| aurelgabriel a întrebat:

Bună TPU!
Ce părere aveți despre olteni? Sunt oameni sinceri sau mincinoși.Intreb asta pentru vreau sa știu dacă te poți baza pe ei în viață? Sunt fățărnici?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu poti generaliza! Peste tot exista atat oameni buni cat si mai putini buni! Gandeste si tu putin logic, unde ai mai vazut tu o natie perfecta? Sa zicem ca o anumita natie 90% sunt foarte rai, de unde stii tu ca cu cine ai de-a face este din cei 90% si nu din cei 10% care sunt buni si de treaba? Ii condamni si pe cei 10% din cauza celor 90%? Nu mi se pare corect!

| aurelgabriel explică (pentru lpavel):

E o alta perspectiva care trebuie luata in calcul.
Multumesc.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio legatura felul si caracterul omului cu zona din care se trage, cunosc destule sofisme (gresite!) : toti moldovenii sunt betivi, sau toate basarabencele (aici rep. moldova) sunt tarfe, sau toti ardelenii sunt lenti etc
Greseli si tertipuri nefondate!

| MarianWLF a răspuns:

Priveste la omul din fata ta si judeca singur, nu ii poti pune eticheta pe baza zonei din care provine, e valabil pentru fiecare persoana pe care o cunosti, benefic este sa ai capacitatea sa citesti omul din fata ta, nu dureaza mult timp sa iti dai seama daca merita sa interactionezi cu acea persoana sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de caracterul omului, nu de regiunea unde traieste!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu m-as baza pe cineva care generalizeaza persoanele in asa hal in functie de zona tarii in care s-au nascut/locuiesc.

| johnnny123 a răspuns:

Ai impresia că toți oltenii sunt la fel, sau ce e cu întrebarea asta?
Faptul că te-ai născut într-o anumită regiune dintr-o anumită țară nu-ți definește caracterul.

| aurelgabriel explică (pentru johnnny123):

Multumesc pentru raspuns.

| gabicoo a răspuns:

La băutură te poți baza pe ei. Garantat.

| ioana748 a răspuns:

Ei, dar ce relevanta are zona de origine cu caracterul omului?
Nu este un criteriu in alegerea de a fi sau a nu fi partener in orice fel de relatie.

| Loghin0Mihai19 a răspuns:

Nu toti. sunt oameni si oameni. am intalnit olteni naspa dar si olteni faini. uite spre ex cumnatul meu e oltean si e om de nota 10