| FloryTrandafir a întrebat:

Buna TPU
Am si eu o intrebare daca se poate.
Am 20 de ani. si pentru ca ma tot contrazic cu cineva, as dori sa stiu la cati ani e bine ca o fata sa aiba un copil, o proprie familie, daca stie ca e sigura pe ea si in special el care isi doreste tare mult, dar care singura piedica ar fi mama ei, care o tot tine in loc si nu ii ofera libertatea de care are nevoie pentru varsta ei, si o considera inca un copilas?
Dau fundoi :3

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand se poate intretine integral singura si a incercat macar 6 luni sa nu primeasca nici un ban sau nici un ajutor de la nimeni (sa locuiasca singura platind chiria sau rata si intretinerea, sa ingrijeasca casa singura, sa aiba mereu curatenie, mancare gatita, rufe spalate, facturi platite la zi, etc). Nu e greu, dar necesita un pic de responsabilitate si multe fete cand stau la mama nu isi dau seama ca sunt incapabile sa se intretina singure. Daca ai facut deja toate astea (inclusiv a te muta singura fara scandal si facand pe toti sa inteleaga ca asa este cel mai bine), atunci esti pregatita sa ai o familie.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

La 20 de ani trebuie sa-ti traiesti viata nu sa faci copiii. Ok, te casatoresti, dar copiii cred ca trebuie sa vina mai incolo. Sunt o piedica intre tine si viitorul tau sot. Nu o sa mai ai timp de chestiute dragute pentru ca trebuie sa schimbi scutece. Plus ca daca nu aveti amandoi un venit destul de bun, o sa fie nasol, din ce traiti? Sa mai aveti si copil e nasol.

Traiti-va viata, atunci ca o sa aveti un copil nu puteti sa mai faceti nimic.
Da, are dreptate mama ta. Vrei sa faci copiii de acum? Eu 21 de ani si nici nu ma gandesc la asa ceva. Vreau sa fac tot ce vreau, sa-mi traiesc viata la maxim, nu sa schimb scutece.

| OoBunnyoO a răspuns:

Fizic vorbind o fata poate face copii de la prima menstra.
Financiar vorbind o fata poate face copii in momentul in care ii poate intretine. Ea sau sotul sau amandoi.
Psihic vorbind o fata poate face copii in momentul in care este pregatita si ii vrea. O fata cocolosita de mama pana la 30 de ani si tratata ca un copil, nu va fi pregatita sa aiba grija de propriul copil.
Ideea este ca nu exista o varsta ideala pentru asa ceva. Sunt trei factori, dupa cum observi, care trebuie sa poata fi combinati.

| RobertMoon a răspuns:

Cel mai bine e sa ai un copil când crezi ca esti pregătit, când îi poti oferii lucrurile de care ai nevoie, eu cunosc pe cineva care are copil de la 18 ani si sta la sot acasa, deci varsta nu ar fi neapărat o problema. De aici tu tragi concluziile, baftă.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca te-ai maturizat, e ok si la 20.

| printesa00 a răspuns:

Eu cred ca la 23 de ani ar trebui ca o fata sa isi intemeieze o familie, bine, asta depinde de alegerea ei, eu cred ca mama ta ar trebui sa te inteleaga, dar nici tu sa nu te apuci sa faci copil la 20 de ani.Te pup, fii atenta la alegereata! kiss

| ForWhat a răspuns:

Din cate stiu esti cea mai apta sa faci copii intre 25 si 35 de ani cand organismul tau este dezvoltat maxim din toate prunctele de vedere. Nu zic ca nu se poate si mai devreme sau mai tarziu. Personal cred ca a avea un copil tine de mai multe lucruri sa ai deja un loc al tau sa lucrezi undeva si sa ai un oarecare suport material. Apoi este importat sa ai toata increderea in partenerul tau si daca simti ca esti pregatita si el este la fel de pregatit si ca aveti (rational vorbind) posibilitate atunci este ok la orice varsta vrei. Cat despre mame nu ele trebuie sa decida pentru tine(asta in cazul in care esti pe propriile picioare)

| Daniela2134 a răspuns:

Peste 25