| Sososofluffffy a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac! Simt ca viata mea nu mai are niciun rost! Tatal meu a murit acum un an. Am fost foarte afectata. Mama mi-a zis ca el a murit facand infarct, insa dupa 5-6 luni de la moartea lui am aflat ca el de fapt se sinucise. De atunci simt ca viata mea nu mai are niciun rost. In fiecare seara stateam si ma gandeam ca el nu ma iubea, ca daca m-ar fi iubit nu ar fi facut asta. Pe de alta parte il intelegeam deoarece el avea foarte multe probleme pe cap si mereu era stresat,dar asta nu era un lucru prin care sa iti rezolvi problemele.

Revenind la subiect. Dupa ce a trecut un an, mama mea si-a gasit un iubit(ea lucreaza in Italia) chestia e ca eu nu il suport oe omul ala! Am fost impreuna cu ei doi si cu inca o familie la mare. Atunci mi am dat seama ca niciodata nu ma voi putea intelege cu el!

Acum cateva zile, sora mea vorbea la telefon cu mama. Iar din intamplare, eu stand langa ea, am auzit toata convorbirea. In care mama ii spunea ca ea acum si-a luat concediu(ea fiind in Italia la munca) si ca are de gand sa plece cu iubitul ei in franta. Atunci cand am auzit ochii mi s-au umplut de lacrimi si am fugit in camera mea. In loc ca ea sa vina la mine, la sora mea si la fratele meu, ea s-a dus in franta cu iubitul ei(eu am 12 ani) atunci m-am gandit ca ea nu manmai iubeste, ca acum cel mai mult il va iubi pe iubitul ei. Ma simt ca si cum nu sunt a nimanui. Ca nimeni nu ma iubeste. Ma gandeam ca acum ii mai am doar pe fratii mei care in curand vor termina facultatea iar eu va trebui sa locuiesc cu mama. Nici sa-i rostesc numele nu mai pot. Pur si simplu nu mai vreau sa aud de ea!

Multumesc mult daca ati citit pana la sfarsit! Imi puteti da niste sfaturi? Cum sa trec peste toata chestia asta? DAU FUNDA! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| kLowNii a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru situatia prin care treci... dar nu mai gandi asa! mama ta chiar tine la tine... poate ca nu iti arata asta asa cum ar trebui, dar tu trebuie sa stii ca niciodata nu va uita de tine si nu o sa-i mai pese de tine. Poate este ea acum fericita ca are un iubit si na, dar mai incolo, dupa putin timp se va plictisi de el si nu o sa-i mai acorde asa de multa atentie precum tie. Nu iti pierde speranta! Bucura-te macar ca ai mama si ca esti sanatos. Altii nu o au nici pe mama lor si au tot felul de boli si tot nu isi pierd speranta ca intr-o zi toata viata o sa li se schimbe. Nu te mai gandi ce o sa se intample peste cateva zile, bucura-te de ziua de azi si traieste clipa! O zi minunata iti doresc si sper ca ai tinut cont de sfatul meu! :*

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mda,copii sufera cel mai mult de pe urma plecari in alta tarasad imi pare rau puisor, gasesteti alinarea in bratele fratilor happy

| Evolution a răspuns:

Imi pare sincer rau dar dupa cum observ deja ti-ai format personalitatea (stii ce e bine si ce este rau) si ai sa reusesti sa treci peste si sa iti formezi singura o viata cu o familie si sa ai propriu tau copil care te va iubi si il vei iubi.
Nu stiu daca povestea ta este reala sau nu (crede-ma ca sunt multi pe TPU care pun povesti inventate) dar ca sfat iti pot spune sa petreci timp in aer liber, alege un sport, fa-ti prieteni multi, nu pica in plasa drogurilor, fumatului, bautului, cluburilor etc... pentru ca te vei distruge.
Incearca sa inveti la scoala si sa te axezi pe un viitor, sa nu depinzi de nimeni.
Poate ca ai si tu ganduri sinucigase sau crezi ca ai pierdut tot, dar problema e grava cand privesti din interior, din exterior totul e mult mai bine, incearca sa iti indrepti ochii si mintea spre altceva.
Iti urez succes si peste ceva timp sa revii si sa ne spui ca esti fericita happy

| Sososofluffffy explică (pentru Evolution):

Multumesc mult pentru raspunsuri!