| anonim_4396 a întrebat:

Ieri tata m-a sunat si mi-a spus ca din anul scolar viitor o sa ne mutam cu el in Olanda, in Rotterdam unde sta de 4 ani.Am mai fost acolo de multe ori insa nu stiu olandeza prea bine.Stiu ca este o limba germanica insa nimic mai mult.Cand merg acolo vorbesc ori pe germana ori pe engleza insa mi se pare ciudat sa locuiesc acolo.Stiu ca decizia este finala pentru ca, maicamea deja a gasit client pentru casa, deci m-am simtit cam ciudat deoarece eu am aflat ultima.Nu vreau sa imi las din nou prietenii pe care mi i-am facut acum 6 ani cand ne-am mutat din Bucuresti aici, in Brasov. Tata mi-a zis ca nu mai poate trai fara noi si nici nu ar parasi Olanda pentru ca acolo are un job foarte bun si in Romania nici nu are ce sa faca.Acum intrebarile:
1.Credeti ca acolo as putea sa merg la o scoala unde se vorbeste germana sau engleza? Aici sunt la o scoala unde ni se preda in germana.
2.Cum sa le zic prietenilor mei ca…plec? Adica stiu ca mai sunt 5-6 luni dar vreau sa ii anunt din timp.
3.Stiu Rotterdamul foarte bine insa ma tem putin ca voi locui acolo.Ar trebui sa imi fie teama sau e doar imaginatie? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Anonim69 a răspuns:

Chiar acum am un tricou pe mine cu AMSTERDAM, sa vedem cum sta treabaaa
1-Sigur ca da, sunt multe scoli
2-Pai.eu stiu. le spui si tu frumos, organizezi un mic party si le spui ca veti tine legatura, fapt ce o sa fie adevarat, tu stii mai bine.
3-Teama ca te muti intr-un loc"nou", mrg, aproape nou ca am vazut ca-l stii, totusi e ceva stresant, prietenii noi, scoala, colegii:-s. Oricum, eu m-as bucura sa plec din tarapuppy dog eyes! Sper sa nu ne uiti si sa intrii pe TPU si de acololaughing

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Cu engleză mai degrabă. Cu germană mai puţin probabil. Totuşi, te poţi înscrie în programul de un an pe care îl au toate ţările pentru străinii care vor să înveţe limba locală. Dacă tu deja ai ceva idee de olandeză, n-o să-ţi fie prea greu. La urma urmei dacă ştii germană şi engleză, olandeza e floare la ureche. (E drept că pronunţia e mai bizară - mie-mi vine mai uşor că ştiu norvegiană dar nu e atât de greu)
2. Copii, îmi pare rău dar eu mă mut definitiv din România. Nu depinde de mine şi nu am primit drept de vot în privinţa asta. O să ţinem legătura pe net şi o să ne vedem (probabil) măcar o vacanţă de vară la 2 ani.
3. Nu, nu ar trebui să-ţi fie teamă.
Consideră-te norocos/norocoasă că ai această posibilitate şi du-te. Să nu te întorci în România decât după ce ai un sac de bani căci aici nu (mai) este de trăit.
Succes în viaţă!

| sabilopod a răspuns:

Este o etapa grea in viata. esti la honterus? daca da, inseamna ca stii bine germana. priveste lucrurile pozitiv : veti avea o viata mai buna, veti fi impreuna, iti vei face prieteni noi ce vor fi fascinati cand le vei povesti despre cum e in Romania. desigur, ar fi ca si cand ti-ai lasa tot universul, tot ce cunosti, in urma, dar s-au mai intamplat chestii d-astea pe Pamant si n-a murit nimeni de pe urma mutatului. da, e initial un soc, dar te vei acomoda si vei vedea intr-un sfarsit ca este, intr-un fel, spre binele tau. doar priveste totul cu o aura pozitiva si va fi bine.

| beAuTY_6320 a răspuns:

Mai acelasi lucru ii s-a intamplat unei prietenele de-a mea... si-a parasit sc pentru a pleca in spania cu parintii ei nu i-a convenit dar s-a obsnuit cu ideea... dar tu daca nu iti doresti ii poti spune tatalui tau si prieteni iti zic eu ca ei te vor intelege:*

| AnToNiKa_7758 a răspuns:

1. Daca inveti limba intelegi tot si te descurci
2. Le spui pur si simplu, si in lunile astea faceti tot! ce v-at dorit vreodata
3. E normal sa ai acest sentiment, dar te vei obisnui foarte rapid.Iti promnit! Si ru am trecut printr-o experienta de genul(de genul intrebarii 3)!
4. Funda?

| serene91 a răspuns:

2. le spui prietenilor tai in asa mod ca ei sa te inteleaga corect. In primul rind le spui ca nai sai uiti niciodata si o sa vii vara sai vizitezi. Eu cred ca este doar o imaginatie n-are de ce sa-ti fie teama. O sa-ti faci prieteni noi dar pe cei vechi sa nu-i uiti niciodata.

| EmiliaEmy3030 a răspuns:

Sigur o sa te descurici cu limba in olanda sunt scoli in care se invata limba olandeza prin germana sau engleza, prietenilor tai pur si simplu ar trebui sa le spui ca pleci din timp, cel mai bine ar fi sa le spui adevarul de ce pleci, daca nu te vor intelege inseamna ca nu sunt prieteni tai adevarati, si cu rotterdamul este doar o imaginatie de a ta totul va fi bine am si eu o prietena placata acolo de 6 ani si mi-a spus ca este super acolowinking ai grija de tine