| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
În urmă cu ceva timp am fost abuzată de tatăl meu vitreg, eu fiind minoră atunci. Acum am 18 ani. De puțin timp l-am și reclamat la poliție, am fost chemată în instanță. Nu m-am simțit bine să îl văd, nu am prea putut să vorbesc știind că se afla acolo, iar în acel timp, avocata lui îmi întorcea cuvintele rostite cu greu împotriva mea. Și nu știu cum s-a ajuns, dar tatăl meu vitreg a spus că sunt schizofrenică sau că mi-am imaginat totul. Iar avocata lui a cerut amânarea până ce fac rost de ceva fișă de la psihiatru, care să ateste că nu mi-am imaginat totul.
Voi ce părere aveți, merită să mai continui procesul sau să renunț? M-am simțit umilitor.
Dacă da, știți cum va decurge acel control sau mai știu eu ce? Adică o să-mi pună doar niște întrebări sau cum anume va decurge? O să-mi facă ceva teste?
Știu că am scris mult.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Iti va pune anumite intrebari. Dar nu trebuie sa iti faci griji. De regula psihiatri sunt si psihologi, sau cel putin au cunostinte de psihologie. Deci vor stii sa vada urmele abuzului. Daca eu stiu, ca simplu om care doar cunosc psihologie, am studiat-o din pasiune, nu in scoala, si pot recunoaste o femeie care a fost abuzata dupa o simpla discutie, cred ca un psihiatru o va face si mai bine, deci nu trebuie sa te temi deloc, daca a fost adevarat. Psihiatrul va recunoaste imediat trauma, care, daca ar fi fost doar imaginatie, nu ar fi existat. El a avut de-a face si cu cazuri reale, dar si cu cazuri imaginare.
Eu zic din toata inima sa continui. Chiar daca aceasta lupta e grea, e umilitoare pentru tine. Un asemenea om trebuie pedepsit. Mai ales ca, daca a facut-o cu tine, o poate face si cu alta fata/femeie, si atunci raul ar fi si mai mare, dar asa, luptind pana la capat, poti preveni un asemenea rau. Gindeste-te ca salvezi un suflet (sau poate chiar mai multe) de la a pati ce ai patit tu.

| cuvant a răspuns:

Buna,
Continua procesul pana la sfarsit deoarece dorinta lor e sa faci sa cedezi si sa te simti umilita. Avocata lui incearca sa te faca pe tine vinovata de ceea ce a facut el.
Aceste teste vor fi intrebari ciudate si discutii despre tine. Incearca sa raspunzi la toate si sa pui in evidenta cum te-a facut sa te simti atunci dar si acum.
E normal sa te simti depresiva cand il vezi, poate chiar sa simti un nod in gat sau stomac.

| johnnny123 a răspuns:

Evident că, dacă ceea ce ai povestit este adevărat, trebuie să continui cu orice preț procesul și să-l bagi în închisoare. Cu atât mai mult cu cât acum încearcă să te scoată și nebună. Rezultă că este un ticălos periculos care dacă scapă nepedepsit are mari șanse să mai facă și altora ce ți-a făcut ție.

Iar dacă nu ai nici o problemă psihică, atunci nu ai niciun motiv să te temi de evaluarea aceea.

| doctorandus a răspuns (pentru johnnny123):

In dubio pro reo.

| 1997onur a răspuns:

Nu trebuie lasat in libertate cine stie ce o sa mai faca bolnavul nu-l lasa in libertate in niciun caz nu te opri inainte fara frica si curaj inchisoare pe viata merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te plângi atunci, chiar dacă erai minoră. Nu acum, după atâta timp ( poate ani?). Nu știu ce sa zic care ar fi șansele tale. Partea cu schizofrenia se poate dovevii în acte, iar un psihiatru își poate da seama dacă ești bolnava sau nu doar vorbind cu tine. Cum reacționezi la anumite chestii, felul cum râzi, dacă ai tic-uri, altele.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema in prvinta abuzurilor tocmai asta e: umilirea si rusinea e atit de mare, incit nu poti sa te plingi, sau cel putin nu imediat dupa aceea. Fetele/femeile care o fac, chiar si la ani dupa, dau dovada de un curaj extraordinar, caci se confrunta in primul rind ce ce este in inima lor, care le spune sa tainuiasca totul, dar, desigur, asa raul e si mai mare.

| Mavni a răspuns:

Daca ai inceput, continua. Altfel, va urla pe toate drumurile ca ai mintit si ca el e nevinovat. Lupta!
Avocatii, asa stiu sa faca. Nu te lasa intimidata.
La psihiatru sau psiholog, doar iti pune niste intrebari, stati de vorba. La ce teste te referi?
Felicitari si bafta!

| danieltulcea84 a răspuns:

La psihiatru îți va pune întrebări. E bine să continui, pentru demnitatea ta. Oricum o să facă puțini ani de pușcărie, ca așa e în România. Păcat că nu ai fost la Politie, imediat după abuzul sexual. Se putea verifica medical și avea-i dovada. Acum e greu să demonstrezi. Cea mai bună soluție este să îl lași în plata Domnului și să rupi orice legătura cu el. Însă să afirmi tare la proces că el a făcut acest abuz și că deși nu poți demonstra după atâta timp, Dumnezeu va face dreptate și că cei ce îi iau apărarea unui violator sunt de cea mai joasă speță..Important este să fii susținută de rude, prieteni, atât emoțional, cât și financiar în procesul acesta. Dacă nu ai susținere, pierzi timpul și consumi energie cu un sistem viciat de Justiție.

| UserNameLost a răspuns:

Adevărul trebuie să iasă la iveală.