| anonim_4396 a întrebat:

De ce lumea critica un barbat daca accepta ceva de la iubita? Si de ce e mereu neaparat sa ofere lucruri doar barbatul femei astfel incat sa nu fie criticat?

De ex. Eu i-am dat un telefon iubitului (pentru ca am 2 ) si ai mei au tras concluzia cum ca m-ar folosi. Dar cand el imi ofera ce e mai bun si imi cumpara ce vreau fara sa ii cer, nu mai comenteaza. Si cand e randul meu sa il ajut cu ceva (pentru ca i s-a stricat telefonul i-am dat unul nou ) ai mei se supara. E doar in capul meu? Sau mi se par cam egoisti?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca lumea e proasta, se zice ca nu e bine sa nu inviti fata in oras doar tu sa dai bani. Nus de acord cine nu e de cuviinta e pe interes

| ROB3RT89 a răspuns:

Pe langa critici aiurea, mai e vorba si de invidie uneori!
Unii oamni sunt chiar de rahat si nu dai o flegma pe ei.
Ori cat ai cauta, nu reusesti sa gasesti ceva bun in ei.
Oricum ei sunt in lumea lor, pacat de cei care pun la suflet criticile lor.
Si daca barbatul ofera prea mult femei, se gaseste cineva care sa zica ceva de genul "ia uita-te la fraierul ala ce il face aia de bani"
Cheia e indiferenta.

| AshuraElric a răspuns:

Toţi suntem criticaţi dintr-un motiv sau altul. Ţi se pare că părinţii tăi îl critică excesiv pentru că e bărbat? Asta pentru că nu ştii ce spun ai lui despre tine. Ajutaţi-vă la nevoie şi nu mai plecaţi urechea în toate părţile.

| Violleta2022 a răspuns:

Lumea te va critica din diverse motive: invidie, nefericirea personala, gelozie, prostie, barfa samd.
Acum, totul depinde de tine, cat pleci urechea la ce iti spun altii, sau cat de mult doresti sa faci un lucru, fara sa-ti pese de parerea altora.
In viata este bine sa faci ce vrei si ce crezi ca-i bine.
Nu mai spune tuturor ce intentii ai si fa, asa cum te lasa inima sau cum doresti, ca oricum altii nu te vor intelege si vor comenta.
Cat priveste parintii tai, poate ar trebui sa aflii adevaratul motiv pentru care ei nu doreau sa-i dai iubitului acel telefon nou, de ce?
Totusi, cine isi cumpara 2 telefaone noi noute, daca are nevoie doar de unul? Ideea este ca, l-ai cumparat pe al doilea cu intentia de a-l oferii iubitului, nu-i asa?
Ma rog, este problema ta, dar am vrut doar sa-ti arat cum a fost evident pentru toata lumea ca tu ai facut un sacrificiu sa cumperi ceva nou, pentru un necunoscut.
In final, daca tu consideri ca el merita acel sacrificiu si ti-a facut placere sa-l daruiesti neconditionat, atunci fii fericita!

| Freya1 a răspuns:

Depinde.
Daca vrei sa ii faci iubitului tau un cadou este perfect normal.Il iubesti te iubeste va faceti mici surprize si va indepliniti anumite dorinte dar toate cu o limita daca vezi ca azi un telefon,maine niste bani imprumut, poimaine niste haine, raspoimaine ii faci cinste si tot asa e clar ca profita iar faptul ca la inceput iti ia cate ceva e sa nu iti dai seama din prima.
Acuma eu nu zic ca iubitul tau face asa am dat exemple de barbati care profita si de ce nu e ok ca tu femeie sa intreti un barbat care automat are mai multa putere de munca, ar face mai multi bani, e mai tare de fire etc...

| Emma30555 a răspuns:

Părinții îți vor binele atâta tot. Părinții mereu își fac griji pentru noi. Eu nu consider ca femeia nu i poate oferii cadouri sau sa își ajute bărbatul. Mai ales dacă chiar are nevoie de ceva. Îți dai seama singura care sunt genul profitori și care nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bun venit pe Pamant. Vrei sa cobori la urmatoarea, nu? E mai bine pe Marte, te asigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Nu mi se pare nimic iesit din comun in fapta ta de a i da iubitului tau un telefon. Părintii tai nu l plac? Ati mai avut discutii de genul?

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai mei il plac. Doar ca ei au parerea ca barbatul trebuie doar sa daruiasca nu sa si primeasca ceva in relatie. E o chestie de orgoliu pe care nu o inteleg.

| anonim_4396 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Da, sincer nici eu nu inteleg. Adica bărbatul sa nu primească, tine de orgoliul lui..hm,ciudat. Asa cum spuneai si tu...el cand iti ia ceva fara sa ceri si iti ofera ce i mai bun?

| KillaNoFilla a răspuns:

Pentru ca societatea in care traim e de chichi

| Kimball a răspuns:

Gelozie şi prostia lumi, adica e barbatu tau cum sa nu-i dai si alt ceva in afara de sex, e neaparat sa-i faci cadou doar de ziua lui( o data pe an?

| Yourevilfriend a răspuns:

Lumea te critică orice ai face, bine sau rău. Dacă un baiat acceptă cadouri de la iubită, lumea zice ca profita de ea, la fel ar zice si de o fată dacă ar accepta.
In fine, eu cred că nu are rost să ţi consumi mintea si timpul gandidu-te la cât de rea si neînţelegatoare a ajuns lumea in care trăim. Simte-te bine alături de iubit /iubită!