| anonima0417 a întrebat:

Am o problema, nu stiu neaparat cum sa o rezolv, ce sa fac sa nu ma mai simt asa.
Ma simt foarte inchisa in mine, nu prea ies afara in general, desi am vreo 4 prieteni destul de ok.
Eu si parintii mei nu ne intelegem genial, niciodata nu am fost cu ei intr-o vacanta, absolut niciodata si tin sa mentionez ca am 16 ani.
Ma simt oribil cand stiu ca adolescentii de varsta mea pleaca in vacante la mare si la munte vara, iar eu stau doar acasa si am grija de sora mea de 4 ani. Plang zilnic pentru ca fiecare zi e la fel si m-am săturat. Am incercat sa le explic alor mei situatia, i-am rugat sa iesim pe undeva, sa mergem intr-o vacanta de macar 3 zile dar ca de obicei imi spun "asteapta, o sa mergem noi candva"...ma doare enorm. Mereu imi spun "vrei bani, vrei sa avem o casa frumoasa, mai lasa-ne", "ce daca ceilalti pleaca la mare si la munte, trebuie sa fii si tu ca ei"?
Tin sa mentionez ca am vrut sa merg la mare vara asta cu o prietena si tatal ei, dar mi-au zis "crezi ca esti prea mare? nu, nu te duci nicaieri".
Ei muncesc mereu, muncesc mult si niciodata nu au timp de mine sau sora mea. Copilaria mea a fost mai mult un cosmar, nu as dori nimanui sa treaca prin ce am trecut.
Am evitat sa vorbesc cu mama despre toate problemele mele, cel mai probabil ar țipa la mine sau m-ar certa.
Chiar mi-as dori sa ma ajute cineva, de ani de zile ma simt asa si am ganduri urate. Stiu ca nu e normal la varsta mea si ca ar "trebui sa-mi traiesc adolescenta si sa fac ce-mi place" dar chiar nu am ce sa fac.
Va multumesc❤

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Trebuie sa ii intelegi si tu pe ei ca incearca din rasputeri sa va intretina pe tine si sora ta, iti lipseste ceva anume in afara de ce vezi la altii sa ai si tu?
Daca o prietena de a ta face prostii trebuie sa faci si tu?
Parintii incearca sa te protejeze.

| anonima0417 explică (pentru aditimus):

Au destui bani, si nu asta conteaza
Conteaza ca niciodata nu petrecem timp impreuna, nu am timp sa le vorbesc despre cum ma simt si asta mi-a afectat sanatatea mentala. Da imi lipseste, imi lipseste timpul liber si intelegerea, si nu e vorba numai de lucruri materiale. Multumesc pentru raspuns

| aditimus a răspuns (pentru anonima0417):

De ce nu vorbesti direct cu ei intr-o zi cat mai repede.
Pregateste-le cina si cand mancati si povestiti.