| Dog4234 a întrebat:

Bună TPU. Aș dori să iau o decizie foarte importantă pentru viața mea și de aceea vă și rog să ascultați ce am de spus și să vă dați cu părerea și să încercați să-mi dați un sfat.
Să o luăm cu începutul :
Eu am vârsta de 17 ani, sunt la liceu, mai am doi ani de zile și termin. Pe urmă vreau să dau la facultatea de drept și să-mi găsesc un job full-time.
Bineînțeles că strâng bani să cumpăr o casă și să achiziționez o mașină. Acum vine partea mai stranie pentru unii, dar nu și pentru mine. De la vârsta asta eu m-am gândit foarte bine că aș vrea ca până încep facultatea să fiu împlinit. Vreau enorm de mult să găsesc persoana cu care să mă căsătoresc, cu care aș vrea să fac doi copii și cu care îmi doresc să clădesc o relație bazată pe încredere, sinceritate și iubire. Să știu că va fi o mamă și o soție extraordinară, cu suflet bun. Eu în viața asta am trecut prin extrem de multe traume psihice, prin multă durere, nu am avut familie, s-a destrămat, îl am doar pe tata, doar că aceste probleme m-au întărit și nu am renunțat, nu m-am dat bătut și țin morțiș să fac pasul ăsta, chiar dacă îmi doresc așa ceva la o vârstă atât de fragedă, dar după mine e vârsta la care trebuie să fii matur. Prietenii mei spun că sunt fraier dacă îmi întemeiez o familie la 20-21 de ani.
Eu în viață îmi doresc să am o familie fericită și un loc de muncă decent să pot întreține familia.
Vă rog frumos să nu mă luați la mișto și să încercați să îmi dați niște răspunsuri sincere și serioase la următoarele întrebări :
Chiar sunt atât de fraier dacă vreau asta?
Ce mă sfătuiți să fac?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te felicit pentru initiativa care o ai asupra vietii, viata e destul de inversata lucrurile nu merg cum trebuie, tinerele vor ceva de scurta durata, nu termen lung. Mi se pare ca dupa 22 am inceput sa imi pierd sperantele despre familie, ma centram sa am partenera nu neaparat copil. Nu am gasit ceva de durata, am fost nevoit sa ma urc in camion ca sa produc bani, in acelasi timp am calatorit in toata UE, acum am ajuns militar in armata britanica dupa va urma cetatenia britanica si m-am impacat cu ideea ca singur e cel mai bine, banii mei, femei cand am chef gasesc, nu ma bate nimeni la cap si gasesc chestii care ma fac sa ma bucur de viata.

| danbnz a răspuns:

Prea devreme.
Termina-ti facultatea intai, ia-ti un job serios apoi familie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Facultatea.
2. Un job ca să poți întreține o familie.
3. Familia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 20-21 de ani inca ai multe de invatat despre viata de adult. Nu e imposibil sa-ti gasesti sotia perfecta atunci, si sa invatati lucruri impreuna, dar chestia asta nu vine programat.
Ca sfat, te sfatuiesc sa renunti la cifrele pe post de reper; varsta de 21 nu inseamna nimic, iti poti intalni sotia si la 18 si la 35. Important este sa fie "aleasa".
Nu esti fraier ca iti doresti asta, sunt si fete care vor acelasi lucru. Important este sa devii tu un sot exemplar, adica sa se prinda banii de tine, si sa nu te incurci in timiditati/stangacii specifice varstei de 18-20 de ani, daca vrei sa devii barbat la casa lui.
Eu mi-am prelungit adolescenta spre 30 de ani, si nu regret asta. Chiar m-am obisnuit sa fiu liber, iar acum simt ca mi-ar fi greu sa fac parte dintr-un cuplu, sa am din nou obligatii.
Dar mereu m-am uitat in urma, la tentativele de relatii serioase, iar concluzia este ca, daca era vreuna persoana potrivita, m-as fi casatorit pana la 24 de ani, si cred ca as fi fost cel putin la fel de fericit.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa te grăbești in a-ti găsi un iubit.Adica da,apreciez ca vrei ceva serios si o familie.Dar trebuie sa te gândești că o relație necesita timp,necesita atenție,mult timp de petrecut împreună,stres etc. Ceia ce te va face sa nu mai ai timp de tine, munca si scoala.

Termina liceul, ia daca vrei un loc de munca, inscriete la facultate iar cu timpul vei gasi si persoana potrivita. Daca le vei incalci nu vei iesi cu nimic.
Sunt multe fete ce aveau in fata un viitor strălucit, dar făcând-usi relații si copii s-au ratat.Asa ca nu te grăbi.

| Wr3nch a răspuns:

Fraier nu. Dar recomand sa faci intai faculta, sa ai locul de munca, masina si casa, si apoi sa intemeiezi familia.

| Emma30555 a răspuns:

E greu sa ți planifici viata asa dinainte și în detaliu, viata are etapele ei, nu poți planifica dinainte totul, mai ales ca unele lucruri depind poate de tine mai mult dar altele mai puțin, cum ar fi persoana cu care te vei căsători, e posibil sa o întâlnești mai târziu nu fix la 21 de ani, o relație si ea se construiește pas cu pas, în plus viața nu ți poate oferii garanții. Poate vei avea mai multe relații pana sa găsești persoana potrivita pentru tine. Tu poți sa ți termini școala, sa strângi bani sa ți cumperi o casa și dacă pe parcurs întâlnești și aleasa cu atât mai bine.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Nu esti fraier, dar copii sunt responsabilitati foarte mari iar tu esti inca un copil. Inteleg ca ai trecut prin multe traume, inteleg ca iti doresti o familie...Dar ia-o pas cu pas ca e prea mult.

Mai intai vezi ce inseamna viata independent, sa faci bani, sa locuiesti singur, apoi sa iti faci o iubita potrivita pentru familia pe care ti-o doresti cu, care sa gusti din viata si sa mergi mai departe la facultate, dupa ce termini facultatea si aveti locuinta, masina, bani si pregatirea emotionala...Da, va puteti gandii la copii.

Mai intai treci prin aceste etape firesti, copii vor veni, dar mai asteapta...Este prea devreme intr-adevar... Asteapta macar pana la 25 de ani.

Ai grija la prieteni si pe cine primesti in viata ta.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

"Eu am vârsta de 17 ani, sunt la liceu, mai am doi ani de zile și termin. Pe urmă vreau să dau la facultatea de drept și să mi găsesc un job full-time.
... în viața asta am trecut prin extrem de multe traume psihice, prin multă durere, nu am avut familie, s-a destrămat, îl am doar pe tata, doar că aceste probleme m au întărit, și nu am renunțat, nu m-am dat bătut și țin morțiș să fac pasul..."

Ai doar 17 ani.Ai toată viața înainte. Dacă chiar îți dorești cu adevărat să te maturizezi, așa nu o să reușești niciodată, întrebând aici în stânga și în dreapta ce și cum să faci și să îți trăiești viața. Spui că îl ai doar pe tatăl tău, atunci discută cu el, ascultă și ai încredere în el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand relax ca nu o sa gasesti o fata care sa corespunda cerintelor tale morale si sa accepte sa faca copii la varsta asta. In al 2-lea rand nasol ca ai avut traume dar alea garantat palesc pe langa responsabilitatiile de a intretine un copil. Deci vrei sa faci copii sa pui bani laoparte pentru casa si masina si sa faci facultatea simultan? -> Ce sa faci? -> analizeaza rational afirmatiile tale

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Ascultați inima cu Adevărată nu-ți asculta prietenii nu te lua după ei nu ești așa cum spun ei despre tine lasa-i sate judece cât vor ei lăsai sate înjure cât vor ei nu-ți risipi timpul cu așa oameni

Fa ce trebuie sa faci cu Adevărată Ascultați inima urmeazați visul pe care îl ai și lupta pentru el ori cât de greu va fi nu uita Niciodată de ce ai început de ce ești acolo de ce te afli acolo și ce vrei cu Adevărată de la viața

Răspuns utilizator avertizat
| Jouliete a răspuns:

Eu consider ca daca e sa gasești o fata care ți se potriveste si va întelegeți puteti forma un cuplu în prezent, iar mai apoi dupa ce termini facultatea si ai un job si poti sa întreții o familie, atunci este mai recomandat sa te casatoresti si sa faci copii fiindca poate fii destul de greu sa le faci pe toate de odata.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Si eu doresc sa imi intemeiez familie pana la 23 de ani acum am 19 ani insa e mai greu sa imi gasesc o iubita fiind ca sunt timid si am trecut prin multe.

| Iubireameamika a răspuns:

Nu esti fraieri?, si eu asta imi doream de la varsta de 17 ani o familie si 2 copii... Am dat de toate genurile de baietii, si am cunoscut fel de fel de oamenii. Timpul a trecut si tot singura eram, in 2018 m-am inscris la facultate si imi doream sa am o meserie de contabila nu imi doream o relatie, pe Facebook mi-a scris un baiat intr-o noapte la ora 2? aveam un amic comun, ma abordat,, buna frumoasa te deranjez,, nu pot uita cuvintele lui? El era in Anglia eu in Romania, dupa 1 luna ne-am vazut dupa 2 ani am venit la el in uk?, intr-o luna ne-am casatorit si am ramas si gravida?, avem un baietel de 12 zile? inima noastra Davidut?, amandoi ne-am dorit asta de o viata, fiul meu a venit pe lume dupa ce am terminat facultate? Toate se intampla cand ne este scris de dumnezeu, si ceea ce iti doresti tu e normal?, asa imi doream si eu si toti imi ziceau ca nu o sa am ca e prea repede sa am o relatie ca imi trebuie,, pu.,, sincer asa imi ziceau toti?, imi doream un om sa ma iubeasca am suferit mult si eu? Ai incredere totul o sa fie bine si o sa ai o familie exact cum iti doresti si veo fi un parinte de milioane? Nu te lua dupa ce zic altii?

| didiclau1996 a răspuns:

Daca asta crezi ca iti dorești e foarte bine. Totuși sa termini facultatea sa ai masina si jobol ar fi bine sa fie înainte. Si nu in ultimul rand dacă îți găsești si fata potrivita im același timp e foarte bine. Totuși înainte de a avea mai ales copii ar trebui sa ai o stabilitate financiara si emoționala. Pt traumele prin care ai trecut exista psiholog.