| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand nu inteleg de ce scriu pe acest site, dar cam asta ar fi singura soluție. Nu pot consulta un "psychologist" sau altceva, pentru că sunt în a12-a acum și ok, jumătate din comentarii probabil că vor fi "preocupa-te de asta, lasa alte lucruri". Dar în fine. Mă simt oarecum deznădăjduită de lumea asta meschină și anosta in care conviețuiesc. Adică și dezamăgită. Nu cred că am depresie sau ceva, deși am perioade când mă simt tristă (asta nu e mereu), mai am puterea sa zâmbesc și să rad. Mai am și altele pe cap, stres și toate cele, dar despre asta nu am de ce sa vorbesc aici. Și dacă oamenii peste tot sunt niște falsi, eu urmează să dau după și la facultate. Am înțeles că până și acolo e greu daca ești introvertit și timid și nu reușești să te împrietenesti cu nimeni. Peste tot parca scrie: "Introvertiții nu își fac prieteni" dar ce om fi noi in ochii celor care sunt mai comunicativi? Nu înțeleg. Mă rog, pentru a doua oara spun că nu ar fi trebuit să întreb nimic pe acest site, dar ce sa fac. Oamenii sunt chiar odiosi și oribili peste tot?

Răspuns Apreciat de Editori
| xeum a răspuns:

Problema nu sunt oamenii, problema esti tu ca esti inapta sa gusti fericirea. Inainte de a afirma ca toti oamenii sunt "odiosi si oribili" gandeste-te ca si tu esti om, deci esti la fel. E cazul sa iesi mai mult din casa, sa incepi sa cunosti persoane minunate, nu poti avea pretentii de persoane minunate din moment ce tu nu esti una dintre ele. Imi pare rau ca ai o mentalitate triviala.
Am vazut la o intrebare anterioara ca nu-ti permiti vizita la psiholog, de cativa ani poti lua trimitere de la medicul de familie, sunt convins ca ai timp 1 ora pe saptamana sa-ti rezolvi problemele.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiecare cu interesul personal orice om are interese in viata nu merge nimic pe incredere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te durea mana daca scriai psiholog?
Nu vad legatura ca esti a12a si nu poti merge la psiholog? de ce nu daca simti nevoia?

| sierra1 a răspuns:

"a doua oara spun că nu ar fi trebuit să întreb nimic pe acest site"

păi de ce, care-i problema? injositor, dezumanizant, umilitor, stupid, banal, frivol, inutil sau ce?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lumea asta meschină și anosta in care conviețuiesc.
Lumea meschină? De ce? De ce toată lumea?
anostă. De ce anostă? Adică plictisitoare.
conviețiuesc. Con-vieșuiesc. Adică viețuiești împreună. Ce faci împreună? Cu cine?
dezamăgită. Dez- amăgită. Nu te-ai amăgit tu însuți, ca apoi. lumea să te dez- amăgrească? Lumea este vinovată de amăgirea pe care ți-ai creat-o tu însuți? Lumea trebuie să fie automat cum vrei tu? Adică să facă, ce?
Mai am și altele pe cap. Ce ai pe cap?
Stres. Ce stres ai pe cap.
Și toate cele? Care sunt toate cele pe care le ai pe cap?
oamenii peste tot sunt niște falsi, Adică, peste tot, toți se străduie să te mintă pe tine, că asta înseamnă să fii fals, nu?
și nu reușești să te împrietenesti cu nimeni. De ce nu reușești tu. Ceilalți reușesc, iar tu nu. De ce oare?
Oamenii sunt chiar odiosi și oribili peste tot? Adică odioși? Odios, deci merită scârbă, dispreț? Oribili, adică dezgustători. Și fetele, dar și băieții. Toți, toți, de peste tot? Fiecare în parte, și apoi, toți?

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Mosotti a răspuns:

Depinde de oameni si depinde si de atitudinea ta fata de ei, daca esti sociabila, deschisa, prietenoasa. Nu sunt oameni odiosi si oribili peste tot, sunt multi asa dar si multi okey, nu generaliza. Si ce treaba ai tu cu ei? Tu invata, vezi de treburi, da la facultate, fa-ti prieteni, iubit si o sa fie bine. Alege oamenii cu care sa stai, care nu iti convine nu ai treaba. Tocmai, eu nu iti zic sa te preocupi de asta, ci invers, sa te preocupe viata ta si alte chestii placute. O sa gasesti oameni placuti care te simpatizeaza, intra in cercul lor de prieteni, comunica, distreaza-te. O sa te place si unul sau altul, daca iti place, plimba-te cu el, pupa-te, fa sex protejat musai, simte-te bine, traieste fiecare zi frumoasa. Asa am facut eu. Nu ma intereseaza de oamenii rai si nasoi, mi-am facut prieteni doar care mi s-au potrivit, chiar daca nu am o duzina, am cativa dar ca lumea. Urmeaza ce am spus si vei fi bine. Nu mai fi suparata ca vezi oameni rai, ignora-i. Stai cu cei buni.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ba sincer, m-as duce oricum! Nu am nevoie de aventuri sau cv de genul, ca ma implic emoțional, exact de cine nu trebuie. La treaba cu prietenii: in conditiile in care ei nu sunt adevărați, cum as putea sa mai am eu bază, sa-mi fac altii noi?! Si la treaba cu iubitul. toti băieții si barbatii sunt doar cu urate, stricate, femei injositoare. ce as putea face? Spune-mi tu acum.

| Mosotti a răspuns:

Iar cand aud aia de la parinti "aoleu sa nu vrea aia sa face sex cu fi-mea, sa nu isi bata joc de ea", dar cum? Ca doar nu ii da in cap, nu o violeaza, ii face un bine, ii ofera placere, cum sa-si bata joc? Daca face sex protejat e f okey, au reciproc placere deci e foarte bine, ba chiar sa faca! Sa nu rateze. Nu trebuie sa se insoare neaparat, sa se simta bine si sa traiasca clipa. Asa ca nu fi timorata, daca ai un iubit da-i drumu fara inhibitii, doar sa fie sex protejat si sa te tii de carte. Bine ca nu te-ai dus la psiholog sa ii dai banii degeaba ca sa iti zica ce iti zicem noi aici gratis.

| Mosotti a răspuns:

Toti baietii si barbatii neatractivi sunt cu urate, ceilalti nu aleg asa ceva. Aventuri nu au treaba cu emotionalu, sexul este pentru placere si atat, cand vrea cineva implicare, isi alege om si cu multe alte calitati, dar pentru sex, ajunge si fizicul si ceva comportament cat de cat. Cu prietenii, daca unii nu-s adevarati, de unde stii ca nu sunt altii?! Nu trebuie sa renunti. Eu cum am gasit trei dar buni? Am perseverat, chiar daca 50 erau nasoi. Am vb cu altii, am fost in alte colective, etc.

| Emma30555 a răspuns:

La facultate lucrurile se mai schimba, sunt sanse mare sa te adaptezi si sa ti faci cativa prieteni, amici. Dar trebuue si tu sa incerci, sa fi placuta, amabila, sa fi draguta, conteaza sa ai un aspect ingrijit, tine si de tine, incearca sa te adaptezi la lume, cheia scuccesului consta in adaptare

| RoCkKiD a răspuns:

Treci prin chestia prin care trece orice adolescent, doar ca unii au prieteni pe care sa se bazeze si nu resimt la fel de tare efectele.

Este normal ca pe masura ce imbatranesti sa incepi sa vezi lumea si din alte puncte de vedere si sa iti pui intrebari. Momentan, ca elev lumea pare sa se miste repede, oamenii cauta joburi, salarii, se chinuie sa ajunga dintr-o parte in alta in putinele ore pe care le avem intr-o zi.

Povestea asta cu sunt introvertit deci nu pot interactiona cu alti oameni e un fel de mit si o scuza pe care oamenii o folosesc pentru a evita acea usoara anxietate pe care toti o simtim in relatiile sociale. Pe scurt, povestea cu introvertit/extrovertit se reduce la simplu fapt ca extrovertitii sunt energizati de interactiunile sociale in timp ce introvertitii sunt pe dos. Asta nu inseamna ca nu poti avea prieteni ci doar ca nu te simti bine intr-un club sau cand sunt multi oameni in jur.

Nu iti pot rezolva problemele cu oamenii care sunt oribili, odiosi, falsi sau in alte feluri dar daca asa ii vezi pe ceilalti nu vei face decat sa intri pe o panta alunecoasa in care vei evita contactele sociale pentru ca ii vezi in felul asta, chestie care te va impinge catre sentimente negative, care te va face sa eviti si mai mult contactele sociale chestie care va duce in final la depresie si cine stie ce altceva.

In momentul in care ne facem un prieten e un risc si o oportunitate, risc pentru ca poate relatia de prietenie nu va functiona, si oportunitate pentru ca e posibil sa castigam pe cineva care ne va fi alaturi pentru restul veitii. Cum ziceau aia de la Beck's "cheia e la tine". happy

| mastadont a răspuns:

Problema ta e că te preocupi atât de mult de cei din jur încât uiți de tine. De ce îți pasă ție că oamenii sunt falși? De ce te crezi mai presus de toți, De ce te crezi un zeu care, pocnind din degete, le judecă pe toate? Veziți de viața ta, trăiește cum îți place și lasă-i și pe ceilalți să-și trăiască viețile anoste așa cum vor. Problema nu e la ceilalți oameni, e la tine. Tu trăiești doar prin părerea celorlalți despre tine, te gândești la ceilalți mai mult decât la tine și te complaci doar să te compătimești că ai ajuns într-o astfel de lume. Trebuie să înveți să te detașezi, să fii suficientă din punct devedere psihic și să nu depinzi de ceilalți și cei care vor să-ți fie prieteni se vor apropia de tine. Și dacă nu ce ai de pierdut? Sunt atâtea lucruri frumoase de făcut în lumea asta de unul singur. Fă ce-ți place și o să vezi că prietenii o să apară de la sine.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu sunt toti oamenii asa, tu vrei sa i cataloghezi asa, pentru că din ce am citit esti cam nehotarata si prin faptul că spui ca esti cam introvertita dai dovadă că suferi de atenție, asta fara sa ti zic cu răutate, doar din faptul că ai mentionat ca oricum ai alte probleme dar nu le expui aici ca nu e nevoie, ai spus cel puțin de 2 ori A ca nici nu stii de ce ai scris pe site ul asta, dar ai facut o oricum, nu?
Si care e faza ca nu te duci la psiholog ca esti a 12 a? Psihologul e doctorul sufletului. Dacă te imbolnavesti nu mai mergi la medic sau ce?
Si referitor la întrebarea ta cu facultatea, este greu sa ti faci amici cu atitudinea pe care o ai, "eu nu am nevoie de aia, dar am scris aici", "Am oricum si Alte probleme, dar nu le scriu aici". E genul ala de atitudine in care persoana nu are nevoie de nimeni si nimic, dar totusi e supărată ca nimeni nu e langa ea si se întreabă de ce oamenii sunt rai. Păi dacă tu nu.lasi pe nimeni sa te cunoasca si la rândul tău nu ti dai voie să cunoști omul cu adevarat, cred si eu ca altfel decât rau si meschin nu ai cum sa l numești.
Nu am zis nimic cu răutate, vreau doar sa te ajut ca la un.moment dat am avut si eu o. mica perioada in viata cand am fost la fel si nu am. avut absolut nimic de castigat. Tu in momentul de față nu ai nevoie de cineva care să ti zică "vai, dar stii, te inteleg, lasa ca va fi bine"
Ai nevoie de cineva care să ți deschida ochii, dar mai ales sufletul

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

"Dai dovada că suferi de atenție"... Mda sigur, atunci daca asta îmi spui tu mie, de ce te-ai mai obosit, încumetat sa-mi scrii acest comentariu? Macar daca îmi scriai pe privat și nu mă deranja. Dar da, am probleme și nu le discut cu străinii.

| Denisa0954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti am zis de la început să nu mi le iei in nume de rau
Nu m-am obosit sa ti l scriu, am vrut să te ajut sa înțelegi ca nu e ok, pentru ca asa am.fost si eu si nu duce la nimic bun
Nu te am jignit cu nimic, poate a fost un mod mai dur, dar nu trebuie sa te deranjeze

Răspuns utilizator avertizat
| Depoka a răspuns:

Eu nu îți voi sugera sa îți faci griji doar pentru clasa a 12-a din simplu fapt ca traim in această lume si asta ar trebui sa fie printre principalele obiective. De la comportament până la mentalitate cât si mai departe până la mediul înconjurător. Din pacate, acest factor a luat amploare. Multă nepăsare, rautate, invidie si lista poate continua. Și eu mai am stări de acest gen, dar cu toate acestea sunt optimistă. Eu găsesc puterea în Dumnezeu și în mine ca om. Iti mărturisesc ca am încercat sa fiu o "vipera" sa spun asa laughing) (suna cam ciudat), dar nu pot. Nu pot fi impasibila și ma afectează. Probabil e dovada ca am un suflet și simt. Totul pornește de la oameni si de la noi în primul rând. "Ce tie nu-ți place, altuia nu-i face", consider ca acest proverb ar trebui sa ne ghideze toată viața. Este nevoie de muncă ( nu mă refer doar la o meserie), de căutare, curiozitate. Nu mai apleca urechea la tot ce se spune, în schimb îți recomand să fii onesta, corecta să ai decență și empatie, dar și iubire necondiționată.