| playertwinsz a întrebat:

Buna seara tuturor! Inainte de toate vreau sa mentionez ca am nevoie de niste raspunsuri competente si argumentate. Problema sta in felul urmator, prietena mea care are aproape 18 ani (mai are 2 luni jumatate) nu mai poate sta acasa deoarece parintii ei sunt pe cale sa divorteze,tatal e plecat afara iar mama,iertati-mi vocabularul este o alcoolista pusa pe scandal. Seara trecuta ne-am certat cu mama ei,dumneaei spunand ca daca alege sa stea cu tatal ei care sta doar doua saptamani in tara,o sa aiba viata grea. S-a saturat,a plecat iar eu dupa ea,am asteptat sa plece ca sa mergem la tatal ei sa discutam,in timpul asta dumneaei a chemat politia,bun,am lasat-o pe prietena mea la tatal ei,am coborat sa vorbesc cu politistii,mult de povestit,in fine,la final domnii politisti au decis sa o amendeze pe mama prietenei mele fiindca aducea acuze nefondate,injurii,amenintari si tot tacamul,domnii politisti i-au spus in fata ca e citez "nebuna" si mamei mele ca eu nu am nici o vina,am ajutat-o sa plece de la ma-sa unde nu mai putea sa stea,la ta-su'. Din pacate acum si tatal ei a luat-o razna fiindca dansa,mama prietenei mele i-a bagat in cap ce i-a convenit. Unde vreau sa ajung? Daca fata decide sa plece de acasa si sa stea la mine,continuandu-si studiile si toate cele,aceasta dorindu-si lucrul asta, parintii ei pot face ceva sa o ia inapoi sau mie fiindca o gazduiesc?

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu prea, daca a fost si politia deja si a constatat care este situatia poate pleca linistita, doar aveti grija ce alegeti sa faceti ca nu este usor sa va asumatia semenea responsabilitate (de a va lua singuri viata in maini) de la ani astea.

| Kerre a răspuns:

Are aproape 18 ani, poate sa decida singura cu cine vrea sau nu sa stea. Daca politistii la fata locului au constatat ca ma-sa e "nebuna" si un exemplu prost ca parinte atunci nu cred ca vor exista probleme, ramane de vazut acum.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Mai are 2 luni și face 18 ani, poate să decidă singura. Maicasa poate chema poliția, dar fata poate declara că mama ei e alcoolică și se va desfășura o anchetă de către cei de la protecția copilului.
Dar sincer, nu știu dacă se deranjează ei pentru 2 luni. Eu cred că mama ei nici măcar nu se va deranja sa o caute.

| playertwinsz explică (pentru FruttiFresh300):

Tocmai ca e daca sta cu ea, e jale fiindca o terorizeaza iar daca nu, o cauta si-n gaura de sarpe... oricum cei de la protectia copilului au fost sesizati cu ceva timp in urma.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru playertwinsz):

Ia-o la tine și vedeți ce se întâmplă. Vine politia la tine la ușă că te poate acuza de răpire, sechestrare, etc, dar ea poate să zică că stă cu tine de bună voie și poate povesti într-o declarație ce i se întâmplă acasă. Cel mai probabil o să o lase să rămână la tine pentru că mai are 2 luni și e majoră, nu e ca și cum in 2 luni își schimbă maicasa comportamentul.