| akaDoritosGirl a întrebat:

Bună seara,am și eu o problemă.
Mai pe scurt nu suport singurătatea și frica mea cea mai mare este sa mor singura chiar dacă sunt o fire foarte nebună și am foarte mulți prieteni.
Efectiv când sunt singura sau când sunt în public (nu contează cu prietenii,pe strada,etc)ma apuca o stare foarte ciudata, nici nu știu cum sa o descriu:
Efectiv îmi vine dintr-o data sa plâng și am o stare dinaia de depresie, de singurătate, disperare și am o voce în cap care îmi spune ca voi fi mereu singura și ca voi muri singura și ca nu o sa am pe nimeni.Imi trece starea asta doar dacă iau pe cineva sau ceva în brate sau dacă sunt îmbrățișată de altcineva, nu contează cine, poate sa fie și un străin.De exemplu când nu am pe nimeni în jurul meu și ma apuca starea asta dintr-o data, iau stâlpi, copaci în brațe și rămân asa o vreme buna pana îmi trece starea. Într-adevăr lumea se uita ciudat la mine dar mie sincer nu îmi pasă.
Eu de mica am crescut fără tată și fără mamă. Parintii mei au divorțat când eram mai mica.Pe tatăl meu îl vedeam foarte rar iar mama era plecata în Germania 4-5 luni și venea acasă timp de o lună, după iar pleca înapoi în Germania la muncă.Eu am fost crescuta mai mult de bunici, i-am iubit și încă ii iubesc dar bunicul meu avea probleme și încă are cu alcoolul.Cand se îmbăta mereu îmi spunea ca o sa mor pe străzi și ca nu o sa am pe nimeni și ca voi rămâne toată viata singura,cred ca și de aici am problema asta, eu am trecut peste vorbele astea dar efectiv mi-au rămas în cap și parca as avea o presimțire ca asa se v-a întâmplă dar eu de fapt nu vreau asta.
Repet din nou chestia asta, am prieteni am și un iubit cu care ma înțeleg foarte bine, nu ne-am certat niciodată și suntem de o buna vreme împreună și nu am alte probleme dar efectiv nu știu cum sa rezolv chestia asta.Eu acum locuiesc în Germania cu mama mea, am încercat sa ii explic chestia asta, mama mea m-a înțeles dar nici ea nu știe cum sa ma ajute.Sincer vreau chestia asta sa o rezolv singura fără un psiholog sau altceva dar problema este ca nu știu cum și va rog sa ma ajutați și sa nu ma judecați și îmi pare rău dacă am făcut vreo problema de gramatică, eu stând aici in Germania de vreo 4-5 ani am cam uitat gramatică limbii române vorbind în fiecare zi în limba germană.Va rog din tot sufletul meu sa ma ajutați! Dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te rogi. Sa constientizezi ca niciodata nu suntem singuri ci, precum aflam in Noul Testament, fiecare om are inger pazitor. Mai mult, Hristos fagaduieste ca este cu noi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului. Trebuie sa-l chemi pe Hristos - Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatoasa.

| akaDoritosGirl explică (pentru gratargratar):

Mulțumesc,m-a ajutat destul de mult!

| gratargratar a răspuns (pentru akaDoritosGirl):

Cu placere. Intarirea in credinta vine in timp. Dracii ne pun ganduri rele in minte. Depinde de noi daca le dam curs sau ne intoarcem de la ele.
Uite ce poate face credinta:
https://www.youtube.com/watch?v=kibBuutkoVw&ab_channel=OrthodoxChurch

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la Telefonul Copilului, fiindca exista psiholog de serviciu.
Telefonul este gratis: 116 111
sau descarca aplicatia de pe acest link:
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Nu-ti fa probleme nu este scam, reclama fiind postata, chiar aici pe forum:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| akaDoritosGirl explică (pentru Violleta2022):

Dar eu nu mai sunt minoră, sunt majora am 18 ani, îndată fac 19 în aprilie anul viitor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

In cazul acesta, va trebuii sa apelezi la un psiholog, ca sa primesti ajutorul necesar.

| Legion7X a răspuns:

Nu rămăi si singură, îți faci un prieten daca zici că ai prieteni. La tine chestia este că simți lipsa parinților. Nu știu câti ani ai tu, dar de la o vârstă numai te interesează parinții sau prea puțin. Incerci să fii pe picioarele tale cu un loc de muncă etc iți cauți un prieten, el va fi atașat de tine, tu de el. Trece timpul altfel.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Îmi pare rău că ai suferit sad și că viața ta nu a fost tocmai ce ți-ai dorit, sad dar am acumulat această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă. happy După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta și sper că începând de azi, prin puterea prezentului să fii fericită și să nu mai trăiești în trecut! Ai dreptul să fii fericită, nu uita!winking E o datorie la care ne cheamă viața. big grin Funda? big grin

| HelpingHands a răspuns:

Poate că e vorba despre teama de a fi părăsită de părinți. Fă-ți viața cum vrei și o să te culci așa cum îți așterni.