| 1Hekate1 a întrebat:

Buna TPU
In clasele 1-4 am avut mereu multi prieteni, eram in cel mai tare grup si ma simteam genial.Dar pentru ca scoala era proasta, parintii m-au mutat in clasa a 5a in cea mai buna scoala din oras.Am facut fata foarte bine in cea mai buna clasa din cea mai buna scoala.Eram in primii 5 copii din clasa.In clasa a 5a m-am inteles ok cu aprox 5 colegi in timp ce cateva fitoase nesimtite faceau misto de mine si de cea mai buna prietena a mea ( era tot noua si ea ).Nu aveau nici un motib sa faca misto adica pur si simplu nu le placea de noi si se comportau urat cu noi. Oricum, ma integrasem cat de cat. Insa, in clasa a 6a cea mai buna prietena a mea s a schimbat radical.Din fata aia careia ii placea sa se distreze, dar care si invata, era si cat de cat sociabila a devenit obsedat de romana ( ca materie) si foarte neprietenoasa.A devenit o ciudata, obsedata de scoala, indiferenta cu toti, nu mai vroia prieteni, ocolea pe toata lumea si nu a mai placut-o nimeni.Eu am continuat sa stau cu ea si astfel am fost catalogata la fel. A tinut-o asa pana acum, inca e asa, dar nu o sa mai fiu in clasa cu ea: trecem in clasa a 9a si mergem la licee diferite.Ea nu a venit nici macar la banchet, pentru ca nu ii place.Tot anul acesta de cls a 8a a fost obsedata de mate.Tot ce facea era, Sa lucreze la mate, sa citeasca despre stiinta si sa se enerveze cand nu are chef sa faca la mate. Am mai avut 2 prietene super in clasa, dar restul copiilor m-au ignorat.Eu sunt genul de fata careia ii place sa se distreze, invat bine, ador sa merg prin cluburi, dar nu sunt prea sociabila, adica pur si simplu deseori nu stiu ce sa zic si ce sa vorbesc cu ceilalti( sunt cam obsedata de rap si nu prea am ce vb cu altii in afara de muzica si inca vreo 2 -3 chestii.
Acum intrebarile happy : Ce sa fac ca sa am mai multe subiect3 de discutat cu altii, sa nu mai stau doar sa ascult ce zic ei
Si inca una, daca puteti va rof sa raspundeti : Ce sa fac la liceu sa ma integrez mai bine si sa nu mai imi fac astfel de prieteni "ciudati". Credeti ca din cauza mea nu mi-am facut prieteni sau a fost putin si din cauza prietenei mele? Eu cred ca a fost vina mea totusi, dar restul ( chiar si cea mai buna prietena) mi au zis ca a fost vina ei.Si parintii imi zic asta. Funda la cel mai bun raspuns.Va multumesc ca a ti stat sa cititi tot, inseamna mult pentru mine :*

1 răspuns:
| TeckTonik997 a răspuns:

Eu zic ca o parte mare din vina o are si fata respectiva, in fiecare clasa exista grupulete si e normal, cine se aseamana se aduna. Si tu te-ai asemanat cu prietena ta la un moment dat iar apoi ea s-a schimbat. Eu zic ca cel mai bine e sa fii tu insuti, daca vei incerca sa fii altcineva nu vei reusii iar cei din jur nu vor intelege nimic din comportamentul tau. O sa creada ca ai probleme de personalitate si pe langa asta nu se merita sa te schimbi radical pentru niste colegi. Si eu sunt cam in aceeasi situatie cu tine desi acum merg pe a11-a, adica 1-4 vedeta clasei, 5-8 mai sters si luat peste picior pana in a8-a cand eram iar mai popular iar acum sunt neutru. Incerc si eu sa fiu mai comunicativ si desi am trecut peste timiditate, nu e asa usor sa gasestii subiecte de discutie. Leaga-te de ce vezi... ce fain e tricou, de unde, cum, cu cat si eu am asa si asa etc.