| TheAnonymousGirl a întrebat:

Deci, situatia familiei mele e cam complicata, eu, tata si bunica suntem plecati in spania de 7 ani(eu am 16 momentan) si tata s-a indragostit de o femeie din romania(pentru ca e divortat de mama. Mama e in anglia) si asa de odata, la apucat dorinta sa mergem DEFINITIV in romania... eu pe o parte vreau, pentru ca acolo am restul familiei, prietenii copilariei mele si iubitul meu. Insa pe alta parte nu vreau, pentru ca aici e viata buna, nu ne lipseste nimic, si daca mergem in romania, o sa "murim de foame". In plus, eu am decat 2 clase facute in romania, si imi este frica sa nu fiu "proasta clasei" daca merg la liceu in romania, desi toata scoala am facut-o in spaniola, si mi-as dori sa si o termin aici, ma refer si la facutate. Tata nu intelege situatia mea, el vrea sa mergem anul asta, si sa incep scoala in septembie. si nici eu nu stiu ce sa fac. va rog, ajutati-ma! sad

Răspuns Câştigător
| PotHed a răspuns:

Salut

Ei bine incearca sa vezi lucurile si din punctul de vedere al tatalui tau si sa incerci sa ii respecti decizia. Parintii tai au divortat cu toate ca nu iti place nu poti sa pui numai problemele tale pe primul loc gandeste-te ca are si tatal tau viata lui.

Stii, Romania nu e chiar asa de rea asta asa ...ca o paranteza ^^
poate o sa iti placa mai mult decat crezi sa te intorci asa ca de ce nu te gandesti mai intai de toate unde vrei cel mai mult sa stai.

Daca o sa te decizi ca iti place in Spania mai mult vorbeste cu tatal tau si fa-l sa inteleaga ca nu il obligi sa ramaneti acolo doar pentru ca iti place mai mult situatia financiara pe care o aveti si ca ii respecti si punctul lui de vedere.
Vorbeste sincera si deschis cu el si vedeti la ce decizie o sa ajunge-ti in final.

Sper ca va fi una buna pentru voi amandoi =P

4 răspunsuri:
| alexhardy a răspuns:

Poti continua scoala in Romania. nu os a incepi din clasa a doua.
cum esti minora nu prea ai variante. va trebui sa mergi acolo unde iti spune tatal tau.
poti ramane in Spania daca te sponsorizeaza tata sau mama. dar e un pericol. daca ramai singura acolo in cateva luni vei ajunge sa ucrezi intr-un club de noapte.

| Claudia_9063 a răspuns:

In primul rand conteaza ceea ce ai aici in Romania, dupa cum ai spus.restul faimiliei si asa mai departe. Crezi ca bani o sa iti aduca mai multa fericire decat familia ta si iubitul tau? Ia gandeste-te mai bine, si in plus de ce sa fi proasta clasei? Daca stii sa scrii si sa citesti nu inseamna ca esti proasta. Nu conteaza unde traiesti si cati bani ai, mai important conteaza pe cine ai langa tine.

| flavia31 a răspuns:

Deci din mesajul tau tu spui ca tara noastra e un gunoi in care lumea moare de foame

| TheAnonymousGirl explică (pentru flavia31):

Depinde, cine are bani, traieste bine, cine nu, moare de foame... si stai linistita ca si tu ai vedea lucrurile in alt mod daca ai trai intr-o tara straina. Si eu ma refer ca daca mergem in Romania, familia mea nu o sa castige la fel ca aici.