| Coloryssy a întrebat:

Am si eu o mica problema. Am 16 ani si de 2 luni de zile m-am mutat cu soacra mea, adica am avut o viata mai rea acasa, n-am fost dorita de bunica mea nici o data in casa la ea si cum pe mine si pe sora mea mai mt ea nea crescut am avut foarte multe probleme diferente intre mine si sora mea, mai multe lucruri si, intr-o zi m-am certat cu mama din cauza bunici mele pentru ca i-a zis mamei mele tot felul de lucruri care nu erau adevarate, mama a crezuto si mi-a facut o criza de nervi, si ma rog mi-a zis ora la care ies si intru in casa, sa nu mai vorbesc la telefon, ma rog eu fiind singura care aveam telefon din casa, si cand ma vedeau sa vorbesc la telefon faceau spume, ma rog si de doua luni m-am mutat la iuitul meu acasa o luna de zile a fost bine m-am inteles cu toata lumea, ei fiind o familie numeroasa nu prea ma mai inteleg cu cumnata si socra... ce credeti ca as; putea face?

Răspuns Câştigător
| AndreiGabi a răspuns:

Soacra? La 16 ani? Poti doar sa vorbesti cu prietenul tau(sau sotul in cazul exprimarii tale) si sa il rogi sa vorbeasca cu ele.Nu cred ca te privesc cu ochi buni pentru ca...nu cred ca poate cineva sa fie sigur de relatia voastra si mai sunt si barfele, discutiile din familie.La varsta ta as prefera bunica si mama decat straini.Ai ales strainii, sper sa iti mearga mai bine...

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca stai in casa altcuiva, taci si accepti. Nu ai voie sa nu te intelegi cu cumnata si soacra, fiindca nu esti in masura sa pretinzi sau sa impui ceva. Deocamdata, la varsta si situatia ta, urmezi intocmai si fara cracnire regulile casei in care te-ai mutat.

| Coloryssy explică (pentru Brigaela):

Vr sa ti cont ca pe soacra o ascult ca e femeie invarsta dar cumnata e mai mica ca mine

| Brigaela a răspuns (pentru Coloryssy):

Nu conteaza cati ani are cumnata ta. Daca regula casei spune ca ea are niste drepturi suplimentare, asta este, respecti. daca asculti intocmai ce spune soacra ta, cum ai ajuns sa nu te intelegi cu ea, asa cum ziceai in intrebare?

| Rapunzell a răspuns:

Esti casatorita la 16 ani, de zici ca ai soacra? E pur si simplu mama baiatului cu care traiesti in pacat. Ce sa faci? Mergi la a ta mama, cere-ti iertre ca ai plecat si roag-o sa stati de vorba si sa va lamuriti problemele.

| Coloryssy explică (pentru Rapunzell):

Sunt cu baiatu asta de 3 ani de zile, si ei ma cunosteau de 2 ani de zile, de asta sunt asa ingrijorata, poate am gresit eu cu ceva?

| Coloryssy explică (pentru Rapunzell):

Asta ar fi o greseala marewinking, pentru ca mama mea e o mama vitrega, nu e mama mea adevarata si o are pe sora mea care e fata ei naturala, am incercat sa fac asta o data si nu a fost de acord

| n1na a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca daca acasa ai tai nu te-au acceptat sau ti-au facut viata mai grea nu te astepta ca strainii sa ti-o usureze.Intotdeauna vor exista conflicte in familia iubitului tau, deoarece unii membrii probabil te vor considera o intrusa. Sfatul meu e sa mai rezisti pana te pui pe picioare si sa te intorci acasa; sa fugi de probleme nu faci decat sa dai de altele.Succes

| Coloryssy explică (pentru n1na):

Ai dreptate, dar iubitul meu acum e plecat in franta. si mai e o saptamna si vine acasa

| n1na a răspuns (pentru Coloryssy):

O solutie ar fi ca voi sa va mutati in alta parte dar desigur asta costa si s-ar putea ca iubitul tau sa nu vrea sa isi paraseasca familia.Cel mai bine e sa discuti cu el si sa incerci sa vezi ce anume nu le convine cumnatei si soacrei tale si poate si iubitul tau sa vorbeasca cu familia sa nu iti mai faca atatea probleme.Asta o spun in cazul in care amandoi vreti sa ramaneti impreuna si in cazul in care chiar nu vrei sa te intorci acasa.Crede-ma sa stai cu soacra nu e chiar asa usor dar iti inteleg situatia si cred ca exista prea multa discriminare in familia ta ca sa te poti intoarce acasa. Tatal tau ce parere are despre aceasta situatie?

| Coloryssy explică (pentru n1na):

Eu nu imi cunosc tatal. s-a despartit de mama cand aveam 2 ani de zile. adica dupa 2 ani de zile dupa ce mau adoptat pe mine si la 1 an si 4 luni dupa ce s-a nascut sora mea

sa stii ca mi-a zis sa ne mutam impreuna. ca nu ar fi nici o problema ca el are apartamentul lui pe numele lui dar a ales sa stam cu ai lui pana vine el acasa pentru ca e plecat in frata si vine in 2 saptamani maxim. dar nu cred ca mai pot eu astepta pana atunci.

| n1na a răspuns (pentru Coloryssy):

White02 are dreptate; trebuie sa iti infrunti problemele si sa treci peste. Daca vrei sa fii alaturi de el atunci suporta situatia dar totusi nu uita ca acasa ai niste drepturi pe care nu le ai la el in familie.Fii tare si mediteaza asupra viitorului tau.Eu a trebuit sa i-au decizii de la varsta de 12 ani, mi-a fost greu pentru ca nimeni nu m-a sustinut dar nu am incercat niciodata sa caut solutii in familia altuia.Trebuie sa iti clarifici situatia cu familia ta mai intai.

| white02 a răspuns:

Cel mai bine e acasa... indiferent cum e acasa... sau unde e "acasa"

| Coloryssy explică (pentru white02):

Ai dreptate e mt mai bine acasa la tine unde ai crescut, dar daca ai fi in locul meu tu ai fi facut asta poate de mt mai mt timp. mersi ori cum de raspuns

| white02 a răspuns (pentru Coloryssy):

big grin acasa la mine era un tata betiv care ma incarca de pumni si picioare zilnic, o mama care niciodata nu era acasa, un apartament minuscul plin de datorii... tot prin ce am trecut mia intarit caracterul, am stat si am incasat, nu am fugit ca sa scap de probleme, le-am infruntat si am trecut peste. Oricat de greu grezi ca iti este tie sa stii ca altii au avut mai greu.

| cotcodac4 a răspuns:

Buna coloryssy sunt psiholog in devenire (mai am putin pana teermin scoala) in primul rand vad ca ai probleme majore tu, dar si cei din jurul tau familia ta si ai lui.este de inteles de ce ai ales sa pleci la el acasa, ai crezut ca vei fi mai protejata parerea mea aveti niste probleme cam toti incep cu tine.1 renunti prea usor la probleme(dret dovada ca ai plecat devreme de acasa).2nu rezolvi problema cu el prietenul(drept dovata ca tu vorbesti pe net cu altii.nu cu "sotul".3nu iti place sa ti se zica ce sa faci(conflictul cu mama ta. problemele familiei tale 1 ei iau masuri inloc sa incerce sa te ajute(faptul ca tia interzis sa faci unele lucruri si tia interzis telefonul).2 nu prea sau interesat de tine (cand bunica ta i-a spus mamai.cred bunica ta a auzi doar barfe si nu au fost aproape sa vada ce probleme ai. 3probleme financiare (deoare ce ai fost crescuta de bunica ta si ai abandonat scoala devreme).a venit randul sotului. 1 nu e protector si nu inspira incredere (fapt ca ai scris pe site.2 nu se implica sa aplaneze conflictele dintre tine si toti, familia ta si a lui.acum e randul familiei lui si problemelor lor care le au.1 ii fac viata grea copilului lor ( cand tu nu te intelegi cu ai lui automat dispare si fericirea dintre voi doi tu si ''''sotul'''.2 nu va ajuta si sustine(se ia de tine si nu gaseste si partile bune.'''sotul''( fapt ca intretine relati sexuale cu minore(ai doar 16 ani).ca nu nu pune piciorul in prag sa zica STOP.problemele familiare le-am studiat o lunga perioada de timp. teasi putea ajuta dar trebuie inceput cu el si o sa faca cum vrei tu CA PAPUSILE, si sunt diferite feluri si foarete usor. daca vrei lasa un raspuns(CAMENTARIU) cat de mic sa vad ca vrei sa le rezolvi cu adevarat.

| Coloryssy explică (pentru cotcodac4):

Imi cer scuze alexandru ca iti raspund asa tarziu dar...nu am mai avut timp sa vizitez acest site imi pare rau sa te dezamagesc dar sotul meu a fost plecat in franta 2 uni si in timpul acestor 2 luni am avut conflicte cu parinti acestuia de cand a venit el acasa nu mai am nici o problema mai sunt unele reprosuri de la ai lui dar le trec cu vederea pentru am fi mie bine dar daca ai putea sa ma ajuti cu mai mt sfatuiri te rog lasa-mi un comentariu cu id tau daca ai daca nu tinem legatura pe acest site.am mai mt probleme si cred ca mi-ar trebui niste sfaturi mersi mult de tot si astept mesajul tau

| cotcodac4 a răspuns (pentru Coloryssy):

Andu_alex_gb@yahoo.co.uk e putin diferita terminatia de la yahoo

| cotcodac4 a răspuns (pentru cotcodac4):

Si inca ceva am uitat sa iti spun :cu ori ce persoana port o discutie imi dau seama cand minte si astept un timp sa vad cat persista in minciuna. Tu nu ai fost oropsita de parinti, tu nu ai dus lipsuri mari si tu incerci sa te credem.Macar de spuneai anii axact, esti mai mica decat spui. Pierzi timp pe siteuri xxx si internet. Si cand ai facu-o prima data aveai in jur la 13 ani.Relatia cu prietenul tau e una simpla, si ar trebui bagat la corupere de minori. Incearca si fii serioasa!

| freewoman a răspuns:

Eu zic sa te duci inapoi acasa, termina-ti studiile, ca o sa ai timp si de stat cu "soacra"! Orice ar spune, mama, intotdeauna o sa-ti vrea binele, intotdeauna vei ramane copilul ei, mai tarziu cand vei mai creste o sa-ti dai seama cat de mult ai gresit! Ca tine am facut si eu si poate multe alte fete, insa conteaza sa stii cand trebuie sa te opresti! Mai gandeste-te la ce ti-am spus! Ai grija de tine!

| Coloryssy explică (pentru freewoman):

Dar dar eu sper sa ne fie bine, eu nu pot renunta la baiatul asta, sunt 3 ani de zile intre noi si il iubesc prea mult ca sa il pot lasa acum din cauza mamei lui si a cumnatei mele.