| 1Hekate1 a întrebat:

Buna TPU

In clasele 1-4 am avut mereu multi prieteni, eram in cel mai tare grup si ma simteam genial.Dar pentru ca scoala era proasta, parintii m-au mutat in clasa a 5a in cea mai buna scoala din oras.Am facut fata foarte bine in cea mai buna clasa din cea mai buna scoala.Eram in primii 5 copii din clasa.In clasa a 5a m-am inteles ok cu aprox 5 colegi in timp ce cateva fitoase nesimtite faceau misto de mine si de cea mai buna prietena a mea ( era tot noua si ea ).Nu aveau nici un motib sa faca misto adica pur si simplu nu le placea de noi si se comportau urat cu noi. Oricum, ma integrasem cat de cat. Insa, in clasa a 6a cea mai buna prietena a mea s a schimbat radical.Din fata aia careia ii placea sa se distreze, dar care si invata, era si cat de cat sociabila a devenit obsedat de romana ( ca materie) si foarte neprietenoasa.A devenit o ciudata, obsedata de scoala, indiferenta cu toti, nu mai vroia prieteni, ocolea pe toata lumea si nu a mai placut-o nimeni.Eu am continuat sa stau cu ea si astfel am fost catalogata la fel. A tinut-o asa pana acum, inca e asa, dar nu o sa mai fiu in clasa cu ea: trecem in clasa a 9a si mergem la licee diferite.Ea nu a venit nici macar la banchet, pentru ca nu ii place.Tot anul acesta de cls a 8a a fost obsedata de mate.Tot ce facea era, Sa lucreze la mate, sa citeasca despre stiinta si sa se enerveze cand nu are chef sa faca la mate. Am mai avut 2 prietene super in clasa, dar restul copiilor m-au ignorat.Eu sunt genul de fata careia ii place sa se distreze, invat bine, ador sa merg prin cluburi, dar nu sunt prea sociabila, adica pur si simplu deseori nu stiu ce sa zic si ce sa vorbesc cu ceilalti( sunt cam obsedata de rap si nu prea am ce vb cu altii in afara de muzica si inca vreo 2 -3 chestii.

Acum intrebarile happy : Ce sa fac ca sa am mai multe subiect3 de discutat cu altii, sa nu mai stau doar sa ascult ce zic ei

Si inca una, daca puteti va rof sa raspundeti : Ce sa fac la liceu sa ma integrez mai bine si sa nu mai imi fac astfel de prieteni "ciudati". Credeti ca din cauza mea nu mi-am facut prieteni sau a fost putin si din cauza prietenei mele? Eu cred ca a fost vina mea totusi, dar restul ( chiar si cea mai buna prietena) mi au zis ca a fost vina ei.Si parintii imi zic asta. Funda la cel mai bun raspuns.Va multumesc ca a ti stat sa cititi tot, inseamna mult pentru mine :*

3 răspunsuri:
| adeluna a răspuns:

"Daca esti cel mai inteligent dintr-o incapere, te afli in camera gresita"

Pe principiul asta ti-as recomanda sa nu eviti sa te imprietenesti cu "ciudatii". Si, in general, sa nici nu mai categoriseti oamenii ca ciudati sau normali sau mai stiu eu ce. Oricum normalitatea e supra-apreciata si plictisitoare. Si nici nu exiasta, de fapt, toti au micile ciudatenii pe care incearca sa le ascunda pentru a fi acceptati intr-un grup sau altul.
Vei vedea cu timpul ca "ciudatii" sunt mult mai interesanti, pentru ca au ceva unic si autentic. Au povesti de spus, au interese diferite si interesante si sunt mai puternici pentru a merge pe un drum al lor.
Incearca sa mergi pe drumurile mai putin batatorite, largeste-ti orizonturile, traieste experiente cat mai variate. Daca e nevoie de o schimbare ca tu sa poti apartine unui grup, gandeste-te ca nu doar tu trebuie sa te adaptezi grupului, ci grupul tie.
Ramai buna, justa si mai ales curioasa!

| Roibu a răspuns:

Salut! Imi permit sa-ti raspund pentru ca si eu desi sunt Baiat si se presupune ca noi baieti avem mai multi prieteni se pare ca nu este asaa. Si eu in urma cu 2 ani am avut foarte multi prieteni si prietene dar o greseala din trecutulmaeu pentru 2 ani m-a luat de langa ei, a fost greu ca acolo unde am fost eu toti mi-au fost niste straini.
Acum dupa 2 ani cand am revenit acasa ma asteptam sa ne reunim toti impreuna sa fim iar O Familie dar viata si destinele noastre au vrut altceva aau trecut 2 ani in care am vorbit foarte putin bine doar cativa dintre noi. Timpul a trecut astazi ne desparm mii si mii de Kilomeri eu de unii nu mai stiu nimic si ma doare pentru ca ei au fost o parte din mine si dupa doi an am venit acasa sa ne unimdar nu mai am cu cine. Sfatul meu este ca lainceput sa ai cat mai multi prieteni ca apoi pe viitor sa ai de unde selecta nu te imprieteni doar cu 2, 3 ca apoi daca ei/elete parasesc sa ramai fara nimic si nu iti ami allege niciodata prieteni retrasi ci allege si cauta prieteni care la randu lor sa aiba si ei prieteni si uite asa iti extinzi raza prieteniilor si maiales daca iti place sa socializezi asta este foarte bine in viata pentru ca te va ajuta si plus ca cu cat vorbesti cu mai multi oameni si de varsta diferita de la fiecare vei avea ceva de invatat care acum nu stiu cum iti aapare dar ai sa vezi pe viitor ca am dreptate. Ar fi bine sa ai prieteni de varste diferite adica si mai amari dar si mai mici pentru ca daca ai problem de Oameni mari prieteni mici nu te vor intelege si incearca ca indifferent de dificultatea problemei discuta cu cineva Iti dau un sfat: Ce dusmanulatau nu trebuie sa afle nu spune prietenului tau. Stiu si inteleg ca iti este greu fara acea prietena dar invata ca viata nu etse tot timpul asa cum vrem noi sa fie si ca Unii oameni vin altii pleaca din viata noastra. Uite chiar tu spui :Va multumesc ca a ti stat sa cititi tot, inseamna mult pentru mine :* si eu am vazut si am raspuns stiu pe pielea mea cat si cum doare Despartirea/Singuratatea! Cu amult drag si Prietenie Roibu Constantin Utilizator Tpu.ro

| lolelia a răspuns:

Hei, te cam inteleg si stiu cum e sa fii in clasa cu niste fitoase care fac batjocura de tine fara motiv. ma rog, la prima intrebare, pai ca sa iti faci prieteni trebuie sa fii tu insati, chiar daca la inceput e destul de greu, si sa vorbesti despre tot ce-ti vine in minte, adica nu doar despre muzica, poti vorbi despre orice, cum treci a 9-a, la inceput poti incepe cu "De la ce scoala esti? " si apoi un alt subiect ar putea fi banchetu de a 8-a, unde l-ati tinut fiecare, si de la asta ai putea spune caa iti plac petrecerile si asa, si de acolo totul se va intampla natural, si si el/ea va vorbi si poate gasiti lucruri in comun si ati putea vorbi despre asta, etc.
Si la a 2-a intrebare, fii tu insati, este greu, si trebuie sa fii curajos ca sa fii tu insati intre oamenii pe care abia i-ai intalnit, dar crede-ma ca merita.
Iar la a 3-a intrebare, sincer e posibil ca din vina prietenei tale sa te fi catalogat si pe tine ca o ciudata, desi tu erai complet diferita, nu stiu ce sa zic thinking
Sper ca te-am ajutat si ca te vei integra la liceu :*