| pWd a întrebat:

Astazi as vrea sa va adresez o intrebare ceva despre rude.
Doi veri de gradul 2 poti fii impreuna? Adica daca se pot castori sau sa fie iubuti. Este o problema?

Răspuns Câştigător
| sayWhaaat a răspuns:

Va rog frumos, sunteti total pe langa tema, mai bine taceti!
Verii de gradul 2 sunt de fapt rude de gradul VI, acestia au voie sa se casatoreasca si riscul de a avea un copil cu handicap este minim.
Si inca ceva, verii de orice grad se pot casatori in Romania! cunosc cazuri de veri primari casatoriti si cu copii sanatosi.
Nu te lua dupa multime, astia vorbesc fara ca macar sa se informeze inainte.

| Cezar a răspuns (pentru sayWhaaat):

Nu, verii primari nu au voie conform Codului Civil. De la rude de gradul al III-lea se poate ( nu verisori de gradul al III-lea). Citeste Codul Civil. Plus, si religia iti interzice.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Cezar):

Cand am spus ca se pot casatori, nu am vrut sa spun ca este legal, am spus doar ca exista artifcii prin care se pot casatori. Si in legatura cu religia, nu ne pasa happy

| Cezar a răspuns (pentru sayWhaaat):

Iti pasa si in legatura cu religia, pentru ca ei au introdus asta in Codul Civil. Cand vei fi informat citit vina si comenteaza cum vrei tu. Si nu, nu exista nici un artificiu. Inaintea unui mariaj, normal se face o fisa medicala.

14 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu pot fi impreuna, problema e ca sunt rude.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E neconform cu biserica si cu societatea

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sunt prea apropiati. Abia de la gradul 3 este acceptat legal, dar si atunci pot exista obiectii din partea familiei sau a bisericii, care de obicei refuza ceremonia.

| sayWhaaat a răspuns:

Nu are nici o treaba, se pot casatori linistiti happy.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru sayWhaaat):

Pai ia-ti verisoara si varul de nevasta, ca se poarta

| LeontinAndrei a răspuns:

Nu pot fi impreuna. Conform legii doar verii de grad 3 (sau mai mult) se pot casatori. Plus ca apar si niste probleme biologice daca vor sa faca un copil (va iesi cu grave probleme mintale sau de sanatate)

| Antyss08 a răspuns:

Cum a spus și DanteAndrei.
Ramura ADN de la 2 persoane care sunt 60% indentice pot apărea coplicați pentru. viitorul copil.
Șansele pentru. a fi fără probleme sunt de 40% deci cam mare riscult.
Cu verișori nu, poate cei de gradul3

| Raptorz a răspuns:

Daca am ajuns sa ne casatorim cu membrii familiei pana la urma unii o sa se casatoreasca cu mamele...

| Cxena a răspuns:

Din cate stiu, verii de gradul 2 sunt prea apropiati pentru o relatie, se considera incestuos, biserica nu aproba...

| pWd explică:

Deci cum este? Unii spun da alti nu. Mai astept raspunsuri.

| rubeneqqpraa a răspuns:

O sa ajungem sa ne casatorim si cu frati!