| Beibiiis a întrebat:

Ma simt foarte prost deoarece astazi am aflat un lucru ce m-a durut! Am fost azi la cea mai buna prietena a mea si am stat ne-am distrat si mi-a spus ceva care a zis o alta prietena despre mine, am crezuto o prietena buna! Mi-a zis ca nu stie ce sa creada despre mine ca sunt slaba nu am sanii si altele ce ma dor. Nu stiu ce sa fac, sa-i spun ce am aflat sa nu. Adevaru e ca sunt cam slabuta am 12 ani si 41 de kg dar ce sa fac acum incerc sa ma dezvolt sa fac ceva dar nu reusesc, si m-a durut ca am auzit asa ceva de la o prietena. daca asa zice ea. un strain ce poate sa mai zica. Ce sa fac, sa-i spun prietenei mele ce am auzit? Dau fundita TPU pentru cele mai bune sfaturi. ajutati-ma va rog!

Funda + vot.

Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

Draga mea! In primul rand nu pune la suflet nimic din ce zic altii! Spune-i prietenei tale ca e vina ta! Dar nu pentru ca inca nu te-ai dezvoltat ci pentru ca ai crezut-o prietena. Spune-i ca toti suntem diferiti dar atat de asemanatori.Tu inca nu te-ai dezvoltat! Si ce daca? Poti fi frumoasa si asa! Prietena ta ar trebui sa iti fie prietena pentru ceea ce esti in sufletul tau nu pentru fizic! Macar daca ti-ar fi spus in fata si nu te-ar fi barfit! Oricum asculta sfatul meu si nu te necaji! PWP!winking

10 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Grow up, sa vezi ce vor zice "prietenele" tale despre tine cind vei avea 30 ani. atunci ii vei multumi acelei asa zise prietene ca te-a intarit si pregatit pentru anii multi de birfa prin care vei trece.
si nu, nici un strain nu te va judeca vreodata asa de dur ca un prieten fals, asa ca nu-ti fa griji.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Stai fara grija.
si eu sunt slaba.
si sa stii un lucru, peste cativa ani 2 3 o sa arati magnific, o sa ai un corp de invidiat.
acum am aproape 16 ani si multe fete sunt invidioase oarecum, as vrea sa mai ma ingras putin dar...cam greu.
cand eram mica,cam ca tine si mie imi ziceau colegele in toate chipurile,ba chiar ma intristam foarte rau.dar nu trebuie sa iti faci complexe despre tine.
sa-i spui ca ai aflat,ca nu-ti pasa ce zice despre tine si ca esti multumita de tine asa cum esti. poti sai mai zici sin ceva in gen"poate sunt eu slaba da cel putin nu sunt o barfitoare pe la spate ce nu stie sa zica verde in fata"
lucrurile astea trec.
dar nu-ti zic sa-i zici,comportate ca si cum nu ai stii, adica daca i-ai zice ce rost ar avea? poate v-ati certa. daca chiar crezi ca a zis asta despre tine, acum stii ce fel de prietena e.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna happy
ar trebui sa ii spui...dar nu sub forma„ba,vaca,uite ce am auzit!"ci "auzi,a zis x ca tu ai zis ca eu..."

vezi cum reactioneaza,daca se inroseste, transpita mai mult isi agita mainile, minte.

daca chiar a zis asa ceva de tine.ar trebui sa nu iti pese.las-o in pace sa zica ce vrea, ce te intereseaza pe tine? la 12 ani cate kg ar vrea sa ai? sau cat de mari sa ai sanii? ca doar nu ai de gand sa pozezi pentru playboy.
esti mica, ai arhisuficient timp sa te dezvolti pana la 18 ani.cu persoane barfitoare.vei mai avea de a face, nu trebuie sa te afecteze ce zice una sau alta.

stii ce? las-o sa creada ce vrea de tine! arata-i ca nu iti pasa, la un momentdat se va plictisi si ea sa te barfeasca.winking

| sixtythree a răspuns:

Nu-i zice! Risti o cearta si nu e bine. Incearca sa uiti si sa fiti in continuare prietene foarte bune. Gandeste-te ca poate si tu ai vorbit despre cineva daca nu in felul asta in altul. Oricui i se poate intampla si i se intampla de fapt. Cat despre dezvoltare... la 12 ani... esti in faza in care te dezvolti si ai tot timpul happy

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Poi,eu zic sa-i spui.Sa ajungi incet la subiect,dupa aceea ii spui sa mergeti pe sinceritate,adica sa iti spuna tot ce crede ea despre tine,si de abia apoi,ii spui ca de fapt ti-a soptit o randunica(ii spui expresia asta)ca ea te-a jignit.O intrebi daca e adevarat(bine inteles ca nu iti va zice da)si de ce. Dupa aceea incearca sa o faci sa-i para rau, si ii spui ca ai vrut doar sa ii atragi atentia, ca pe tine te doare cand cineva te jigneste.Dar nu te certa cu ea.Si incearca sa uiti ce a zis.Si eu am fost jignita de multe ori de prietene,le-am spus ca am aflat, si pe urma le-am iertat, pentru ca nu iti ajuta la nimic daca te certi cu ea.Nu mai pune la suflet vorbele ei.Eu sunt cam grasuta iar tu cam slabuta.Astfel de prietene vei mai avea.Succes,si treci cu vedearea,nu mai pune la suflet tot, uita-te in oglinda si spune:"Sunt frumoasa asa cum sunt, chiar daca prietenele nu ma considera".Te pup! A si apropo multi ani inainte! Si eu am tot 12 ani.

| Neddme a răspuns:

In primul rand, nu mai pune la suflet ce zic toti si nu te lua dupa nimeni.Toata lumea minte, asa ca ai mare grija dupa cine te iei.Si apoi la varsta ta e normal sa nu ai sani prea mari sau cine stie ce forme, abia intri la pubertate, o sa te dezvolti tu, ai timp destul.Si in al 2lea rand o persoana care te vorbeste pe la spate si nu are curajul sa-ti spuna i fata ce gandeste nu poate fi numita prietena.Bafta si nu mai pune tot la suflet!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si posibilitatea sa fi inventat ca asa a spus ea, chiar daca ti-e prietena sa nu crezi ca nu te poate rani uneori. Dar daca acea prietena a spus asta despre tine s-ar putea sa-i fi scapat, poate a regretat. Nu mai pune la suflet ce spun altii, ca sunt rai. Asa fac si eu si mi s-a intamplat sa-mi spuna cea mai buna prietena un lucru fara sa regrete care m-a durut, dar bine m-a ranit de multe ori si adevarul e ca nu o mai consider cea mai buna prietena. Acum sunt indiferenta fata de ea. straight face

| SMA a răspuns:

Buna HELPme! Ai 12 ani, esti in procesul de dezvoltare. Daca ea e deja mai dezvoltata fata de tine, nu inseamna ca nu iti v'a veni si tie randul. Stai linistita, nu mai pune atat suflet pentru asta. A fost urat din partea acelei fete sa te vorbeasca asa si ar trebui sa ii spui ca te'a dezamagit cand ai auzit. Capul sus, nu mai pune tot la suflet, nu merita. Noroc!

| Beibiiis explică:

SweetDreams nu, sunt sigura ca nu a inventat este cea mai buna prietena a mea iar despre. asa zisa pr. a mea. o cred in stare de mult dar!

| camplove07 a răspuns:

Pai, draga mea, mai intai trebuie sa vorbesti cu ea. O intrebi:"Cu te deranjeaza aspectul meu fizic? Nu ti se pare ca arat destul de bine?" Orice om e frumos in pielea lui si nu trebuie sa te simti discriminata de altii care vorbesc uneori fara sa gandeasca. Si iti mai zic ceva, un lucru pe care i-l poti spune: "Draga mea prietena, sa stii ca faimoasele fotomodele nu au nevoie de sani mari. Ele sunt plate si nu se stie, pe viitor, acest lucru ca nu am sanii mari il pot considera un avantaj deoarece cheia succesului unei cariere de model sunt dimensiunile sanilor mai mici si celelalte parti ale corpului."