| nicujj a întrebat:

Buna TPU., as dori sa aud niste pareri din partea voastra. Am o grava problema de sanatate, si am fost nevoit sa merg la o clinica specializata in strainatate, pentru a urmari o cura speciala. Boala pe care o am e destul de grava, si necesita o perioada lunga de timp pentru vindecare. Din aceasta cauza, trebuie sa stau departe de prietena mea... Avem un an si 6 luni de cand suntem impreuna, boala am descoperit-o in aprilie, cand am si plecat. As dori sa imi spuneti, ce as putea face pentru a mentine "focul dragostei" chiar si in aceste conditii dificile, neputand sa ne vedem... Ne auzim in fiecare zi prin telefon, vorbim pe internet, dar as dori sa stiu ce altceva as mai putea face. Multumesc anticipat. Raspunl cel mai interesant va primi funda.

3 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Iubirea invinge orice, prietena ta trebuie sa-ti inteleaga situatia, trebuie sa mentineti amandoi aceasta relatie.Cum? Prin incredere, comunicare si tot ce conteaza este sa va intelegeti reciproc.Cum a spus si @Skip Yi:iubirea care o ai pentru ea, nu trebuie sa ti-o schimbi indiferent ca esti bolnav.Iti doresc sanatate maxima si putere sa depasesti orice obstacol.Bafta!happy

| ElenaErika a răspuns:

Ea stie despre boala ta? daca stie, eu zic ca ar trebui sa te comporti cu ea ca si pana acum, sa ii arati cat de mult o iubesti, cat de mult ai nevoie de ea, sa o faci sa inteleaga ca boala pe care tu o ai nu te afecteaza, cat te'ar afecta daca nu ai mai fi cu ea. ea trebuie sa fie constienta de faptul ca ea pentru tine a devenit "leacul"pentru toate suferintele tale. Daca ea te iubeste, te va iubi asa cum esti, si te va accepta cu toate, va fi langa tine mereu. Intr'adevar daca dragostea e mare ea poate ramane aprinsa pana la intoarcerea ta, dar daca tatamentul tau, perioada in care o sa fi plecat o sa treaca de un an -un an jumate', nu stiu daca o sa mai fie la fel. Daca perioada asta in care esti plecat [in caz ca e mai mult de un an] tu tot o iubesti, ar trebui sa vorbesti cu ea deschis si sa o faci sa vorbeasca cu tine deschis si sincer despre aceasta problema, daca ea e dispusa sa astepte atat. eu iti urez tot binele din lume, sa dea dumnezeu sa te faci bine repede, sa te intorci la ea si sa fiti ca si pana acum.

| Danutza27 a răspuns:

Cunosc cupluri muuuuult mai greu incercate si au ramas impreuna fara probleme, nu exista o reteta totul vine de la sine. Nici nu spui ce virsta aveti ca poate mai primeai o idee, Poate este eleva si pe 15 incep scolile si te gaseste sa ii spui ca o iubesti in ora de mate si te superi ca nu raspunde ea fiind la tabla, chestii de genul acesta care tu le ignori sau le uiti.Nu exista o reteta, aici este chestie de incredere. Ramin valabile rindurile de mai sus eu am incercat o comp