| eu_6788 a întrebat:

Buna TPU

Ma numesc Iuli si am si eu o mica mare problema:
Am 14 ani si parinti mei inca na trateaza ca un copil mic si din cauza asta au aparut multe certuri intre noi mai am o sora cu care ma inteleg destul de bine si ea este tratata la fel de parinti.
Insa intr-o zi niste amici au venit pe la mine in timp ce eu si sora mea eram singure acasa dar o baba de la noi din bloc e cam inapoiata si ma amenintat ca ma spune parintilor si bine inteles baba sa tinut de cuvant si i-a spus tatei.
Dupa ce ca a spus niste lucruri absurde despre mine si sora mea am fost pedepsite pe nedrept si nu am mai putut iesi afara exact cand eu si prietena mea a venit din irlanda si cand prieteni mei au iesit in oras iar iubitul meu tocmai a fost plecat din oras si nici macar nu mi-am putut sa imi iau ramas bun de la el.
Baba s-a ales cu geamurile sparte insa nu stiu cum sa fac ca parinti sa aiba mai multa incredere in mine si cum sa ii fac sa nu ma mai trateze ca pe un copil astfel evitand multe certuri
Va rog ajutati-ma cit de repede pueti
Va multumesc
PWP

Răspuns Câştigător
| florynnaa a răspuns:

Incearca sa le explici si sa le spui parintilor tai ca nu mai esti un copil. dar de fapt nu exagera pentru ca totusi ai 14 ani.nu poti fi ca o femeie.in fn...si eu am o baba pe scara care ma cearta pentru ca spune ca aduc fete si baieti la bloc si fac galagie, si ca cobor scarile tare.rolling on the floor babele.:-J explica-le ca uh si sora tah, care cred ca e mai mare ca tine nu? nu mai sunteti niste copii mikuti. dar nu exagera.ca o sa te saturi sa te trateze ca pe cineva adult.pup.paa

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca esti un copil, in faza de trecere spre adolescenta. Pentru un tratament corespunzator, conform asteptarilor tale, trebuie ca, in primul rand, tu sa te comporti in asa fel incat sa le demonstrezi parintilor ca ai depasit stadiul copilariei. Nu asa te-ai comportat pana acum, o spui chiar tu ca ai spart geamurile drept razbunare, asta este o comportare de copil razgaiat si fara discernamant. De fapt aceasta reiese si din faptul cum scrii, fara semne de punctuatie si cu multe greseli de exprimare si gramaticale, inca de la inceput(vezi na, intr-o, sa, ia si pana la pueti). Trebuie sa te schimbi tu, in primul rand si nu numai la nivel declarativ ci si prectic. Comporta-te corespunzator in familie si societate si vei avea parte de o comportare corespunzatoare din partea parintilor si a celorlalti. Succes si numai bine!

| marya a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu ei deschis spune-le ca ai su tu o varsta sa nu se mai creada in toate babele sa iti pun sincer si eu "dau" peste babe asa...

| madia a răspuns:

Dupa cum te comporti chiar esti un copil, parintii tai procedeaza bine.

| heise a răspuns:

Sti nu multi parinti vor sa isi vada copii crescand, ei ar vrea sa lungeasca momentul. Poti sa le zici cu frumosul si in timp o sa inteleaga inecerca sa le arati ca poti fi responsabila. Explicale, pentru ca comunicarea e cea mai buna solutie.

| Laurici :x a răspuns:

Vorbeste cu ei, explica-le ca ai crescut si ca nu mai esti un copil mic si neajutorat, sigur vor intelege! incearac sa le castigi increderea si tu! nu ii trata ca pe niste parinti ci ca pe niste priteteni, spune-le ce te deranjeaza, comunicarea e totul!

| emoboy a răspuns:

Poi e normal ca un parinta sa isi trateze fata ca pe un copil mic.Nici un parinte nu vrea ca fata lui sa creasca dar stii e ca intr-o zi va veni clipa aceea.Eu spun sa vorbesti cu parintii tai sa le explici ca acum esti destul de mari categoric ca la varsta asta umbli dupa baieti. Explicale ca ai crescut si acum nu mai esti un copil, acum esti o domnisoara.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unor parinti le este greu sa creada si sa accepte ca copilul lor nu mai este un copil.Sunt multe cazuri din astea. Daca vrei sa nu te mai vada ca un copil, castiga-le increderea si dovedeste-le ca esti matura. I-ai spart geamurile babei? Vezi ca esti copilaroasa? Fa-i pe parintii tai sa aiba incredere in tine.

| adynutza_2816 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa porti odiscutie cu unul dintre parinti care tie mai apropiat si sai explici situatia altfel asa o sao tina mereu si nu stiu cat ai mai putea suporta

| MissHappiness a răspuns:

Ok...sa stii ca este si un pic vina ta pentru ca nu este bine sa inviti la tine prieteni fara ca parintii tai sa stie! Apoi ar trebui sa vorbesti cu ei!

| тєσℓιηα =x a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa iti spun.
Asa am si eu "babe" pe scara... si cand sunt ei la muncaoh go on la fel le spune ce fac unde ma duc.etc.straight face

| thecrissty a răspuns:

Fa o treaba de adult mai grea si apoi o sa aprecieze si o sa isi dea seama ca poti face fata la orice