| LaurikusDiDi a întrebat:

Ce parere aveti despre familiile tinere care traiesc in comun cu cele "batrane". Ma refer aici la faptul ca cei tineri casatoriti continua sa straiasca in acceasi casa la socrii/parinti.
Acest lucru ii influenteaza? De ce?
Care este parerea voastra despre acestea? voi ce ati face? argumentati. Dc da/nu?
Astept parerile voastre:*!
P. S Scuzati'ma daca am mai uitat cate o litera sau ceva, dar ma grabesc ...si atunci cand ma grabesc nu prea imi dau seamalaughing!

Multumesc anticipat!

pentru cea mai convingatoare opinie dau funda! in rest voturi.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu am preferat sa dorm o vreme pe saltea in propria mea garsoniera decat sa stau la socrii. Sa fim seriosi, nu e placut deloc cand esti "musafir'.

| katy a răspuns:

Mie sincer nu mi-ar placea sa stau cu sotul in casa socrilor sau in casa parintilor mei.In primul rand e vorba de intimitatile noastre, in al doilea rand e ca nu se mai numeste trai in doi ci trai in 4laughing.as sta eventual pentru cateva luni cat sa ne cladim noi o casa a noastra daca nu am facut asta din timp dar tot sa traim doar eu cu el dupa scurt timp

| sonya a răspuns:

Buna. O intrebare foarte interesanta din punctul meu de vedere. Oricum iti spun parerea mea. Eu consider ca toate au o limita. Eu nu as locui cu socrii sau cu parintii decat daca as avea probleme financiare si nu mi-as permite sau as locui temporar. Oricat de buni ar fi socrii este bine sa ai locuinta ta si intimitatea ta. Nu este vorba de nevoile fiziologice dar sentimentul pe care propria ta casa si intimitatea pe care ti-o ofera nu poate fi inlocuit. De asemenea, stand cu persoanele respective vei fi in mod audomat influentat. Fiecare familie are propriile valori si obiceiuri si uneori este posibil ca aceasta sa nu coincida. Atunci pot aparea conflicte. Chiar daca as aavea cei mai draguti socri sau parinti, tot as fi pe deplin convinsa sa ma mut cu ei. Acum depinde si de cuplul tanar cat si de cel in varsta. Este o problema de comunicare. Trebuie sa existe o relatie de incredere ca poti discuta si ca iti poti exprima punctul de vedere fara fii judecata sau mai stiu eu ce. Cunosc persoane care au zis ca nu ar mai sta cu socrii/parintii dar si genul care ar prefera lucrul asta. A doua persoana a specificat ca o ajuta la treburile gospodaresti si in cresterea copilului. So, avantaje sunt de ambele parti, acum depinde de tine si de relatia pe care o ai cu iubitul, parinti, socri. Succes!

| Sapphire a răspuns:

Well, stii ce se zice despre soacre si nurori. Se inteleg de "minune".
Nu sunt de acord cu chestia asta. Dar e cu dus si intors. Depinde de cuplu, depinde de socrii. Sunt unii, de fapt unele soacre, care ar face orice sa isi desparta papusa masculina de "gospodina" lor. Cunosc destule cazuri din pacate. Ei se iubesc dar intervin parintii unuia si strica ce e mai frumos.
Ce as face? Cred ca orice, numai sa imi salvez casnicia. Ma mut cu chirie sau imi cumpar un apartament, ori imi bag soacra la spitalul de nebuni iar pe socru la azil. laughing

| Vali87 a răspuns:

Ma, depinde de la caz la caz, eu de ex locuiesc cu maicamea si crede-ma ca abia ma inteleg eu cu ea, daramite cand ma voi insura cu o fata, cred ca saraca fata o sa traiasca un cosmar in cazul in care se va muta la mine. Un cuplu tanar are nevoie de intimitate si nu te gandi la prostii, ma refer in general, doi oameni care se iubesc se descurca singuri si cu mancatul si cu gatitu si cu spalatul etc etc, chiar dc sa zicem la inceput o sa fie un pic mai greu.
Si nici o a doua varianta nu e chiar practicabila, adica sa te muti intr-o garsoniera, cei doi trebuie sa isi permita lucrul asta, dc nu au cel putin 15 mil fiecare e mai greu zic eu.
Deci cu alte cuvinte e cu dus si intors, nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fac atunci.

| anutza97 a răspuns:

Pai parerea mea este ca poatre ceilalti care stau cu tine nu si respecta toate atributiile nu facu curat nu fac mancare sau poate nu platesc ce trebuie dar e bine ca mai ai cu cine vorbi ca nu ramai acasa singura si ti petreci timpul cu cineva etc asta e parerea mea nu am trait o pe pielea mea dar m am gandit cum ar fi... daca nu te der dai si u un click aici http://fripta.com/pag.php?user=anutza9711

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici e o problema de unghiuri de vedere. Unii vor spune ca esti ok, respectuos si intelegator iar altii ca esti prost bita.E nevoie mare la un batrin de intelegerea unor tineri pentru ca apare neputinta pentru el chiar daca e dificil dar daca gindesti un pic vei vedea destul de clar ca nu sint la minte decit niste copii.Si tine minte ca musafirii vin si pleaca dar daca ramin inseamna ca au cu totii drept legal de habitatie.

| claudyk_7512 a răspuns:

Eu una stau cu socrii de 2 ani pentru ca avem aparatament dar inca lucram la el. speram sa ne muta in vara asta. vreau sa zic ca am facut cea mai mare greseala cand m-am mutat aici.tot timpul au cate ceva de comentat chiar daca eu le fac pe toate...si mancare si curatenie si restul.se baga in viata noastra mereu.ce facem, unde mergem, cu cine mergem etc.cel mai bine e sa stati singuri.big grin