| Farcas_Alina_1979 a întrebat:

deci mi-am facut un iubit la scoala si mama nu este de acord nu stiu ce sa mai fac mama nu ma lasa nici macar peste drum de bloc viata mea e un cosmar va rog sa-mi raspundeti cat mai rapid ca nu stiu ce sa fac si e legata putin si de fostul meu iubit o sa va zic povestea e cam lunga dar ascultati-ma numai la voi mai am nadejde personajele acestui text adeavarat cel traiesc eu sunt : fostul iubit, actualul, mama.Sa incepem: Era o zi de toamna iar fostul meu iubit imi spune buna cf? atunci cand ne-am cunoscut eu bine si asa ne-am luat in vorba s-a tinut de capul meu pana i-am dat nr meu de tel si de atunci a inceput tot cosmarul por si simplu nu l-am crezut ca e un mare nesimtit dupa aia m-am despartit si am ajuns sa il URASC! si nu a mai vb nici o fata cu el.Mama nu stia despre aceasta mica poveste de dragoste asa ca nea disperat suna de pe tel ala si la 12:00 noaptea! incredibil si inca cu nr. ascuns '(sa vedeti ce nesimtit) si a ajuns sa vb cu mama de pe acel telefon.A convins-o pe mama sa dea numarul lui de tel a ei lui sa vorbeasca mama a ajuns la servici si numa bine suna han******** si ii spune tot felul de prostii neadevarate ca cica am iesit cu el l-a suc si etc. (totul neadevarat) dupa aia pe acel chat unde m-am cunoscut cu el iar am intrat a intrat si el eu l-am facut in toate felurile si a zis intr-o zi la care ne-am impacat ca are pe altcineva chiar mi-a dat si o poza cu aceea fata e oribila are 13 ani si el 21 va rog cineva care cunoaste politia sa spuneti ca el e cu una de 13 ani e din mures inalt par negru a sters nr. de tel al meu si mama (vestea buna) de Paste tot pastele a sunat numa eu si bunica stiam a scris : sarbatori fericite! eu nestiind cine e credeam ca e o prietena aproapiata tot cu nr.ascuns a sunat am decis sa scriu : multumesc si voua la fel dupa aia el crezand ca e mama ia scris ca daca poate sa vb cu mine la tel ea era la magazin eu nu i-am raspuns si a sunat de 2 ori repet din cauza lui ne-am despartit si stiu ca nu pare o intrebare dar cum sa ma razbun ca numai pot de nervi pe chat la el sa-l fac sa sa sufere cum m-a facut el pe mine? gata ca ma apuca si nervi cu el por si simplu am ajuns sa il URASC! pentru ca si-a batut joc de mine! acuma zic partea buna a acestui roman adevarat am cunosc un baiat ma iubeste il iubesc el ma merita il merit dar pe fostul il urasc! va rog spuneti-mi cum sa ma razbun! pentru toate ce le-a facut si o mare problema cu mama nu-mi place ca ma urmareste peste tot la urma am si eu 18 ani! deci sunt destul de matura si sunt capabila sa ma imbrac cum cred eu nu cum crede ea funda la raspuns p.s scuze de greselile gramaticale

Răspuns Câştigător
| stelistul10 a răspuns:

Bun, in primul rand asta este o problema de familie, tu trebuie sa o iei pe maicata si sa discutati, sa o faci sa inteleaga ca deja ti-ai luat viata in maine si ca nu iti mai poate interzice nimic fiindca ai 18 ani, si iti dau un sfat, lasa iubitii pe care ii cunosti in mediul virtual pentru ca nu stii cine sunt ei cu adevarat, pot sa fie niste proxeneti sau drogati. mai bine incearca sa iti faci un prieten dintr-un mediu apropiat al tau adica pe care il cunosti si ii cunosti,, pacatele,,. Funda?

3 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pretuieste la maxim experienta de viata a părinţilor tăi (invatand inclusiv din greselile lor) sau altfel, viata ne va forta sa regretam ca nu am facut-o… sad

Nu intotdeauna sfaturile parintilor sunt stralucite, dar cele care indeaman la precautie, la siguranţa, la o viaţă morala sunt intotdeuna 100% valabile.
Viaţa (şi "vieţuitorii" ei) este prea marşavă pentru a fi altfel, pentru a merita sa ai incredere in cineva... fara sa-l verifici ani de zile;

Da, expreienta de viata a parintelui tau va putea si pe viitor de acum inainte sa ajute sa EVITI multe drame ale compromisurilor pe care un copil, un adolescent, un tanăr din nestiinta ar risca sa le facă...

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele informatii utile.

| Expressions a răspuns:

Aici e deja personal, nu te putem ajuta pentru ca nu cunoastem persoanele si nici trairile tale. Trebuie sa fi optimista si totusi sa iei in considerare sfaturile mamei, iar faza cu razbunatul ori o sa iti treaca ori o sa se razbune viata pe el.