| fyrelord a întrebat:

am si eu o intrebare : eu sunt cam timid, si cand ma aflu in prezenta altor oameni nu prea stiu ce sa vorbesc, si cam asa cu toata lumea, cum as putea sa depasesc aceasta timiditate? Multumesc anticipat.

14 răspunsuri:
| VINTZU a răspuns:

Pai cum sa-ti zic baga-te in discutii cu acea/acele persoane si incearca sa fii cat mai amuzant

| Delicacy a răspuns:

De ce ai vrea să vorbeşti cu lumea? Oricum mănâncă numai rahat, mai bine rămâi aşa cum eşti.

| DianaDiaa a răspuns:

Cauta( p google) nlp mania e foarte bun site-ul poate te ajuta

| fyrelord explică (pentru DianaDiaa):

Acum ma uit pe acel site, mersi mult de ajutor.

| maryus24 a răspuns:

Trebuie sa gasesti un subiect de discutie iar daca nu gasesti inseamna ca nu prea ai cultura generala si nu sti ce sa discutii, lectureaza putin incearca sa dicutii mai mult cu lumea.

| fyrelord explică (pentru maryus24):

Uite, nu e vorba de cultura generala, ci imi e mai greu sa incep o discutie cu cineva.

| IoanaGabe a răspuns:

1. Priveste in ochi si asculta cu atentie la persoana cu care vorbesti. Dandu-i importanta celui cu care ai inceput o conversatie, ii vei oferi ocazia de a simti ca se afla in prezenta cuiva care este interesat de ceea ce spune. Nu te gandi la ce vei spune tu, dar, cand iti vine randul sa zici ceva, continua ideea pe care cel cu care vorbesti a inceput-o. Astfel, prezenta ta va fi placuta si vei avea satisfactia ca ai implinit o nevoie a cuiva; in acelasi timp, ai scapat de propria ta timiditate.
2. Bucura-te de rasplata. Persoanele carora le-ai oferit atentie printr-un salut calduros, iti vor oferi afectiunea lor, insotita de o atitudine prietenoasa. Recompensa pe care o primesti pentru stradania de a-ti transforma timiditatea in avantaj, este satisfactia ca ai contribuit la bucuria celor din jur, ca ai invins singuratatea proprie, reusind sa iti faci prieteni.
3. Propuneti cateva lucruri pe care trebuie sa le indeplinesti. De exemplu: voi face cunostinta in fiecare zi cu cineva, prezentandu-ma singura; imi voi aminti numele celor pe care i-am cunoscut la intalnirea la care am participat; voi privi in fata fiecare persoana pe care o voi intalni astazi.
4. Daca trebuie sa dai un telefon sau sa vorbesti cu cineva important pentru tine, fa-ti notite dinainte cu tot ce ai vrea sa spui si memoreaza. Avand totul pregatit nu o sa mai treci prin acea senzatie ca ti-ai pierdut ideile. Te vei simti mai sigura pe tine.
5. Fii cu simtul umorului daca ai senzatia de anxietate. Daca esti la o petrecere, unde nu prea cunosti personajele si nu prea stii ce sa discuti cu ele, fa o gluma ca sa destinzi atmosfera si razi, arata ca te simti bine.
6. Invata sa primesti complimente. Multumeste-i persoanei imediat si folosindu-te de asta, incearca sa legi o conversatie.
7. Nu te hartui singura. Ganduri despre cat de aiurea vorbesti sau ca nimeni nu te agreeaza, poate ti-au trecut de multe ori prin minte pana acum. Totusi, sa stii ca nimeni nu te judeca atat de aspru cum o faci tu. Si nici nu are dreptul! In plus, nu generaliza esecurile sociale. Te-ai balbait azi la sedinta? Nu te pedepsi crezand ca orice discutie va fi la fel.
8. Spune-le celor din jur ca esti timida. Ca sa nu creada ca esti distanta si aroganta, cand tu doar vrei sa stai in coltul tau, pentru a nu iesi in evidenta.
9. Invata sa acceptati si respingerea. Este unul din riscurile pe care oricine si le asuma in contactele sociale. Incearca sa nu o mai iei ca pe ceva strict personal.

| fyrelord explică (pentru IoanaGabe):

Mersi mult, o sa ma gandesc la ce ai spus tu si sper ca asa sa pot fi mai sociabil.

| IoanaGabe a răspuns (pentru fyrelord):

Cu placere!

Si imi cer scuze am scris "sigura, timida..si altele la gen fem". Nu prea am fost atenta ca esti baiat laughing)
Mdaa. Gresala mea! straight face

| fyrelord explică (pentru IoanaGabe):

Nui nimic, iti multumesc pentru sfat, sincer nici nu am observat cum ai scris, eram atent la ce ai scris laughing

| IoanaGabe a răspuns (pentru fyrelord):

Na las` ca-i bun laughing

| Andru87 a răspuns:

Si eu sunt la fel.
Eu pur si simplu imi imaginez ca, cunosc acea persoana de mai mult timp, si incerc sa nu par penibila. Oricum, la un moment dat o sa dispara timiditatea asta.Eu sunt timida doar cu o persoana necunoscuta..cu cei cunoscuti sunt ok.
Sper ca te-am ajutat!happy

| Julya21 a răspuns:

Am fost si eu cindva asa. Totul s-a terminat cind am inceput sa vorbesc. Vorbeste cu oameni nu te teme nu musca, si chiar de o sa zici ceva ce nu trebuie nu te teme totul o sa fie bine. Toti facem greseli cind vorbim, principalul cum am mai spus sa nu te temi. O sa vezi cum o sa se schimbe viata ta dupa ce o sa incepi sa comunici mai mult cu lumea inconjuratore. Bafta! Soer ca te-am ajutat! happy

| fyrelord explică (pentru Julya21):

Da, multumesc pentru raspuns, o sa tin cont de asta. >big grin