Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

E 2 noaptea si am cam patit ceva. Deci: mama a venit de curand din Italia si a stat 7 luni si tata nu a mai avut servici de 4 ani. Se intelegeau bine si pana ca tata sa se imbete ca de obicei. Seara asta a sunat-o un betiv adica nasul de cununie al parintilor. Si nu stiu de ce a sunat-o. Tata ia luat telefonul si l-a trantit de perete. Mama sa imbracat intimp ce tata tipa ca prostu' si cand injura si iesea din pat gata sa ofaca praf pe mama, dar mama a iesit plangand si am vazut-o fugind pe drum. Nu stiu unde s-a dus chiar nici nu ma intereseaza dar nu vreau sa pateasca nimic. Si tot imi tinea tata mie morala ca lui nu ia sunat niciodata telefonul. Ca cica asta se numeste abandon de familie ceea ce nu-i adevarat. Ia sunat telefonul si el cand lipsea 3 zile de acasa nimeni nu spunea nimic. Mai ales ca sora mea cea mare l-a vazut cu una cu care e suspectat de mult. Nu faceau nimic doar ca nah. se duce in casa la ea si sta acolo. Ma rog. Nu stiti vreo solutie? Protectia copilului face ceva? Vreau sfaturi de la cineva care stie sa pot sa-mi fac o idee ampla. One love!

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Adevarul este ca nu-i OK sa se bage altii in viata ta/voastra. Problemele-s facute sa le rezolvam acasa, gandind bine, stiind ce ne dorim mai departe si tinand cont ca fiecare putem gresi si ca doar un nebun staruie in greseala lui! Banuiesc ca mama ta a mers in Italia obligata de faptul ca trebuia sa va ofere tot ce-i mai bun. Acolo oamenii-s altfel si e imposibil sa nu vii acasa putin schimbat si sa vezi lucrurile altfel. Posibil cand a plecat, s-a si certat putin cu tatal tau care nu lucra si bea putin de atata suparare. Asta a deranjat-o mult si a muncit sa poata reveni cu banii necesari acasa. Posibil ca l-a vazut pe tatal tau si cu o alta femeie si stiind ca avea acasa copii cu el, a fost si mai trista! Niciunei femei nu-i place sa fie inselata, cand stie ca s-a daruit trup si suflet unui barbat care nu a stiut sa o aprecieze. Poate tu, acum, nu intelegi prea bine ce-ti scriu, dar vei fi si tu mare si vei simti pe propria piele cele scrise mai sus. E imposibil sa ramai la fel dupa niste experiente care te marcheaza. Te-ai reintors acasa, ai inteles ca acel cineva pe care l-ai iubit mult, te-a inlocuit deja cu o alta femeie; cum vrei sa te simti, in afara de jalnic? De ce nu o cauti pe mama ta si sa va lamuriti problemele? Orice s-ar intampla, mama tot mama ramane, oricate greseli ar face ea. Nu Protectia Copilului sau cine stie ce alta institutie iti rezolva problema ta de suflet, ci TU! De ce lasi pe altcineva sa ia decizii pentru tine, pentru viata ta? Tu trebuie sa lupti si sa iesi invingator si nu invins! Macar daca gresesti ai posibilitatea sa inveti ceva din acele greseli, dar lasand pe altul / altii sa-ti rezolve problema, nu faci nimic decat sa fii lasi si sa nu-ti asumi greseli care sunt binecuvantari, uneori! Discuta separat cu ai tai si intreaba-i daca nu se mai poate face nimic sa fie din nou impreuna. Fii primul care incearca sa puna putina lumina in aceasta problema. Ai tai sunt confuzi si situatia in sine ii face sa fie si mai confuzi. Cum poti sa spui ca nu te intereseaza unde a mers mama ta? Tu stii ca ea, in sufletul ei de mama, ar fi fost ranita, daca ar fi citit ceea ce tu ai scris pe TpU? Nu ai habar cat de greu te aduce pe lume, lupta sa te creasca mare, sa te educe, sa-ti dea tot ce ai nevoie... Gandeste-te cat de greu i-a fost in Italia! Nimeni nu merge de la casa lui, de la copiii pe care-i iubeste mult, isi lasa casuta lui si pentru ce? Pt BANII NECESARI pentru casa si copii. Stii ce-i tine in viata pe cei care merg departe de casa sa munceasca pentru bani? D-zeu si gandul ca munca lor va fi apreciata de cei de acasa, ca au o casa si cineva ii iubeste si-i asteapta nerabdator ACASA si ca lucreaza pentru CINEVA! Am fost mult timp plecata sa-i ajut pe ai mei; mi-a fost greu, am fost jignita si neapreciata de cei pe unde am muncit si iti spun unele lucruri ca sa le intelegi. Vei fi si tu mare si vei avea copii; ti-ar placea sa faca la fel cu tine? Te rog, gandeste-te de 100 de ori inainte sa emiti vreo ipoteza despre mama si tatal tau fiindca ei te iubesc si daca ai totul in viata asta; este pentru ca ei ti-au dat tot! Sa fii parintele ideal, nu exista vreo scoala sau carti de citit, invatat si exersat, ci doar de facut zilnic tot ceea ce crezi ca-i bine pentru cei pe care ii iubesti. Uneori sistemele noastre de valori se "invechesc" fiindca si noi imbatranim, dar asta nu inseamna ca nu mai iubim ci ca iubirea noastra se "coace" si incepe sa dea roade prin copiii nostri. A fi intelept e cheia problemei! Iertand, iubind, luptand si muncind activ la rezolvarea problemelor ne aduce solutia de care avem atata nevoie! Daca vrei sa incerci, iti stau la dispozitie si cu alte sfaturi. Numai bine!

| Danysan a răspuns (pentru Caro34):

Bravo -asa raspuns mai rar -Dar tine minte -Cei maturi nu tin cont de Sfaturile copiilor desii uneori ar trebui.

| bdvleu1 a răspuns (pentru Caro34):

Dupa raspunsul pe care l-ai dat tu, cred ca oricare alt raspuns ar fi de prisos. ai funda si din partea mea si sper pentru cel care a pus intrebarea sa fi inteles raspunsul tau, bravo.

| Caro34 a răspuns (pentru bdvleu1):

Iti multumesc mult pentru ceea ce ai scris! Weekend placut!

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| andra1elena a răspuns:

Ar trebui s-a suni la protectia copilului dar s-ar putea ca tatal tau ori sa intre in puscari ori sa ia o amenda foarte mare.