| Katte a întrebat:

Buna Tpu..Mai întâi vreau sa menționez că știu că am 11 ani și cică sunt mica pentru TPU, dar aici mă descarc de energiile rele...Mă numesc Maria, am 11 ani și locuiesc în Anglia împreună cu mama mea și "tatăl meu" vitreg. Nu locuiesc cu tata meu natural deoarece el mereu se îmbată înjură și da, cred că ați înțeles, p.s el se afla in Romania! Deci de la un moment, cam de când mama l-am cunoscut pe bărbatul "tata" vitreg, nu îl chem așa dar nu vreau sa ii spun numele, pai mama mea s-a schimbat foarte foarte mult, adică înainte i se părea păcat să strigi, uneori mă lovește (nu tare ca tata natural) și rade de mine și de multe ori mă face de ras! Cred că a învățat de la "tata" vitreg că el mereu de exemplu când mă schimbam îmi închideam ușa de la camera sau alte obiceiuri, el îmi zice că la el în familie niciodată nu a fost asta, dar mie mi se pare stupid adică na, am o presimțire foarte proasta. De exemplu azi mama mea m-am făcut tâmpită și cu capul că mi-a venit un costum pentru sport (în Anglia toți au uniformele la fel) Și eu in loc sa o pun pe pat am pus-o în alt loc, adică din nimicuri mă înjură sau nu mai știu eu ce..In fiecare zi plâng, mai ales că ei de exemplu când zicem jocuri de cuvinte și eu zic Karma, ei zic că Karma înseamnă a crede, dar eu le-am explicat că nu e așa și tot mă privesc rău! Daca se întâmplă ceva, TPU, o sa mai scriu altă întrebare! E foarte urgent și plâng va rog ajutati-ma (Menționez încă o dată că sunt în Anglia) mulțumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu trebuie sa plangi si mai ales nu trebuie sa pui la suflet tot ce se intampla cu tine! Incearca sa fi indiferenta si nu te vor mai supara atat rautatile lor! Trebuie sa fii tare pentru ca asta te va ajuta si in viata cand vei ajunge la maturitate! Apoi cand stii ca ai dreptate cu ceva iar nu te contrazice cu ei, pentru ca ei sunt dintr-o alta generatie si nu concep lucrurile exact asa cum sunt. Deci tu sa stii ca ai dreptate si sa nu-ti mai pese ce zic ei, daca te contrazici cu ei le ranesti orgoliul pentru ca nu vor sa para mai prosti decat un copil si te vor ura intr-ul fel, deci lasa totul dupa voia lor chiar daca stii ca nu au dreptate si sa vezi ca se va schimba relatia dintre voi, dar totul depinde de cat vei lasa tu de la tine! Fi mai isteata decat ei! happy

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ca și în România, există serviciul de urgență, protecția copilului!
Sună și cere ajutorul! Presupun că fiind la și, cunoști limba engleză! Sunt cazuri grave de abuz, psihic pentru început. Iar, faptul că îți dorești intimitate, dar ți se refuză acest lucru, poate fi calificat acest lucru, ca o pedofilie din partea amantului mamei tale. Sau cere ajutorul la școala unde înveți!
Păcat, că și tatăl natural, nu îți poate fi de ajutor!

| lpavel a răspuns (pentru romeo78):

Daca va face asta ce zici tu, va inrautati situatia lor foarte mult! si nu cred ca e asa grav sa se ajunga pana acolo! deci atentie mare ce raspunzi unui copil!

| romeo78 a răspuns (pentru lpavel):

Mare deștept ce ești, ce ai recomanda unui copil de 11 ani, indiferent de sex, care vrea intimitate, mai ales față de un bărbat străin, care îi spune atunci când se schimbă să stea cu ușa deschisă?
Să stea cu ușa deschisă, eventual să stea goală în fața lui? Asta recomanzi? Dacă ai copii așa educație le oferi?

| lpavel a răspuns (pentru romeo78):

Barbat strain? sa-l reclame? tu habar nu ai ce vorbesti si mai ales ce consecinte pot urma daca ar face ce zici tu, dar se pare ca pana si un copil are minte mai multa decat tine si nu te asculta...

| romeo78 a răspuns (pentru lpavel):

Se pare că sunteți pedofil sau susțineți pedofilia cu astfel de răspunsuri date mie!
Nu are rost să mai discutăm nimic!
Sper ca poliția să își facă datoria și să vă supravegheze tendințele pedofile!

| mihai69 a răspuns:

E ok ceea ce a spus @lpavel, dar aș mai adăuga și eu câteva vorbe:
- tu acum ești în pragul pubertății și e firesc să ai stări emotive intense, schimbări ale stării, supărări din te miri ce. E și din cauza hormonilor care încep să-și facă de cap în corpul tău. Caută să fii ceva ma stăpână pe tine, înainte să reacționezi la orice „stimul" numără mai înainte până la 10 în gând și încearcă să te gândești dacă ceea ce îți vine să faci / spui e adecvat sau exagerat (overreacting, cum zic ei). Cu timpul te vei obișnui cu noua ta „fire" și o să fii mai calmă și mai senină (mă rog, cu excepția câtorva zile pe lunăwinking ).
- e ok să lași de la tine, dar totul până la o limită. Nu e bine să permiți să ți se invadeze spațiul propriu, nici să fii umilită în public (mă rog, nici în cadru familial nu prea e, dar măcar aici te poți apăra).
Apropo de „protecția copilului" - ar trebui să fie ultimul tău colac de salvare, la care să apelezi doar în caz de extremă urgență. Eu cred că e preferabil să stai totuși cu mama ta, decât în cine știe ce instituție de plasament / protecție a minorilor. Mai ales după brexit, când mă aștept ca fondurile pentru asistență socială să mai scadă etc.

| Katte explică (pentru mihai69):

Și dacă se dezbracă in fata mea? E din cauza hormonilor lol

| mihai69 a răspuns (pentru Katte):

Dacă se dezbracă „la nudul gol", mă tem că ar trebui raportat autorităților - nu e ceva normal pentru situația voastră.

| Digikey a răspuns:

Amantul mamei tale este din Vaslui?

| TheGentleman a răspuns:

Maria, adresează aceste probleme unui pedagog de la școala ta și fii sigură că ei vor încerca să te ajute. Abuzurile emoționale și violența nu sunt tolerate.