| elitekillzone a întrebat:

dupa cum se vede ma numesc Lucian si as vrea sa discut o problema cu voi.

Sunt impreuna cu o fata de vreo 7 luni. Tin sa precizez ca tin foarte mult la ea si face orice pentru ea.Problema e urmatoarea:

In primele luni nici nu ma asteptam sa tina numaidecat la mine, dar cu trecerea lunilor am pretentia sa fiu iubit sau totusi sa stie ca se poate baza pe mine. Ea este genul acela mai "free"ca sa spun asa, adica nu ii place sa fie strict tinuta din scurt.In ultimele luni am inceput sa-i spun ce ma deranjeaza(faptul ca nu stie sa tina la mine si chestii de genu), dar nici un efect, ea tot asa a ramas, iar din cauza asta sufar foarte mult iar ea stie asa si totusi nu face nimic. Apoi acum cateva saptamani a fost la majoratul unei verisoare si acolo a dat de un baiat, acela se tinea dupa ea toata noaptea, in fine ia luat id-ul si treburi(ea mi-a spus asta). De o saptamana a inceput sa vorbeasca la telefon cu el, iar cand ma suna pe mine imi zice ca e copil si ca nu are nici o treaba cu el dar totusi e atat de simpatic si imi mai spunea ca vorbeste cate 1 ora 2 la telefon si se prapadeste de ras.bineinteles m-a raneste cumplit chestia asta. Iar ia abia daca ma suna, tot timpul trebuie sa o sun eu.si tot asa e si in ziua de azi...nu stiu ce sa ma fac... voi ce spuneti? VA ROG SERIOZITATE SI FARA MITOCANI! Multumesc anticipat, chiar am nevoie de ajutor

as vrea sa primesc mai multe raspunpunsuri

Răspuns Câştigător
| Sonny a răspuns:

Okey, prietene, hai sa intindem o mana de ajutor, in problema ta.
Uite cumva vad eu situatia ta; In primul rand, o fata care e "genu acela mai free " nu e facuta pentru o relatie serioasa, fiindca nu se poate compite in intregime relatiiei, genu asta de fata, e foarte sociabil ii place sa aiba mai multe "relatii" cu mai multi baieti, chiar daca e o relatie de amicitie, fetele astea "free" le place sa fie inconjurate in felul asta de baieti, hai sa zicem : dependente de atentie.
Problema cea mai mare a ta e, ca tu, te-ai implicat in relatie, sentimental, devreme, fara ca sa astepti, sa vezi daca celalalt de langa tine vrea acelasi lucru, nu e un lucru rau, ca ai facut asta, doar daca o faci trebuie sa o faci cu cineva, care e in stare, si poate sa iti "dea" acelasi lucru intr-o relatie.
Tu pe ea, nu cred ca o sa o poti sa o schimbi vreodata, fiindca ea nu cred ca ar face acest sacrificiu doar pentru o relatie, chiar daca sunteti de 7.
Am avut si eu ocazia sa fiu cu fata ca si in cazul tau, doar ca eu m-am retras din relatie la momentul potrivit, inainte sa ma implic sentimental prea serios, cam din aceleasi motive ca si a tale, toata ziua trebuia sa trag de ea, ca sa facem ceva impreuna, ma sinteam la fel ca si tine, singurul care isi da interesu in relatie, si e foarte obositor si stresant, in cazul meu a durat foarte putin, ~ 1 luna.
Stii cum e, in viata, tot timpul, femeiile din viata ta or sa se simta diferit cand is cu un alt baiat, fiindca fiecare suntem unici in felul nostru, unii is funny, alti is tandri, atenti, romantici.

Sfatul meu ar fi sa, porti o discutie cat se poate de serioasa, cu ea si sa sa-i zici ca tu nu mai poti sa stai in relatie asta in felul asta, in care, tu tot timpu trebuie sa fii permanet in garda, si sa te simti ameninta de fiecare baiat din viata ei, oricum, normal nu ar fi sa ii interzici sau sa-i propui sa nu se mai vada cu alti baieti, dar sa se limiteze la " amicitie " daca tot o face.
Incearca sa aduci in discutie, sau sa-i pui o intrebare gen " tu cat de serioasa vezi relatia noasta? "; "ce iti doresti din relatia noastra? " mai pe scurt, pune-i toate intrebarile care ti-s pe suflet.
Daca dupa discutia asta, pe care sa zicem ca o sa o porti, nu gasesti o solutie la problema voastra, eu zic ca nu mai sa-i prea mult in prejma ei, fiindca e mai bine sa te retragi acum, decat mai incolo, cand e posibil sa se complice treburile.
Atat iti zic, nu incerca sa te impaci cu ideea, si sa treci peste, sau sa accepti situtia, fiindca e foarte important, ca intr-o relatie sa fie un echilibru, nimanui nu-i convine, daca da un mar la cineva pe imprumut, atunci cand e sa isi primeasca marul inapoi, primeste doar jumate, nu e corect, iar cel care iti inapoiaza marul nici macar sa nu se scuze ca nu poate sa-ti dea si cealalta jumatate.
Deci un rezumat, incearca prin comunicare sa rezolvi problema, daca nu iti iese, iesi din relatie, nu o sa fie usor, dar e spre binele tau. Poti sa incerici sa te desparti de ea pentru o perioada, sa ii zici ca tu nu mai poti suporta toate astea, fiindca pe tine te deranjeaza, si ca ai dori niste spatiu ca sa te gandesti unde merge relatia asta, in cazul asta ar fi posibil ca ea, sa ia atitudine, si sa simta ca relatia voastra e in pericol si sa faca ceva in priviinta asta.
Oricum eu iti urez bafta, sper ca depui efortul sa citesti tot wall textu asta.

Sonny.

18 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Totala nepotrivire de caracter! Tu esti tipul romantic,stabil,sensibil,ea e tipul libertin,extrovertit,ii place sa fie curtata,sa se stie de cati mai multi iubita. Concluzia mea, este ca nu va potriviti, cu o asemenea fata nu vei fi niciodata cu adevarat fericit! Daca in 7 luni,nu s-a schimbat putin pentru tine,pentru a nu te mai rani,e ceva,nu? Ce se poate deduce de aici? Incearca sa mai discuti o data cu ea,serios, spunandu-i cat de mult te raneste. Intreab-o daca are de gand sa se schimbe. Mai departe, stii si tu.

mira
| mira a răspuns:

Relatia este pe sfarsite.Prefa-te o vreme indiferent ca sa vezi cum reactioneaza.Asa vei clarifica situatia.

| RobertTmroo a răspuns:

E un moment greu pentru tine, spun asta pentru ca din ce a ce scrii tu mai sus se vede clar ca tu o iubesti si o respecti, iar tot ce a ce iti doresti si tu din partea ei este sa te iubeasca, respecte si ea..., si e normal sa iti doresti asta cand te afli intr-o relatie cu cineva, dar din pacate ea nu simte asta, sau nu stie ca o relatie trebuie sa se bazeze pe respect, iubire, fidelitate..., din moment ce ea nu simte toate astea din suflet, tu nu o poti obliga/forta, sti cum se spuna "dragoste cu forta nu se poate".
Daca ati discutat deja problema si ea tot nu s-a schimbat, atunci e clar ca nu e persoana potrivita pentru tine, te va face sa suferi si pe viitor daca vei fi cu ea, stiu ca in astfel de momente nu e chiar ce a ce vrei sa auzi, dar eu asa vad situatia..., ce a ce face ea nu e ok, nu are ce cauta intr-o relatie un astfel de comportament, tocmai din cauza asta suferi, incearca sa mai discuti cu ea, sa ii spui ce a ce simti pentru ea si ce a ce te deranjeaza, cel putin pe viitor cand te vei gandi inapoi la acest moment vei sti ca tu ai facut tot ce ai putut si astfel nu o sa iti para rau de nimic..., dar ca sa mearga o relatie totul depinde de cele doua persoane implicate "Fiecare dintre voi doi e responsabil suta la suta de 50% din relatia voastra happy."
Iti doresc sa treci cu bine peste acest moment, bafta in toate si un weekend fain sa ai happy!

| Luori a răspuns:

I-ai spus ce te deranjeaza. omul abia se poate schimba, insa ea se pare ca nici nu incearca. Pare a fi cam nepasatoare cu sentimentele tale. Se vede ca exista o prapastie intre voi doi, pe zi ce trece distanta se mareste. Lasa la o parte dorinta de a fi in continuare cu ea, si priveste realitatea : este foarte probabil ca fata sa nu te mai doreasca. De iubit nici nu-i vorba; nici din partea ea, clar nici din partea ei. Nu sta intr-o relatie care-ti face rau. Decizia cea mai buna o vezi si tu, fii barbat si accepta realitatea. E doar un bold, un obstacol ( sa zicem ) pe care trebuie sa-l depasesti cu fruntea sus.
Numai bine!

| Sოﺁℓε a răspuns:

Isi cam bate joc de tine
hai ca inteleg ii ia idul altui baiat vorbeste cu el, iti spune ca se distreaza si nu este nimic intre ei.dar te cam raneste si sa iti spuna cat de bine se distreaza ea cu x
las-o sa se gandeasca bine, nu o mai suna si vezi daca te suna ea singura. Spune-i cea ce te framanta, daca nu te intelege si nu vrea macar sa faca un sacrificiu mic pentru tine spune-i ca ar trebui s-a cam luati o pauza.

| Hombre a răspuns:

Ce faci fratioare iti bati joc de noi, pui de cate doua ori acceiasi intrebari la intervale de timp diferite si iti mai raspunzi si singur. Daca iti arde de mistouri iti dam tati noi de te saturi, impusca-te.

| noktambul a răspuns:

Tie ti-ar place sa fii "strict tinut din scurt"? In loc sa-i faci reprosuri si sa o stresezi cu pretentiile tale de a ii impune recunoasterea unor sentimente, n-ar fi mai bine sa o faci si tu sa se prapadeasca de ras atunci cand stati de vorba? Fii si tu mai "free" (ca sa nu cazi de fraier), nu mai fii asa intepat, si o sa vezi ca relatia voastra va evolua pozitiv. Oricum, este de tinut minte ca in dragoste, in general, unul iubeste, iar celalalt se lasa iubit. Bafta!

| Damasc a răspuns:

Fa-o uitata! cu alte cuvinte LAS-O!

| Eva a răspuns:

"Am pretentia sa fiu iubit"...
"Tinuta din scurt"...
Pari cam sufocant! si poate ca te agiti degeaba, din moment ce ea oricum iti spune totul happy esti gelos ca se simte bine si cu altcineva?

| Eva a răspuns:

@Lucianiasi, iti raspunzi singur?

"Lucianiasi explică:
Mane! parerea mea ezste ca nah gacica ar trebuie sa fie lasata o perioada singura ca daca nu o bagi in seama se baga singura si nah daca o lasi sa se bage in seama inseamna ca tot tine la u asa ca las-o macar o saptamana singura nu o suna no ii da msg nu nimic sa veazi dupa cum vine sg si isi cere scz.G.R Tg. Frumos"

| ynna93 a răspuns:

Pff.am avut un amic.cu aceeasi problema.pai spune`i ce te deranjeaza.altceva n`am ce sa-ti recomand.comunicare asta e cel mai important lucru`.

| MiQutsa a răspuns:

Ceea ce vreau sa-ti spun e ca ''daca cineva nu te iubeste asa cum ai vrea tu,nu inseamna ca nu te iubeste cu adevarat''...daca nu tinea la tine nu avea sa-ti spuie ca vb cu tipul ala.Poate vrea sa te faca gelos, insa oricum tine la tine. Daca nu te iubea nu avea sa fie atita timp cu tine. Daca zici ca iubeste sa fie libera atunci cand se plictisea de tine avea sa-ti spuie sa o lesi in pace, dar dupa cum ai vazut nu a facut asta.In fine, poate are un comportament si un caracter mai dificil insa eu cred ca te iubeste enorm...Succes happy

| ledzeppelin a răspuns:

Pai singura sansa ar fi sa va despartiti.Daca totusi ti la ea iti propun o chestie:incepe tu discutia,spune-i totul pe fata.Daca totusi iar nu va tine cont fa pe suparatul, nu o baga in seama un timp ca si cum ati fi distrus relatia(dar tine-te de chestia asta). Daca te iubeste va veni la tine sa va impacati. Daca nu, ...asta e.In viata mai si pierzi.
Sper ca te-am ajutat.happy

| Eu_1327 a răspuns:

Vorbeste cu ea, fa'o sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face, si daca te iubeste cu adevarat o sa se schimbe, daca nu inseamna ca nu te'a iubit niciodata, Dar gandeste-te ca poate fi doar un simplu amic si ea chiar te iubeste, dar nu vrea sa iti arate acest lucru, ce'l mai important intr'o relatie este comunicare, vorbeste cu ea serios si vezi ce vrea ea, daca te iubeste o sa se schimbe daca nu o sa gasesti pe altcineva care o sa te iubeasca! Bafta
;-x

| elitekillzone explică:

Mane! parerea mea ezste ca nah gacica ar trebuie sa fie lasata o perioada singura ca daca nu o bagi in seama se baga singura si nah daca o lasi sa se bage in seama inseamna ca tot tine la u asa ca las-o macar o saptamana singura nu o suna no ii da msg nu nimic sa veazi dupa cum vine sg si isi cere scz.G.R Tg. Frumos

| elitekillzone explică:

laughing) nu as face asta, aseara un prieten a inteles gresit dsp ce e vorba si mi-a raspuns la intrebare, a spus ca sa il am aici sa-mi aduc aminte de ellaughing

| Cristina_3420 a răspuns:

parerea mea e ca aceasta fata nu te merita.Probabil e indecisa si nu se gandeste niciun caz la o relatie serioasa. Daca nu a dat dovada de nicio schimbare cand i-ai spus ce te deranjeaza inseamna ca nu ii pasa de parerea celor dragi...sau cel putin a ta.Eu zic sa discutati si sa vedeti ce faceti mai departe...totusi poate se rezolva.Astept noi vesti. Sper ca am fost de ajutor!

| davidcool a răspuns:

Despartire frate, nu fi prost sa stai cu ea