| Criss003 a întrebat:

Deci nu stiu ce sa mai fac. Propria mea mama se poarta cu mine ca si cum s-ar purta cu un animal sad imi zice mars, ce fac nu e bine. oricat de multa treaba as face ma face putoare, vagaboanda, pusla si ma dor toate acestea sad Cand eram la tara si o sunam sa o intreb ce face se rastea la mine si ma intreba ce vreau. acum cateva zile am venit la oras si se ofitca sad ma trimite la tara sad Saptamana trecuta eram bolnava si trebuia sa vina cu tati la tara si am sunat-o sa ii zic sa se duca la farmacie si mi-a zis sa ma duc eu. L-am sunat pe tati si el s-a dus. Cand m-a vazut bolnava nu mai avea chef de nimic si pe ea nici nu o interesa sad Deci nu stiu ce sa mai fac. M-am saturat. La scoala sunt premianta, toata lumea ma stie de fata cuminte 3 zile la rand nici nu am iesit pe afara. Deci un sfat, va rog sad

26 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
si nu ai incercat sa vorbesti cu mami tau sa vezi de ce are atitudinea asta fata de tine?
mai ai frati? cu ei cum se comporta? urmeaza un tratament ceva? a avut ceva necazuri? accident ceva? altfel nu ii inteleg atitudinea, poate ai facut ceva tu in trecut si a deranjat-o foarte mult..nu stiu ce sa zic... tatalui tai i-ai adus la cunostinta? el ce zice?
O zi frumoasa sa aihappy

| Criss003 explică (pentru caramela):

Sunt singura la parinti.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Încearcă să vorbeşti cu tatăl tău. El pare mai de trabă şi că ţine la tine. Poate reuşeşte el să facă ceva.
Însă poate că mama ta are ceva probleme momentan şi îşi varsă nervii pe tine. Multe persoane fac asta şi cred că-i va trece odată şi odată. Poţi încerca să vorbeşti cu ea, dar ai grijă să nu înrăutăţeşti situaţia.

| Park1Suin a răspuns:

O perioada incearca so eviti. Daca vrei sa plangi, plangi si in fata ei.Las-o s-o doara sufletul de mama, poate ii vine mintea la cap.

| CorneliaC a răspuns:

Vorbeste cu ea si incearca sa clarifici situatia. E clar ca ceva are sau poate a suparat-o cineva si isi varsa nervii pe tine, intreab-o ce vina ai tu de se comporta in halul asta.

| tranquilaaa a răspuns:

Îseamnă că e ceva neînregulă cu ea... vorbeşte cu tatăl tău despre comportamentul ei, poate o calmează el.

| Criss003 explică (pentru tranquilaaa):

Numai cand sunt doar cu ea acasa face asa

| tranquilaaa a răspuns:

Dacă nu merge nici aşa şi ea întrece ori ce limită, reclam-o. Nu eşti obligată să stai lângă o persoană care, ţine să-ţi facă viaţa imposibilă.

| madamme a răspuns:

Offf. Incearca sa vorbesti cu ea. Spune-i in fata toate astea. daca nu e comportamentul ei normal asta, adica tot timpul sa se poartea asa, inseamna ca ceva a suparat-o la tine. Cel mai bine e sa vorbesti cu ea

| Criss003 explică (pentru madamme):

Se mai poarta urat cu mine, dar nici chiar asa

| punkbuster9988 a răspuns:

Uau...un prieten de al meu e intr o situatie asemanatoare si din pacate nu l am putut ajuta. Daca se poarta cu tine asa cum spui n o sa rezolvi nimic cu vorba buna. Daca ai gresit tu cu ceva atunci gandeste te si rezolva, dar mama ta ar putea avea acest comportament findca simte ca a gresit cu ceva fata de tine-de aici si sentimentul de respingere.Probabil pentru tine a fost o greseala minora probabil ai si uitat despre ce a fost vorba, dar ea nu a reusit sa uite(poate erai copil si n ai stiut despre ce era vorba).Ii e ciuda ca nu ti poate da o explicatie pentru greseala ei si de aceea se poarta cum se poarta. Poti aduce si acest subiect in discutie, dar in orce caz ar fi bine sa vorbesti cu ea cand e cu garda jos adica atunci cand e trista si mai degraba ar cauta compania cuiva decat sa o respinga. Vorbeste i cand e trista si poate vei rezolva ceva.**best wishes**

Răspuns utilizator avertizat
| pilifalexandru a răspuns:

Povestea ta este foarte trista, dar nu cred ca iti ramane altceva decat sa te impaci cu soarta, jumatatea plina a paharului este ca toate aceste lucruri te vor intari si te vor maturiza si vei dobandi o intelepciune a scolii vietii.

Ai grija de tine!

| alezander12 a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau despre aceasta este unika solutie...cu ea nu se va primi sa vorbesti daca este in starea asta!

| iuliaa9974 a răspuns:

Pai, mai intai sa-ti dau un sfat: Incearca sa vorbesti cu ea, sa lamuriti situatia, sa vedeti ce s-a intamplat, poate ca si tu ai gresit cu ceva si nu-ti dai seama, sau cine stie. Incearca, doar, sa vorbesti cu ea. Si acum, sa-ti zic ce as face eu: m-as duce la mine in camera, as baga un pui de somn si nu m-ar interesa absolut deloc de ce-mi zice "mama".
In regula, faci ce crezi. E super trist ce ti se intampla, dar stii, asta-i realitatea. Nimic nu e perfect. Multa bafta si ai grija de tine!

| Lavvvo a răspuns:

Nu inteleg faza :,, 3 zile nici nu am iesit pe afara''. Nu te lasa?
Acum depinde si cum esti tu :daca ii raspunzi cu aceeasi moneda, poate te porti urat.

| SunOfThe a răspuns:

Poate trece printr-o faza mai grea, incerca sa porti o discutie cu ea pe tema asta. Pup-o, spune-i ca te bucuri ca este mama ta.
Asa facea si inca face mama mea, de aceea m-am dus la liceu departe, am vrut sa scap de gura ei. Dar nici asa nu e bine. Incearca sa vorbesti cu ea, sa o intrebi de ce se poarta asa. Poate este insacrinata(asa se poarta), poate a pierdut pe cineva la care tinea... incearca sa rezolvi, iti v-a parea rau pe urma de timpul piedut certandu-va. Iti spun din propia experienta

| LifeIsFine6243 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu (am 20 de ani); daca maicata este ca maicaea nu ai nicio sansa sa o linistesti, incearc sa nu o mai bagi in seama, sa pleci dracului din casa, sa iti pui castile pe urechi sau sa te inchizi in camera.
Sunt genul de mame nebune care orice ai face nu se opresc din criticat si jignit.
Mama ta poate avea o boala psihica, deci incearca sa o dai dracului, cand o sa pleci de la ea din casa o sa te pretuiasca MULT MAI MULT si o sa-i para rau ca ai plecat.
Baftahappy

| NuuyyMayyyy a răspuns:

Depinde de cati ani dar am inteles ca esti la scoala deci minora stai cu tatal tau mama ta ar putea avea probleme si am inteles ca intr-un fel e periculoasa pentru tine

| Criss003 explică (pentru NuuyyMayyyy):

Anul acesta fac 17 ani.

| NuuyyMayyyy a răspuns:

Iteleg in cazul asta ar trebui sa te lase pe tine sa alegi cu cine stai si nu te complica daca se comporta asa cu tinee trist, dar nu sfarsitul lunii

| QwyQwy a răspuns:

Incearca sa vorbesti deschis cu ea cand sunteti doar voi doua si spune-i tot ce te deranjeaza.

| Criss003 explică (pentru QwyQwy):

Degeaba incerc, nici nu ma lasa sa vorbesc sad

| GeorgeValentin25 a răspuns:

Dai un sut in cur.

| Giully1014 a răspuns:

Spune-i ca, acele cuvinte te dor si incearca sa ii dai numai vesti bune

| Bianca_Simina_1993 a răspuns:

Da misto da stai sa vezi cand a incepe sa-ti spuna lucruri si mai grave sau sa te loveasca cum fac mama mea de imi e mi-e rusine de rusinea ei si nu mai cer sfaturi la nimeni atunci poti cere cu adevarat sfaturi