| PandaChan33 a întrebat:

Am și eu o mica problema.In fiecare an părinții mă obligă să merg cu ei in vacanță la munte, mereu în același loc și mereu cu aceleași persoane(prieteni de familie) enervante de care m-am saturat! Nu mai vreau pur și simplu dar când încerc să le spun părinților că mai bine stau acasă decât să stau plictisita,enervata și să îmi fie rău de la drum, ei imi replica:"Nu mai fa mofturi că nu e cum vrei tu!"...ce as putea sa fac sau să le spun că să mă lase în pace? mulțumesc anticipat...

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai nu stiu ce varsta ai.
Incearca sa ii convingi sa te lase macar la bunici, sau la vreo ruda invocand ca vrei sa vezi si alte locuri.

| sofisis a răspuns:

Pai depinde cati ani ai. Daca esti mica, normal ca nu te lasa acasa. Daca esti suficient de mare incat sa stai singura, pistoneaza-i pana cedeaza laughing)

| vic1998 a răspuns:

Ar trebui să te pui cu ei la masă și să discutați deschiși. Tu îi întrebi de ce vor să meargă mereu în același loc și apoi le dai timp să răspundă. Poți să le și sugerezi alte locuri mai bune unde să mergeți în vacanță și să îi rogi să se gândească la posibilități. Sau poți pur și simplu să le spui că tu te-ai săturat și că nu ai de gând să mergi nicicum.