| Florin0012 a întrebat:

Bună TPU, mă numesc Florin și am vârstă de 17 ani. În anul 2017 în luna iunie mai exact, am început o relație cu o fată de la mine din sat. Sunt împreună cu ea de un an și 4 luni cu certuri, supărări, gelozie, ca în orice relație. Acum câteva zile un băiat de vârstă cu mine el e din alt sat (țin să menționez că iubita mea are 14 ani) a venit la ea la școală (la iubita mea) și s-a dat la ea... S-a dus cu ea în clasă, ea a acceptat ca el să stea lângă ea, și a râs cu el și tot cu el era toată ora aia. El a întrebat-o cât să îi dea pe o boxă portabilă și ea a zis 'ție ți-o dau pe gratis' TPU sunt disperat sunt un băiat foarte gelos și aș fi înstare sa fac orice pentru fata asta, nu pot trăii fără ea... Voi ce ziceți? Ma iubește sau ii place și de acel băiat? Rog seriozitate sad

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

La varsta ta se pot intampla multe. Nu te poti astepta la relatii stabile. Nu stiu cum era relatia ta cu fata avand in vedere ca e atat de mica si imatura dar daca v-ati certat probabil ca scartaie.
Ar fi bine sa renunti la gelozie si sa ai mai multa incredere in tine. Gelozia arata neincredere in tine si in ea si strica relatiile. Mai bine fa o gluma cu fata pe seama acelei intamplari.
Fii mai relaxat si nu te mai gandi la ce se poate intampla. Accepta lucrurile asa cum vin. Daca nu e potrivita fata pentru tine va gasi pe altul, dar daca e sa ramana cu tine, va ramane. Detaseaza-te putin de sentimentele tale, in special de cele negative si incearca sa gandesti pozitiv. Sa te gandesti ca oricum va iesi treaba asta va fi varianta cea mai buna pentru tine.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ma si mir c-a stat un an si 4 luni cu tine la varsta asta, la varsta asta de obicei azi ii place de unu maine de altul pentru ca nu prea au idee ce e aai dragoste, doar ce incep sa umble hormonii

| anonimg a răspuns:

Voi sunteti tineri, adolescenti. Relatiile cu persoane de sex opus se fac numai daca amandoi sunt pregatiti din toate punctele de vedere pentru casatorie. Oricum ar fi -cu sau fara baiatul acela- relatia voastra s-ar destrama. Pentru ca fara o tinta, fara un scop (si anume casatoria), relatia se lasa purtata de val, ca o barca in ocean care n-are nici tinta, nici directie, nici carma, nici vasle, si nici panza, si nici intentia de a ajunge la tarm. Asta este naufragiu. Asa sunt toate relatiile adolescentilor, fara nici o exceptie. Stii ca si copii de gradinita se plac intre ei? Nu este nici o diferenta intre acestia si adolescenti. Cat rezista relatiile la unii, atat rezista si la altii.
Nu poti nici sa o judeci si nici sa o urasti pe fata aceasta de care vorbesti. Fiecare om este liber pe deplin sa aleaga ce doreste in viata. Si tocmai ca sa nu fie raniti, sfatuiesc pe tineri ca ei sa nu intre in relatii cu persoanele de sex opus pana nu vor ajunge la varsta maturitatii, chiar dincolo de 25 de ani -pentru ca nici la 18 si nici la 20 de ani oamenii nu sunt maturi (18 ani este o varsta minima stabilita de lege, dar tinerii inca mai sunt dependenti de parinti, condusi de parinti pana ce tinerii vor sta singuri pe picioarele lor, in casa lor si cu serviciul lor).

Iti recomand o carte foarte, foarte buna: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Cumpara una pentru tine, si una pentru fata aceasta. Spune-i: "Vreau sa-ti fac un cadou". Iti spun ca indiferent de sentimentele negative dintre voi doi, ea iti va multumi pentru cartea aceasta. Dupa ce ii dai cadoul, si dupa ce-l va deschide, spune-i: "Imi poti multumi pentru cartea aceasta dupa ce ai citit-o." Apoi ii poti spune: "Nu a citit-o nici eu, dar mi-a recomandat-o cineva. Am cumparat si una pentru mine."
Cartea o gasesti si la libraria SolaScriptura din localitatea ta: https://www.viatasisanatate.ro/librarii

| Florin0012 explică (pentru anonimg):

O să încerc. Sunt așa de suparărat și trist, dar mai mult dezamăgit.

| OldSoul a răspuns:

Are 14 ani, ce asteptari ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum să-ți faci gagică de 14 ani și o mai ai și de când avea 12 ani lol

| Raducons a răspuns:

La varsta de 14 ani nu stie ce vrea si se mai adauga si naivitatea.
Cred ca ar trebui sa vezi ce comportament are fata de tine cand va intalniti si daca te cauta si ea nu numai tu.Incearca sa te abtii cu gelozia, nimanui nu-i place sa fie intr-o relatie cu astfel de persoana.Ai o varsta la care poti intalni pe altcineva in caz ca nu merge relatia asta.Sa nu incerci sa-l agresezi pe celalalt baiat pentru ca el nu este vinovat, fiecare avem dreptul sa incercam daca fata nu este casatorita.

| Florin0012 explică (pentru Raducons):

De despărțit nu pot, nu știu dacă măcar aș putea să stau cu gândul ca nu e a mea. Și nu o sa îl agreseze niciodată pe acel băiat, el nu are vină. Dar iubita mea până acum nu a făcut asa niciodată, în dimineața aia, când sa întâlnit cu acel băiat, țin sa menționez ca ne-am certat urât din cauza geloziei mele. Oare să se fii răzbunat cu asta?

| Raducons a răspuns (pentru Florin0012):

Cred ca poti sa treci peste si sa nu te mai arati afectat si o sa vezi ca e bine, daca te vede violent o sa se sperie si te poate abandona.Incearca sa o ajuti cu ce poti si uita ce a fost,

| eugeniu2020 a răspuns:

Sunteti mici inca si nu intelegeti multe lucruri. ea se joaca cu tine, asta e.
sa o lasi si sa iti cauti alta fata de treaba