| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Am si eu o intrebare, de ce asupra femeilor in general se impune stereotipul sa fie foarte slaba iar barbatul poate fi foarte gras?
Eu nu inteleg logica unei fete foarte slabe i-ar sta bine cu unul foarte slab.
Iar unui baiat mai grasut cu o fata mai plinuta.
In schimb ce credeti pe strada vad numai fete foarte slabe cu barbati foarte grasi.
Daca esti putin mai plinuta inseamna ca nu mai ai nici o sansa pe lumea asta?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

In general oamenii sunt inferiori din punct de vedere mental. Cine apreciază ceea ce trebuie nu se mai uita la aspect. Sa slabesti e ușor, sa îți schimbi caracterul e mult mai greu. Sincer, mi se pare foarte tare chestia asta, e foarte ușor în ziua de azi sa vezi cine are caracter și cine nu rolling on the floor.

14 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Sunt multe conditionari sociale.
E mai rau de cine tine cont de ele...
Nu conteaza aparentele, de unde atata superficialitate?!
Conteaza omul.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu am auzit de acest stereotip impus, de femei slaba si barbat gras!
Ceea ce stiu si vad de peste 50 de ani incoace, este ca fiecare ne alegem cu sufletul si inima, ceea ce ni se potriveste si sincer, daca la tinerete mai toti suntem slabi si suplii, odata cu maturitatea si sedenatsimul varstei, luam in greutate si atunci suntem mai "corpolenti" cu totii.
La tinerete, cei grasi au sanse mai mici sa fie alesi, fiindca stim ca oamenii grasi sunt oamenii bolnavi (cu diabet, cu probleme metabolice, hormonale samd), asadar din start sunt ocoliti, fiindca nu sunt atractivi si nici nu vrem sa ne luam pe cap un om bolnav.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca nu prea conteaza lucrurile astea atat timp cat iti iei un partener pe plac.

| Frank51 a răspuns:

La modul general, fetele nu pot fi slabe, iar băieții nu pot fi grași. Este exact invers la cum ai zis.

Fetele au un procent mai mare de grăsime corporală, și au constituție pregătită pentru nașterea și îngrijirea copilului, pe când băieții au un corp mai atletic, cu un procent mare de fibre musculare, care ajuta la procură și protecție. Ce vedem fete slăbuțe și băieți grași, este datorită stilului de viață, și al perioadei sociale în care trăim (la care se adaugă geneticul nefavorabil la unii).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie mi se pare că în ultima vreme majoritatea fetelor au câteva kg în plus și să fii slab de la natura e ceva rar laughing

Și cum adică li se impune? Cine impune? Unde? Kim K. e idealul de frumusețe popular în momentul ăsta.

Nu cred că e cineva atât de imbecil încât să-și aleagă partenerul după cum arată împreună pe stradă, totuși.

| VoidEternal a răspuns:

Dinamica relațiilor interumane e prea complexa pentru a generaliza la modul asta. Motivele pentru care doi oameni formează un cuplu sunt dintre cele mai variate și ele pot fi legate de condiția socială, personalitate, venituri, statut, înfățișare sau pur și simplu preferința personala. Sunt bărbați care prefera femeile mai plinite așa cum există și femei plinuțe care prefera bărbați slabi. Depinde de viziunea fiecaruia asupra noțiunii de atrăgător. Sau pentru unii nici nu contează fizicul ci o combinație din factorii pe care i-am enumerat mai sus.
In concluzie daca urmărești asta cu atenție pentru suficient de mult timp cu siguranță vei vedea cupluri de toate felurile nu doar fete slabe cu bărbați grași. Dacă ție ți se par incompatibile cuplurile de genul asta din nou e vorba de preferință personala și ne întoarcem la ce am zis mai sus.

| wildthing a răspuns:

Barbatii aia grasi, probabil ca au multi bani.
Daca esti putin mai plinuta cum spui tu si prezumtiv nu esti foarte atragatoare ai sanse la unul care la randul lui nu-si permite una slaba (si eventual frumoasa).

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru wildthing):

Sau probabil sunt frumosi la fata chiar daca la corp nu, sau pentru femeile respective conteaza mai mult caracterul. cunosc barbati saraci si grasi cu femei slabute

| Legion7X a răspuns:

Nu se impune deloc. Fetele acelea n-au preferințe sau în unele cazuri există interese cum ar fi fete tinere cu moși, care cu sigurantă se împart și unui tinerel laughing

| zilog a răspuns:

Pentru ca iti rupe coloana când vrei să o iei în brațe în baie când faci duș
așa că femeia trebuie să fie atât de slabă cât poate ține bărbatul în

| AliGab a răspuns:

Este posibil sa ai tu un complex si de asta sa vezi doar atata lucru. Eu vad cupluri de toate "neamurile", dar in general cupluri care se potrivesc.

| Cheo0S a răspuns:

"In schimb ce credeti pe strada vad numai fete foarte slabe cu barbati foarte grasi."
Cand vezi dinstea sa stii ca compenseaza slabiciunes loR cu lipsa neuronilor, in comparatie cu partenerii lor.
Binenteles ca oamenilor le sta bine sa fie acceasi inaltime/aceeasi greutate samd
Asa e frumos.

Depinde daca arati bine arati bine si plinuta si slabuta si normala. Doar anorexica si supraponderala arata odios.

| Cybele a răspuns:

Buna! Se impune stereotipul omului slab si la fete, dar si la baieti. Dar daca esti plinuta asta nu inseamna ca nu ai nici o sansa. Atractia vine mai mult din atitudine, siguranță de sine.
Eu am vazut tot felul de cupluri, nu doar gras cu slabă. Oricum fetele sunt mai atente la silueta lor decât băieții.

| UniData a răspuns:

Daca esti plinuta te apuci de sala si atunci alegi ce baiat vrei tu.