| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU big grin
Am o dilema, sunt cam confuza si nu stiu ce sa fac. Ma rog, parintii mei sunt divortati si mama sta in germania si eu cu frati-miu in romania cu taica-miu. Acum in vacanta de vara am venit eu cu fratele meu aici la ea. Eu am mai fost de cateva ori si nu prea mi-a placut. Acum, cam vreau acasa. Stiu ca e cea mai lunga perioada in care pot sta cu mama, doar ca nu prea mai pot. Adica gen, am stat 1 saptamana in casa pentru ca nu am vrut sa ies...si chestia e ca eu vreau sa plec acasa. Nu vreau sa o sa fac sa sufere, dar intr-un fel disper aici si nu mai vreau sa stau si nu stiu ce sa fac. Ajutor... :/
Funda big grin

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu ai voie sa te intorci i n Romania, pentru ca mama ta are dreptul la voi, in vacanta, sa va ia acolo, ceea ce a si facut.
Cum alternative nu ai, trebuie sa stai si sa accepti situatia.
Ti-ar fi mai usor daca nu te-ai mai incapatana si ai accepta conditiile mamei, in fond va iubeste, de aceea va luat aoclo la ea!
Din pacate, ajutor nu puteti primii de niciunde, legal nimeni nu are dreptul s ava ia de la mama, atata vreme cat s-a hotarat la judecatorie ca mama trebuie sa va imparta cu tatal, in vacanta mare! Peste putere judecatoreasca nu poate trece nimeni-nimeni!
Sincer acum, de ce ai vrea s ao faci sa sufere pe mama ta? Nu-i de ajuns ca a trecut printr-o despartire d etatal tau? Ce fel de copil poti fii daca ii doresti raul mamei tale, singura fiinta de pe fata pamantului careia ii datorezi viata?

| Holiday a răspuns (pentru Violleta2022):

" Peste putere judecatoreasca nu poate trece nimeni-nimeni!"

Daca ar vorbi cu maica-sa si ea ar intelege ca nu-i e bine acolo si ar fi de acord sa revina in tara, n-ar mai avea nici o relevanta hotararea judecatoreasca. In plus, de unde ai tras concluzia ca ar fi o hotarare judecatoreasca in sensul asta?

@Jasminemg: spune-i mamei tale cum te simti si poate va intelege si poti pleca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Holiday):

Oare un divort cu complicatii (copii, casa etc) nu se face la Tribunal fiind pronuntat printr-o hotararare judecatoreasca?
Divorturile simple se pot face la un centru notarial, dar cele cu copii si complicatii, la Tribunal, prin hotarare judecataroreasca. Tot atunci se decide si ca, copii sa locuiasca cu ce parinte accepta asta, ddar sa mearga si la parintele care nu-i are in grija saptamanal, sau nu-i poate vedea periodic, sa-i ia la el in vacantele mari. Acum, si tatal are nevoied e o perioada fara copii, pentru el! De aceea este bien ca fiecare parinte sa-si respecte termene si conditiile acceptate de ei la judecatorie in momentul divortului.
Or vrea ei inapoi la taica-su, dar si omul ala are nevoie sa fie singur, eventual sa se relaxeze, sa-si caute pe cineva, are dretul la libertate in perioada asta cand copii trebuie sa fie la mama, conform hotararii judecatoresti.
Sincer, nu cred ca mama ar fi vreo nebuna, doar ca sunt copii rasfatati si vor sa faca ceeea ce vor ei, de aceea vor in tara, nu sub supravegherea mamei.

| Holiday a răspuns (pentru Violleta2022):

"in perioada asta cand copii trebuie sa fie la mama, conform hotararii judecatoresti. "

Tu ai un fix! De unde dracu stii cum arata hotararea judecatoreasca? Poate ma-sa locuia in tara pe vremea divortului, poate au fost chiar incredintati mamei si tac-su avea dreptul sa-i vada in weekend, poate, poate...dar toate astea nu mai conteaza daca parintii vor sa faca altfel de comun acord.
Hotararea judecatoreasca e invocata doar daca unul din parinti are nemultumiri legate de anumite aspecte, daca ei se inteleg sa faca altfel decat in acea hotarare nu ii intreaba nimeni de sanatate.
In plus, daca au fost incredintati tatalui, cum insinuezi, poate ma-sa chiar are anumite probleme de comportament si are si fata dreptate sa nu vrea sa stea prea mult pe acolo.

| pufulescu a răspuns:

Orice varsta ai avea, nu inteleg ce iti place in Romania? Caini pe strazi, mizerie, oameni morocanosi, minoritari cu tupeu, saracie lucie, deprimare, plictiseala, lipsa de perspective, rautate generala... etc etc!
In locul tau nici n-as mai pleca acasa, i-as pupa picioarele maica-mii numai sa ma lase sa stau cu ea in Germania.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru pufulescu):

E mica, ce sa stie ea. Ca multe la varsta ei " acolo am prietenii", tot aia care poate ea sa moara si ei nu observa. Alt motiv nu vad.

| asdfghjkl00 a răspuns:

Eu, totusi, daca as fi in locul tau, as profita de faptul ca simt prezenta mamei si nu m-ar mai interesa restul lucrurilor. Incerca sa faci lucruri care sa iti umple timpul, plimba-te, distreaza-te. Profita de timpul petrecut alaturi de mama ta. :*