| Katherine20 a întrebat:

Deci m-a chemat o prietenă(o știu de aproape un an) și familia ei la munte la cabană. Îmi doresc foarte mult să merg. Chestia e că părinții mei nu vor să mă lase că nu-i cunosc în față părinții. Au vorbit la telefon dar nu s-au și văzut. Și zic că nu vor să mă lase cu necunoscuti.Eu i-am cunoscut părinții și sunt de treabă. Plecarea ar fi mâine la miază. Zice că trebuie să-i vadă in realitate. Păi azi ne-au chemat da nu am putut că am fost plecati. Mâine maicămea e la lucru dar tata e liber da el nu cred că vrea să meargă să-i cunoască. Ce pot face să-i conving? crying

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu prietena ta, ea cu parintii ei.
Sa vina si sa te ceara de la tatal tau, cu 2 ore inainte de plecare.
Daca-l conving, atunci ai timp o ora sa-ti pachetezi bagajul.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic sa-i convingi!
In general parintii sunt sfatuiti sa nu-si lase copii in grija strainilor, in caz de li se intampla ceva, sa nu regrete toata viata.
Cu asa ceva nu te joci, personal nici eu nu sunt de acord cu asa ceva, una este joaca acasa langa parinti, ba la una, ba la cealalta si alta este plecat la mare departare, unde primejdiile sunt peste tot.

| Holiday a răspuns:

Dar cati ani ai?!? Ca daca ai 10 ani, hai sa zicem ca ar fi o discutie, dar daca deja ai 15-16 deja devine stupida interdictia asta. Naiba, doar esti cu prietena ta si cu parintii ei...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Spune si tu - Ma, eu stiu ca pentru voi e mai confortabil sa ma stiti acasa dar va e confortabil sa stiti ca eu nu sunt in confort sa nu plec? Stau acasa dar o sa ma vedeti trista. Daca vor sa te simti bine cu prietena, sa profiti de oportunitate trebuie sa mearga macar unul din ei sa se cunoasca sa vorbeasca cu ceilalti. Poate e vorba si de ceva bani... cine stie? Ceva trebuie sa-ti dea la buzunar, le-ar fi rusine sa nu-ti dea, poate nu au, dar acasa nu mananci?

| Mistyy a răspuns:

Cheama parintii prietenei tale la tine acasa sa iti cunoasca parintii. Daca nu te lasa nu fi suparata, trebuie sa le intelegi ingrijorarea. Asta e, nu ai ce face atata timp cat nu esti majora.