| Labirintdesentimente a întrebat:

Ei bine,mi-a luat ceva timp sa ma gandesc daca sa pun sau nu aceasta intrebare aici. Cum nu imi permit un psiholog personal, de care am mare nevoie, va rog pe voi, internauti, sa ma ajutati. Iubesc,foarte mult, un baiat. Are ceva special si mi-a furat inima din prima clipa. Mi-a propus sa fim impreunsa, intrucat si el ma iubeste. Dar cum sa fac ca parintii mei sa fie de acord? Asta e singura mea piedica... daca era vorba de oricare alt baiat, erau de acord. Dar cu el, nu. Mama il cunoaste deoarece venea la barul la care lucreaza ea si ea ar spune ca ar fi "golan". M-au lasat sa ma intalnesc de multe ori cu el sub pretextul ca el "sa ma invete sa cant la orga". Pe parcurs, ne-am indragostit. Mama banuieste asta, dar eu o contrazic intotdeauna "pe bune? cu el?". Si cand ma intalnesc cu el, stau cu frica nu cumva sa ma vada tata care se plimba prin oras cu masina de serviciu. Stiu ca ar trebui sa fiu sincera cu ei si sa le spun adevarul, dar mi-e teama de cum vor reactiona. Pe langa faptul ca nu ma vor lasa cu niciun pret sa fiu cu el, tata are probleme cu diabetul, in functie de nivelul de glicemie. Daca se streseaza prea tare...offf.Va rog, ajutati-ma. Nu mai pot.

4 răspunsuri:
| AlleSss a răspuns:

Bună! Explică-le situaţia şi fă-i să înţeleagă faptul că vrei să înveţi din propriile greşeli şi că vei fi fată cuminte,astfel încât n-ar avea de ce să-şi facă griji. Dacă nu înţeleg, roagă-i frumos să-i acorde măcar o singură şansă şi încearcă să-i faci tu să înţeleagă că vei avea grijă. Cât despre problema tatălui tău cu diabetul, şi eu sufăr de această boală şi nu cred că l-ar putea afecta atât de tare încât să intre în vreo comă sau ceva de genul, numai dacă renunţă la injecţii din cauza stresului ş.a., deci nu cred că e cazul să te stresezi. Poţi începe prin a vorbi iniţial numai cu mama ta despre asta şi cred că ea te va ajuta să-i povesteşti şi tatălui tău.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Armenianeek a răspuns:

Nu e ultimul baiat de pe lume.
Oricum fa o incercare cu el si vezi daca merge, totusi e viata ta, nu a parintilor tai. Ai grija ^^

| Dalia5didi a răspuns:

In primul rand ooo e ca in filme si 2. draga mea te-ai gandit ca poate parintii tai au dreptate? stiu ca nu iti place sa auzi asta dar poate asa e... adica sentimentele sunt inselatoare poate pana la urma se dovedeste ca parintii tai au avut dreptate tu cu ce o sa te alegi? cu sentimente spulberate si cu o cearta cu parintii eu zic ca ar trebui sa discuti cu ei cu parintii tai si sa iti zica exact ce e ineregula cu tipul si gandeste-te ca poate acel baiat care e de fapt pentru tine inca te asteapta... sper sa fi ajutat :*