| DubstepQueen a întrebat:

Buna TPU.
Asear,mama a avut o discutie cu tata. Tata s-a suparat.
Azi dimineata parea ca totul a trecut, dar de la serviciu a sunat-o pe mama si a inceput sa vorbeasca tot felul de prostii straight face. Mama si-a dat seama ca e beat straight face. Ce sa fac? sad E a nu stiu cata oara cand face asa ceva si eu nu mai suport! crying Acum ma doare rau capul in zona tamplei.

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu stiu de ce te stresezi tu in primul rand, stiu ca totdeauna copilul are de suferit aici dar lasa adultii sa-si rezolve problemele

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, TrueBloodLover,

Ne pare rau pentru situatia prin care treci si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare capul pentru ca te-ai enervat. Pina una-alta, fa-ti un ceai de tei si incearca sa te calmezi. Altfel risti sa faci comotie cerebrala. Nu merita sa ramii cu probleme neurologice pe viata numai pentru ca el se imbata des.
Discuta cu mama si gasiti un mod de a-l dezvata de bautura. Orice, efect sa aiba.

| violetajustme a răspuns:

Incearac sa vorbesti cu mama ta sa spui ca te doare cand vezi asta explica-i tot ce simti, fa-ti curaj si vorbeste cu amandoi.intreab-o pe mama ta ce s-a intamplat de ce nu e fericita de ce nu incercati toti trei sa fiti bine? daca nu se poate este probabil sa vina si divortul.
Vorbeste cu amandoi impunete in fata lor fai sa vada ca nu doar pe ei ii afecteaza situatia ci si pe tine ...trebuie sa fi puternica si sa ii ajuti pe amandoi daca trec printr-un impas.tu stii cel mai bine problemele familiei.mult succes micuto

| y0nutz3ly a răspuns:

Poarta tu o discutie serioasa cu tatal tautongue...macar pe tine sa te asculte daca tine la tine...si sa ii spui sa o ia mai usor cu bautura

| Papillon09 a răspuns:

Ti-as spune sa ignori dar stiu ca nu potisad imi pare rau pentru ce se intampla intre parintii tai dar trebuie sa ramai calma si sau nu faci gesturi necugetate te rog. Nu poti face prea multe insa atunci cand mama ta se cearta cu el mergi la ea si incearca sa o calmezi prin optimismul tau si incearca sa o linistesti happy iar pe tatal tau incearca sa il abordezi cand este in stare buna, nu de ebrietate si sa ii aduci aminte ca poate va face sa suferiti. Important este sa te calmezi altfel risti sa te imbolnavesti, stiu ca este greu dar straduieste-te, fii calma si buna si poate se vor schimba si ei. Dumnezeu te va ajuta! Ai grija si nu te mai consuma asa de mult pentru ca nu va avea un rezultat pozitiv. happy

| DubstepQueen explică (pentru Papillon09):

Am mers la un control la doctor fiindca mi se zvacnea stomacul.A zis ca e de la boala de nervi.A zis sa incerc sa ma calmez si nu mai stiu ce straight face.Nu ma pot calma.Cand ma supara ceva nu pot sa nu arat asta sad.

| Papillon09 a răspuns (pentru DubstepQueen):

Chiar te inteleg, pentru ca si pe mine daca ma supara cineva sau ceva ma simt indispusa si de obicei nu prea mai pot face altceva si ma gandesc mereu la acel lucru insa dupa cum iti spuneam nu rezolvi cu nimic ei se vor certa in continuare iar tu te vei imbolnavi sad Este greu sa-ti stapanesti sentimentele insa trebuie sa inveti sa le controlezi altfel te vor controla ele pe tine si o sa fi sclava propriilor sentimentesad Cel mai bine este sa le spui parintilor tai ca nu mai suporti si ca te poti imbolnavi din cauza certurilor lor.

| cristeaflaviurafael a răspuns:

Incearca sa gandesti pozitiv si incearca sa ii impaci spunandu-le cat de mult se iubesc si ii iubesti

| printisorul23 a răspuns:

Naspa..stiu cum e dar incearca sa faceti mai multe activitati in familie sa iesiti pe undeva, uitati-va la un film toti iei o punga de boabe de floricele un suc niste seminte si stati toti asa se mai apropie si ei faceti niste prajituri toti la mine a functionat si sper ca te-am ajutat. Sanatate!

| DubstepQueen explică (pentru printisorul23):

Asa facem (cand e treaz)...Ma rog.El e un om bun cand nu e beat, numai ca e incapatanat...Si asta e sad.

| printisorul23 a răspuns (pentru DubstepQueen):

Asa cum este e tatal tau si trebuie sal iubesti si sal respecti k doar pentru tine munceste, si cum a zis (valip) incearca sa vb cu el cand este treaz si spune-i k nu mai poti sai vezi mereu cand se cearta

| ValiP a răspuns:

Incearca (atunci cand e treaz) sa vorbesti cu el si sa ii spui ca de multe ori a gresit in fata voastra pentru ca se comporta asa. trebuie sa o lase mai moale cu bautul pentru ca e spre binele sau. Incearca asa insa nu iti dau multe sanse de reusita daca el nu are vointa sa faca ce ii spui tu sau mama ta.

| barbascu a răspuns:

Te pot ajuta eu id meu ellatuyyo69

| NejiKun a răspuns:

Spune-le sa se impace pentru. binele tau! Fundita?