| elitekillzone a întrebat:

dupa cum se vede ma numesc Lucian si as vrea sa discut o problema cu voi.
Sunt impreuna cu o fata de vreo 7 luni. Tin sa precizez ca tin foarte mult la ea si face orice pentru ea.Problema e urmatoarea:
In primele luni nici nu ma asteptam sa tina numaidecat la mine, dar cu trecerea lunilor am pretentia sa fiu iubit sau totusi sa stie ca se poate baza pe mine. Ea este genul acela mai "free"ca sa spun asa, adica nu ii place sa fie strict tinuta din scurt.In ultimele luni am inceput sa-i spun ce ma deranjeaza(faptul ca nu stie sa tina la mine si chestii de genu), dar nici un efect, ea tot asa a ramas, iar din cauza asta sufar foarte mult iar ea stie asa si totusi nu face nimic. Apoi acum cateva saptamani a fost la majoratul unei verisoare si acolo a dat de un baiat, acela se tinea dupa ea toata noaptea, in fine ia luat id-ul si treburi(ea mi-a spus asta). De o saptamana a inceput sa vorbeasca la telefon cu el, iar cand ma suna pe mine imi zice ca e copil si ca nu are nici o treaba cu el dar totusi e atat de simpatic si imi mai spunea ca vorbeste cate 1 ora 2 la telefon si se prapadeste de ras.bineinteles m-a raneste cumplit chestia asta. Iar ia abia daca ma suna, tot timpul trebuie sa o sun eu.si tot asa e si in ziua de azi...nu stiu ce sa ma fac... voi ce spuneti? VA ROG SERIOZITATE SI FARA MITOCANI! Multumesc anticipat, chiar am nevoie de ajutor

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu confunda prietenia cu iubirea, joaca cu seriozitatea!

| ELLSSA a răspuns:

E mult prea "free" pentru tine sau mult prea copila...
Ar trebui sa porti o discutie cu ea si sa ii repeti ceea ce te deranjeaza.Ar putea si ea sa fie sincera cu tinehappy

| katy a răspuns:

Pai Lucian, ceea ce simte ea pentru tine nu se mai numeste iubire, se numeste obisnuinta si asta iti poti da seama si tu prin faptul ca iti spune ca vb cu acel tip cate 2 ore ...cand ea abia te suna pe tine care esti iubitul ei,automat ii acorda mai multa atentie acelui tip, deci te trateaza ca pe un prieten bun nu ca pe un iubit.cel mai bine e sa rupi relatia cu ea ca sa nu ajungi sa suferi mai mult, fii mai inteligent cu o secunda. vorba aia.decat ea si desparte-te nu are rost sa iti dedici timpul si sa pui sentimente pentru cineva care nu iti acorda atentie, tandrete si tot ceea ce trebuie intr-o relatie sunt multe fete care cauta baieti ca tine, ar trebui sa te pui pe treabawinking multa bafta

| dafna a răspuns:

Poate nu exista compatibilitatea100%.Tu vezi intr-un fel viata, ea altfel, se pare ca in relatia voastra multe ii lipsesc daca le cauta si le gaseste in alta parte. Poate luati o mica pauza, iti pui si tu gandurile in ordine si ea vede mai bine situatia. Nu te agata de relatia asta ca iti poti face un mare rau, ocupat cu raspunsurile si intrebarile legate de ea nu ai ochi sa o vezi pe "Ea" cea care e asa cum vrei tu.

| ioanaioana a răspuns:

Pai ar trebui sa ii spui asta in fata pe un ton autoritar(adica sa nu fii timid), si ameninto ca te desparti de ea si daca nu va face nimic in privinta asta inseamna ca relatia voastra nu mai are niciun sens

Răspuns utilizator avertizat
| KoreaJapan a răspuns:

Ce rost are sa fi cu cineva ce nu te apreciaza si nu isi da seama ce baiat cu caracter are langa ea? Suferi pentru ca o iubesti,deci nimeni nu iti poate cere acum : las-o odata sa sa-si vada de a le ei si desparte-te odata de ea. Caci nu iti va fi usor sa faci asta. Ia-o incetisor. Nu ii spune din prima : Ne departim! Spune-i ceva gen,,hai sa luam o pauza scurta. O mica perioada in care fiecare sa isi vada de ale sale. sa spunem vreo doua saptamani''. Important aici este reactia ei. Analizeaza-i-o cu atentie. Aici iti poti da seama daca tine cu adevarat la tine sau nu. Daca cade intr-o stare de depresie si spune,,de ce?'',inseamna ca tine la tine. Daca sare ca apucata sau vb in indiferenta si intreaba acelasi lucru,inseamna ca a stat cu tine din interes. Poate ca faptul ca este cu tine ii aduce mai multa popularitate sau ceva asemanator. Daca spune,,bine'' cu o voce mai slaba,inseamna ca este destul de confuza si poate insemna ca simte ceva pentru tine. Daca spune un,,bine'' cu indiferenta,e clar ca de abia astepta sa spui asta. Daca apare cazul cel mai rau,pentru a o uita trebuie sa te indragostesti de altcineva. Trebuie sa stai la distanta de ea,sa nu o mai vezi asa de des si sa incepi sa vorbesti cu o fata ce te intelegi bine cu ea si pe care o vezi aproape in fiecare zi. Petrecand mai mult timp cu ea,vei incepe sa o simpatizazi. Nu te gandi din prima la faptul ca vrei sa o faci iubita ta. Nici sa nu iti treaca asta prin cap. Incearca sa creezi o relatie de prietenie pentru inceput si pe urma o vei uita pe actuala ta iubita. Si asta nu se intampla neaparat daca te indragostesti de noua fata. O simpla prietenie, insa destul de puternica, te va face sa uiti de aiureli precum iubirea. happyhappyhappyhappyhappy

| iuliiiaaaaaaaa a răspuns:

Cu noi fetele e putin mai dificil straight face e foarte greuu sa poti schimba o persoana care` probabil s`a racit de tine. intr`adevar e o relatie inaintata zic eu. si probabil la inceput a fost una serioasa. Incearca sa o recuceresti cum ai facut si prima data. poarta o discutie` serioasa cu ea, spune-i ce te deranjeaza si incearca sa fii putin autoritarwinking. n`o lasa sa se supere! daca e genul "free" cu sigurantsa se supara repede. nu de alta dar si eu sunt cam la fel. si sincer m`as supara daca o persoana la care am tinut si poate inca tin sa` faca pe autoritarul` in fata mea happy dar aminteste`i mereu cum v-ati cunoscut. ce iti place la ea. si cel mai important spune`i ca o iubesti. spune`i cuvinte frumoase foarte des. noi ne simtim bine cand altii ne apreciaza happy. nu poti` sa faci absolut nimic din care sa iesi basma curata. doar sa ai rabdarehappy daca te desparti de ea` cum zic cei de mai sus tu esti singurul care va avea de pierdut pentru ca TU esti cel care pune suflet mai mult in relatia asta! sunt sigura ca se va raci si de tipul ala` intr-o buna zi asa cum s`a racit si de tine. parerea mea este sa nu te bagi intre ei 2 straight face. ea va simti imediat ca n`ai incredere in ea. Ce pot sa zic alcva. SUCCES! si fii linistit. timpul isi va face datoria. rabdarea si ambitia ta la fel.winking vei gasi o fata care va sti sa te aprecieze` asa cum si tu stii sa apreciezi la randul tau.

| MindFreak a răspuns:

Prietene, fără nici cea mai mică intenție de a fi mitocan, iți spun să o părăsești. Ea cred că se bazează foarte mult pe obediența și toleranța exagerată pe care le manifești tu față de ea. Te are ca pe un animal de companie, părerea mea e că nu prea ține de loc la tine și nu dă doi bani pe relația voastră din moment ce face ce face.
Te asigur că nu va trece mult timp până te va părăsi, așa că mai bine ai face-o tu de acum. Va fi o lovitură pentru ego-ul ei și e foarte probabil ca ea să te implore să vă împăcați. În orice situație, o umilești și îi arăți că nu ești doar un papagal credincios.
Cu atâtea fete în lumea asta, cum ți-ai gasit tocmai una care sa-și bată joc de tine?

| lolly a răspuns:

Eu sincer, sunt fata si daca as tine macar un pic la o persoana. (mai ales sa fiu cu ea) nu as face asa ceva. sincer nu cred ca tine la tine. si in plus daca s-a dat la ea si i-a cerut si id`ul. poate e ceva intre ei si ea incearca sa ascunda asta de tine.ps ai grija cum alegi fetele tongue

| 34588773 a răspuns:

Nu neaparat ca isi bate joc de tine, face asta fara sa-si dea seama insa nu este o scuza...chiar nu mi se pare normal.Sunt convins ca nu stie sa te iubeasca si ca nu te paraseste din motive neinsemnate si te inteleg ca iti este aproape imposobil dar trebuie sa te schimbi, sa nu mai analizezi fiecare lucru si sa nu te bazezi atat de tare pe relatia asta.

| OnnySky a răspuns:

Buna Lucian ne-ai spus ca ti la aceasta fata, dar te-ai gandit daca ea mai tine la tine nu este prea frumos sa vorbeasca cu un alt baiat 2 ore si cu tine 5 minute, eu cred ca nu mai aveti vreo sansa se vede ca iei ii place tipul imi pare rau da trebuie sa o zic trebuie sa ii dai papuci pana nu ajungi tu de fraier si ti da ia pentru el ok? te pup :*

| Pinky_8498 a răspuns:

Poate ar fi mai bine sa te desparti de ea. Stiu ca esti subiectiv si s-ar putea sa nici sa nu iti imaginezi asta dar fii putin obiectiv si priveste din afara cutiei. Nu-i frumos ce face ea. Ai grija sa faci ce-i mai bine pentru tine. Bafta si pupici.

| elitekillzone explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi, am ales calea cea mai usora

| bebitsaa_4396 a răspuns:

Buna Lucian happy asa "free" cum e prietena ta sunt si eu si stiu cateva depinde de persoana probabil nu tine la tine ca la un iubit ci ca la un partener cu care cand se vede se saruta si alte chestii happy ai incercat sa vorbesti cu ea dar probabil nu tea luat mai deloc in serios
dar daca vorbeste cu tipul acela la telefon mai mereu si tie nu prea iti acroda atentzie si + iti povesteste cred ca ea te ia ca si cum ai fi cel mai bun pr al ei nu iubitul ei thinking
eu zic ca ar trebui s mai incerci sa vorbesti c ea o data sa-i spui ca te simti lasat pe dinafara ca tu ti la ea si ca uneori nu esti asa sigur ca si ea iti corespunde
bine si daca simte ceva pentru tine dejea ar fi trebuit sa te asculte cand ii spui ce te deranjeaza dar cred ca tu pui prea mult din partea ta si ea nu prea pune poate nu pune chiar de loc si pff cum sunt si baieti suntem si fetele cunoastem un baiat mai bun si hop tzop dupa el asta se intampla cand nu iubim cu adevarat ca daca am iubi c adevarat nu am face chesti de genu si prietena ta eu cred ca nu tine la tine sincer iti spun asta findca si eu sunt genul de fata ca ea si stiu sper c ai intzeles cate ceva happy {funtitsaa puppy dog eyes}

| mihai77_9339 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te afunzi in relatie si sa afli cat mai multe despre cei doi impreuna.Totusi nu o lasa sa vada asta pentru ca se va supara si te va parasi IMEDIAT.E important si ce crezi u in privinta asta.Ascultati inima.

| Alyss_5950 a răspuns:

Parerea mea?
In primul rand, daca ar tine la tine si te-ar aprecia ar incerca macar sa schimbe. Nu conteaza ca e FREE, cum spui tu, daca chiar simte,, fluturasii in burtica" ar face si ea, la fel ca tine, orice ca sa fiti un cuplu fericit.
Cat despre acel baiat. Din moment ce vorbeste asa de mult, chiar daca nu e o legatura declarata este una de simtaminte. CUm spun eu, apelul gandului... Daca iti spune toate astea, e clar ca ea vrea sa va despartiti! Pentru ca nicio iubita nu ii spune iubitului cat de mult se prapadeste de ras cand sta 2 ore la telefon cu altul! E clar ca ea asteapta de la tine sa spui: Gata, I give up! Si sa spuna: Bine, tu ai vrut. Dar poti sa simulezi asta, sa spui: Hmm, ce-ar fi sa stam o perioada separati, si sa vezi raspunsul ei. Daca raspunde pozitiv si fara remuscari, doar da-i papucii, si atunci cand te doare de asta, incearca sa-ti aduci aminte de toate minusurile ei, niciodata de plusuri. Daca ii pare rau si incearca sa explice dar totusi fara niciun rezultat de-a lungul timpului, acelasi lucru. Daca insa spune bine, trista si incearca sa se schimbe spune-i doar sa te ierte, insa te-ai simtit extrem de deranjat, si ia-o de la capat.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Elennaaa a răspuns:

Parerea mea e ca fata ori e total pe dinafara relatiei ori isi bate joc de tine! Daca ea stie cat o iubesti ar trebui sa iti ofere macar respect! Daca ea iti povesteste de flirt-urile cu alti baieti cred ca vede in tine un prieten si nu un iubit.Tot ce trebuie sa faci e sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti serios cu ea, cu toate ca sansele sa o poti schimba sunt foarte slabe. Daca nu reusesti nimic incheie relatia.O sa doara dar o sa iti gasesti o fata care sa merite tot ce ai tu de oferit iar pe ea o va rani indiferenta ta si poate va realiza ce a pierdut!
Take care>big grin

| LORKA a răspuns:

Bai frate ai 2 optiuni una te desprti de ea sau dc tii asa de mult la ea rupei muia aluia si zi sa o lase in pace...io unu leas folosi pe amandoua dar i-as rupe muia si ei...da in plus e decizia ta bafta la alegerea ce mai buna by by by