| nebunyk a întrebat:

daca ma puteti ajuta, dau funda, tata tot tipa la mine de fiecare data cand zic ceva impotriva lui si tipa, si mi-e frica sa mai pun o intrebare sau sa ii raspund ca sa nu tipe la mine, ajutati-ma va rog!crying

Răspuns Câştigător
| kajen4ever a răspuns:

Saraca de tine.sorry.nu mai baga si tu in seama.lamureste cu el.si nu fii si tu dura.incearca sa vb cu el si sa ii explici si tu ce vrei sa zici.daca ii zici:te-am vazut cu aia. daca nu e adevarat si e doar o prietena? ce faci? si nu ii mai spune tot. tine pentru tine.si asa o sa fie kk.papa.succes.

4 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Bună în primul rînd nu este bine ca un părinte să țipe din orice la copilul lui, trebuie ca tu să găsești momentul potrivit cînd este el relaxat, știu că e greu de găsit acest moment, dar mama ta cum reacționează cînd tatăl tău te ceartă? Ea nu îți ia apărarea? Tu nu ai prieteni cu care să vorbești și să îl lași pe tatăl tău cu ale lui probleme.O zi frumoasă, și m ai scrie ne, acum pe TPU găsești cu cine să vorbești, și așa nu vei sta tot timpul în preajma tatălui tău cînd este nervos.

| MMihai a răspuns:

Dacă scriai întrebarea pe o foaie de hârtie și nu direct la calculator, și o reciteai de mai multe ori, era mai bine, că o formulai mai clar și explicit și pricepeam și eu și alții, ce vrei / care este problema ta, la modul real. Dacă tatăl tău este un om cu multe probleme, și se înfurie din aproape orice, încearcă să vorbești cu alți adulți, care ar putea avea mai multă răbdare cu tine. Dacă nu formulezi foarte clar și foarte explicit întrebarea, că un om foarte ocupat sau cu probleme, se înfurie, să audă o întrebare, pe care nu o pricepe. Răspunsul lui va fi,, nu mă mai plictisi cu tâmpenii,,. Nici tu, dacă auzi că te întreabă cineva ceva, dar când nu pricepi ce vrea, cu întrebarea respectivă, nu ești fericit / fericită, că nu am priceput, dacă ești fată sau băiat.
Deci trebuie să te gândești foarte serios, înainte de a pune întrebări și sa le formulezi foarte clar și foarte explicit, ca să nu superi oamenii adulți, sau copii cu Întrebările tale. Dacă nu reușești să comunici cu tatăl tău, caută cu Google.ro, pe Internet, sau în diverse cărți, care se ocupă cu așa ceva, răspunsul la întrebarea respectivă, care te interesează și dacă tot nu, ai priceput, întrebă un adult, că un copil, poate să îți dea și răspunsuri incorecte. Și un adult poate să îți dea răspunsuri incorecte, dacă îl întrebi ceva, dintr-un domeniu, pe care nu știe el, foarte bine. Deci gândește- te de o sută de ori, înainte să întrebi ceva, ca să nu superi oamenii, evident involuntar. Iar de comunicat, comunică și tu cu persoanele cu care poți comunica.

| nebunyk explică:

In fine, chiar daca nu imi dati raspunsuri s-a rezolvat... celor care sau implicat, multumesc anticipatbig grin

| madalina1999 a răspuns:

Sall.incearca sa ii raspunzi sau sa il intrebi cu un ton linistit, foarte calma si frumos. nu te mai impotrivi niciodata tine totul in inmima ta... timp de 2-3 luni poate si mai mult si mai putin...si dupa dupa ce vei crede ca este adevarat.si vei fii sigura sa ii spui de ex. : hey tata te-am vazut cu o femeie/ fata in oras as putea sa te intreb cine este aceea persoana?'' si el iti v-a raspundewinkingsucces