| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare? Eu nu mă înțeleg așa bine cu mami, de fapt eu nu ii înțeleg reacțiile ba mă cearta, ba este bună cu mine deci pur și simplu nu îi mai înțeleg reacțiile! Tata este un om ok ne aduce mâncare acasă, dar în rest ne porecleste nu ne spune pe nume (foarte rar) mama mereu îl iartă iar mie nu mi se pare normal deoarece este prea bună cu el! Nu vi se pare?

Răspuns Câştigător
| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Are momente când e bună cu tine, deci te iubește. Te ceartă când consideră că ai greșit cu ceva. Apoi cred că îi pare rău că te-a certat și e bună iar cu tine. Ca să ai o comunicare bună cu mama întreab-o ce greșeală ai făcut când te ceartă. Apoi cere-ți scuze și evită să repeți greșeala. Astfel, ai să ai mai puține ocazii să fii certată. Vacanță frumoasă îți doresc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Hai sa fim seriosi! Mama te cearta cand gresesti si este normal. Te iubeste pentru ca este mama ta. Ce vezi rau in asa ceva? Asa fac toate mamele normale la cap. Doar alea anormale au impresia ca puiul lor este cel mai bun si cand face tampenii. Cat despre tatal tau, probabil ca esti din Sud sau din Est! Numai acolo poreclele sunt o jignire ceea ce este o prostie. Porecle copiilor le pui de drag. Exemplu vizibil: Mircea Badea ii zicea fiului luiVasilica 2014 si Purciuc. In Ardeal fiecare familie are o porecla si oamenii se prezinta cu ea. Cand Hungurii au schimbat numele romanilor n-au avut prea multa minte si imaginatie. Astfel sunt multi de Pop. Pentru a se deosebi se denumesc al "cuiva". Exemplu Pop Vasile al lui Ciopor, sau Pop Gheorghe al Trinii. Si sa stii ca ardelenii nu se rusineaza. Socrul meu se prezenta cu mandrie: "Florea maiucului".

| Ionut58282856 a răspuns:

Ok deci mami te bate si e prea buna, atunci spune-i sa dea mai tare