| botosel a întrebat:

Azi vin cu un subiect destul de delicat as putea spune.Am aflat acum un an ca sunt adoptata, lucru care nu m-a surprins datorita glumelor foarte subtile ale tatalui meu vitreg. Oricum nu am inceput sa plang si sa tip la parintii mei ca m-au mintit si chestii. Din contra le-am multumit ca m-au crescut si ca ma iubesc ca si cum as fi a lor cu adevarat, ceea ce si sunt pentru ca ei m-au crescut pana la urma. Totusi e o parte din mine care vrea sa o cunoasca pe femeia care m-a purtat in pantec si mi-a dat nastere.Deoarece am fost nascuta in 1995 cu o adoptie "secreta" sa zic asa nu stiu cum as putea afla informatii despre parintii mei biologici, ar putea sa ma ajute cineva cu informatii? Multumesc

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Asculta sfaturile luy Nyx si pisoias. Cei care te cresc te iubesc si fac o jerfta mai mica sau mare pentru tine si trebuie sa "ii adopti" si tu pe ei ( adica ceva de genul "m-ati vrut, va vreau si eu, ma iubiti, va iubesc si eu"). Cu trecerea anilor ai sa descoperi ca iubirea, sacrificiul si loialitatea sunt cele mai importante lucruri intr-o relatie. Sunt o multime de lucruri pe care nu le putem sti, in viata, si care nu ne folosesc prea mult.In afara de asta, multumeste si lui Dumnezeu ca nu ai crescut in orfelinat si ca ti-a daruit 2 parinti.

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Discuta cu parintii tai, spune-le ce te framanta, e o dorinta normala.Doar ei te pot ajuta, detin toate informatiile de care ai nevoie.Grea si dificila situatie...oricum.Mult noroc.

| pisoias a răspuns:

Mai bine las-o asa si nu rascoli trecutul.Pe langa faptul ca vei suferi tu si ai tai(parintii care te-au crescut) e posibil sa-i cauzezi neplaceri si celei care te-a nascut.Asta in cazul in care vei afla cine e.Mai bine gandeste-te cat esti de norocoasa(in comparatie cu acei copii care stau in camine )si ca ai toata viata inainte.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu te apuca sa iti cauti mama naturala, te va rascoli cumplit si nu ai nevoie de asa ceva, crede-ma pe cuvant, a avut o prietena a mea o situatie similara. Parinte este cel care te creste, nu cel care te naste.

| Denisa85 a răspuns:

Ai tot dreptul sa aflii informatii despre parinti tai naturali deoarece stiu eu ca toti copii au dreptul de a-si cunoaste parintii naturali.
Eu consider ca ar fi mai bine sa ramai cu parintii tai adoptivi deoarece daca acum iti vei gasi parinti naturali va fi cumplit pentru tine, pentru ei cat si pentru parintii adoptivi deoarece ei te-au crescut atata timp si te-au iubit ca pe copilasul lor.
Mult noroc! :*

| Robeee a răspuns:

Intreaba-i pe parintii tai adoptivi ce stiu despre asta happy

| WyvernSky a răspuns:

Buna
Povestea ta mai surprins...imi pare rau ca ai fost adoptata dar s ale multumesti parintilor tai ca te-au crescut. Oricum, de ce ai vrea sa ii cunosti pe parintii dai biologici? In primul rand nici nu stii cine sunt si daca iti vor raul.Sau daca te-au lasat la camin, din anumite motive cum ar fi n-aveau bni s ate creasca sau nu au vrut acest lucru.
Incaodata, imi pare rau.
Numai bine!kiss

| patry166 a răspuns:

Pai vorbestee cu parintii tai vitregii... poate au ceva informatii.
Succes.:*

| sweetys a răspuns:

Doer sa ai pile pe la vreo maternitate sau daca stii maternitatea la care te-ai nascut sa faci rost de registrul din 1995.

| Anet a răspuns:

Dyanita ceea ce zici tu sunt pur si simplu aberatii; se pot face teste pe baza de ADN doar in cazul in care mama nu stie cu care din 2 barbati de ex a facut copilul,caz in care se face un test de paternitate se compara ADN-ul copilului cu cel al barbatilor,insa pentru a face asta sunt necesare obiecte purtatoare de ADN, ca ex un fir de par, etc.botosel,cele mai multe informatii iti pot da parintii tai adoptivi, ei stiu cel mai bine de unde te-au adoptat si in ce conditii.Dorinta ta de ati cunoaste mama biologica e perfect normala insa nu crezi ca daca ea si-ar fi dorit sa te vada te-ar fi cautat? Gandeste-te la asta si sper sa iei ceea mai buna deciziekiss

| botosel explică:

Parintii nu stiu nimic.

| warriorgirl a răspuns:

Fa-ti niste teste sau analize si vezi cine te-a nascut ca ai adeneeul parintilor doar