| BlondinaBlonda a întrebat:

Bună TPU, am și eu nevoie de un sfat. Astăzi am aflat că sunt însărcinată și nu știu cum să spun familiei mele, eu am o relație de aproape 2 ani și ne-am văzut mai mult pe ascuns deoarece familia mea nu îl acceptă. Am nevoie mare de sfaturile voastre deoarece nu știu cum să procedez.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate pentru tine, exista 3 variante de a proceda in aceasta situatie. 1. ) Iti anunti pur si simplu parinti in cazul in care mai esti dependenta de ei si le spui ca urmeaza sa devina bunici, sau 2.) Pleci de acasa si te muti pentru a sta impreuna cu iubitul la parintii acestuia, ori 3. ) discuti cu iubitul tau si daca nu exista nicio solutie viabila de a creste si educa copilul, pur si simplu sa faci avort. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Ai 18 ani nu?
Avand in vedere ca ai tai nu stiu de el, tu poate nu prea ai posibilitati, nu esti nici pregatita, poate nici el nu este ar trebui sa te gamdesti serios daca sa il ti.

| Emilian65 a răspuns:

Te muti la iubit și te măriți cu el.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Analizeaza variantele prezentate de corbulalbrosu

| Justme1997 a răspuns:

Din moment ce ai 18 ani și esti cu un tip pe care nu îl acceptă, spune-le dar pregătește-te emoțional pentru reacții negative. Dacă băiatul e de aceeași vârstă, este posibil sa dispară instant. Ești tu sigură că poți/puteți să îl creșteți?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faci avort fata draga! Am facut si eu asta tot la 18 ani (anul trecut) imi blestem zilele in fiecare zi! O sa ti para rau. asculta ma bine exista multe posibilități in afara avortului. Sarcina usoara si mult curaj îți doresc

| asdf2kpower a răspuns:

Nu le spui. Dacă te întreabă de ce ești cu burta la gură, zici că te-ai îngrășat.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Un copil e o binecuvântare. Ia-ti inima in Dinți și du-te și spune-le. Oricum odată și odată tot trebuie sa le spui. Alta soluție nu ai. Și orice ar spune ei tu păstrează bebelușul. Funda?

| Laila12Izabela a răspuns:

In primul rand trebuie sa stai de vorbă cu iubitul tău si sa luati o decizie,nu bune nici sa va grăbiți ganditi-va bine. Sunt mai multe variabile :părinții tăi care nu vor accepta nici in ruptul capului sau poate copilul le va imbuna sufletul,te poti muta cu iubitul pentru a va întemeia o familie, sau i sa va dati seama, ca sunteti prea tineri, pentru a fi părinți, pentru ca si vouă va mai trebuie timp sa va maturizati.