| DianaDia1237 a întrebat:

Am și eu o poveste si as avea nevoie de sfaturi. Ofer funda celui mai bun raspuns!

In vara aceasta am cunoscut un baiat. Este nepotul vecinilor mei. Vecinii aia mai au o nepoata care e verisoara bineinteles cu acel baiat si suntem prietene de cand eram mici.
Am aflat de la cineva ca credea ca sunt frumoasa si ar vrea sa iasa cu mine in oras.
Dupa cateva zile am iesit la un suc si i-am aratat imprejurimile si un parc nou care imi placea foarte mult. I-a placut si lui.
Mereu imi spunea sa vorbesc despre mine, dar eu ii ziceam sa vorbeasca el. Din cauza asta, sentimentele ma copleseau si ziceam sa vorbeasca el despre el. Cand stateam pe banca, fara sa simt, am avut o furnica pe bratul stang. Mi-a luat-o fin in timp ce a zis: "Ai ceva pe umăr...". Mă emotionasem.
In tot timpul asta acea prietena nu venise inca(ea vine doar vara, iar el venise pentru prima data aici).
Dupa ce a aparut si verisoara lui (prietena mea) parca se schimbase. Dar cand ramaneam doar noi doi era o persoana mai calma, mai firava etc.
Am fost toti cu familia la o cabana la munte. A fost frumos, iar dupa cateva zile ei su plecat acasa, ramanand eu cu amintirile si iubirea.
Canf el se uita la mine si in ochii mei pupilele i se dilatau...se mareau. O data se uitase cam mult la mine, iar eu am zis: " Ce?" si a zis "Nimic", dupa care si.a schimbat privirea. In timp ce era eu ii facusem un cadou, dupa care mi-a luat si el o floare.
Dar dupa ce a plecat, pe Facebook vorbim doar daca ii scriu eu. Nu prea imi scrie el primul. Eu il iubesc inca. La vara viitoare va veni din nou impreuna cu sora lui. Dar daca ii scriu eu nu prea evita sa vorbeasca cu mine. Oare e timid? Mai are rost sa incerc? Eu inca il iubesc.
Astept sfaturi. Pa-pa!

Răspuns Câştigător
| AlexiaMaria150 a răspuns:

Bună, din câte am citit mai sus baiatul acela te place si ține la tine. Daca el nu trimite primul mesaje nu inseamna ca nu te iubeste, inseamna ca este doar timid. Daca inca il placi ai putea sa ii spui pentru ca sigur si el te place si oricum vara viitoare cand o sa va intalniti nu va puteti preface ca nu s-a intamplat nimic. Sper ca te-am ajutat! Byeee

| DianaDia1237 explică (pentru AlexiaMaria150):

Ma poti sfatui cum sa ii spun ca il plac? Uneori ii scriu. Il salut, il intreb ce face dar da doar seen. Cred ca e cam rusinios. I-as spune ce simt, dar mi-e frica de o respingere iar la vara cand o sa ne vedem o sa ma simt prost. Cum sa ii spun?

| DianaDia1237 explică (pentru AlexiaMaria150):

Cum sa ii spun? E cam timid si imi e frics de o respingere iar cand va veni la vara o sa ma simt nasol daca cumva nu ma place. Daca ii scriu uneori (doar uneori) si il intreb ce face, ma lasa doar pe seen... Cum pot sa ii spun ca il plac? Ma poti ajuta?

| DianaDia1237 explică (pentru AlexiaMaria150):

Cum pot sa ii spun? Daca o sa ma refuze iar vara viitoare ma voi simti prost? Uneori, doar uneori, cand ii scriu imi da doar seen.

| DianaDia1237 explică (pentru AlexiaMaria150):

Cum pot sa ii spun?

| AlexiaMaria150 a răspuns (pentru DianaDia1237):

Buna, daca nu vrei sa ii spui direct ceea ce simti ai putea sa ii dai de inteles ca il placi si poate o sa vrea sa fiti impreuna. Daca el iti da seen ai putea sa ii scrii mai rar si sa il lasi pe el sa inceapa conversatia. Eu cred ca sigur te place si ar trebui sa ii spui asta, poate si el vrea acelasi lucru dar asteapta sa o spui tu prima.
Nu sunt prea buna la dat sfaturi, sper ca te-am ajutat! Te pup

| DianaDia1237 explică (pentru AlexiaMaria150):

Vrei sa imi dai la privat numele tau de pe Facebook? Esti super

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilarii!

| DianaDia1237 explică (pentru Violleta2022):

Daca simti ceva puternic, nu e o joaca. Nu stii ce e aia dragoste si dor... Mi-a facut vara si sufletul mai frumoase

| Violleta2022 a răspuns (pentru DianaDia1237):

Mai copilas, ceea ce simti tu este doar simpatie, pentru ca la varsta ata micuta, nu este dragoste!
Dragostea este mult mai profunda decat iti poti imagina tu!
Dar toate la vremea lor!
Acum scoala si joaca, sunt activitatile care ar trebui sa te preocupe, ca sa poti sa te dezvolti normal si sanatos.
Baietii, vin mai tarziu, dupa 16-17 ani, cand esti mai mare si poti judeca corect.

| DianaDia1237 explică (pentru Violleta2022):

La 14 ani joaca? Mai bine ti-ai vedea de treaba.

| DianaDia1237 explică (pentru Violleta2022):

Poza de la profil e veche si nu ma lasa sa o schimb. Va rog.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DianaDia1237):

Exact asa, la 14 ani, scoala si joaca, nu iubiti si alte chestii.
Traiti-va copilaria si lasati imitarea oamenilor mari, ca nu va mai intalniti cu timpul de acum!

| DianaDia1237 explică (pentru Violleta2022):

Fac ce vreau, ok? E strict treaba mea. Va bagati in treaba fara sa stiti mai multe detalii despre mine. Am note bune la scoala, da? Am dreptul asta de a avea un prieten. Va rog sa terminati

| Freya1 a răspuns:

Poate ca te place dar avand in vedere distanta si faptul ca o sa va vedeti rar sau deloc il sperie ca se va atasa mai mult si va suferi cum ar trebui sa te gandesti si tu

| Eddz a răspuns:

Salut,
De acord cu Alexia, din cate am citit,ar parea ca si el te place,si ar trebui sa stii ca majoritatea baietilor/barbatilor nu sunt prea comunicativi(eu de exemplu rar cand vorbesc cu cineva pe Facebook,whatsapp si altele) si daca vorbeste cu tine cand ii scrii,as zice ca nu s-a schimbat din vara. Sfatul me ar fi sa ii spui ce simti(preferabil cat mai direct(iarasi, baietii/barbatii nu prea proceseaza corect informatii vagi sau mai evazive, daca intelegi ce spun))si sa ii afli si lui sentimentele fata de tine, adica sa aveti o discutie oarecum serioasa pe tema asta, in sensul ca daca el mai este interesat de tine merita sa astepti pana la vara cand va veti intalni, iar daca nu macar sa nu astepti degeaba cu sufletul la gura pana atunci.
Iti urez bafta

| Sn1p3r323 a răspuns:

Am patit, fiind baiat.Doar ca fata era prostuta si ii placea si de prietenul meu.Nu avea curaj sa imi spuna ca ma place, ii spunea unei prietene, adica prietena mea cea mai buna, ea imi spunea.O data spunea ca ma place apoi zicea ca nu si tot asa