| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU am 14 ani si vreau si eu sa stiu cum se face ca de cand sunt mic nu am trait niciodata in liniste in propria mea casa adica parintii mei se certau cand eram mic foarte des si se si bateau ceea ce mi-a cauzat multe traume iar dupa aia ei s-au despartit iar acum tatal meu are o noua femeie si eu m-am mutat sa traiesc cu tatal meu si e la fel si aici nu pot sa traiesc confortabil si linistit pentru ca stiu ca o sa se certe cu noua lui nevasta mereu si in mare parte e "din cauza mea" chiar daca nu am facut nimic, am ajuns sa imi placa sa stau mai mult la scoala si sa nu mai vreau sa vin acasa din cauza certurilor cand o sa am si eu pace? Nu ma afecta certurile daca nu ma implicau si pe mine in ele dar ei asta fac mereu si ma simt prost in fiecare zi pentru ca nu pot sa ma bucur de moment pentru ca stiu ca o sa vina alta cearta

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi sa stai cu mama ta.Tu nu poti face nimic sa schimbi aceste tipare comportamentale. Si nu este vina ta, indiferent cat ti se reproseaza asta. Tine-te de scoala si trage tare.Vei trece cu bine si peste asta, chiar daca acum nu pare asa.

| Freya1 a răspuns:

Indiferent ce probleme sunt, oameni mari au necazurile lor și nu prea ai ce sa le faci sau cum sa intervi.
Dacă te simti rău unde ești cere sa mergi la mama, poate e un pic mai altfel.

Pana una alta încearcă sa le ignori contraziceți pentru ca sunt frustrările lor. Daca tu esti un copil cuminte fi atent la școală, la lecții, la pasiunile tale și va trece timpul și lucurile se vor schimba.

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
În primul rând îmi pare foarte rău pentru tine.
Am și eu tot 14 ani, și....crede ma ca am avut și am și eu aceste lucruri, doar că ai mei nu se bat, se mai cearta din când în când.
Și eu eram supărată de multe ori, iar pe mine ca fata....ma supărat mai mult aceste lucruri...
Nu trebuie să fi chiar așa și să te gândești numai la lucrurile astea.
Este bine măcar că s au despărțit acum, pentru că... dacă nu se despărțeau continuau certurile și bătăile.
Iar ție dacă nu ți convine cu tatăl tău, te poți duce sa stai cu mama ta.
Nu este normal sa stai cu un om care o bătea pe mama ta.
Înțeleg ca îți este tata, și ca probabil, voi, băieții țineți cu tatii, dar crede ma ca tatăl tău nu ar merita sa stai cu ele după ce ii făcea mamei tale.
Seară făină!
happy

| thunder11 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu o batea pe mama se certau ambii

| IonelaIasmina a răspuns (pentru thunder11):

Tu asa ai spus ca se și băteau.
Și de obicei o bătaie o începe bărbatul...

| MironMihaela a răspuns:

Din pacate stand in preajma tatalui, inveti un pattern comportamental si din victima, mai tarziu poti ajunge si tu agresor.Ia.ti o pauza din mediul ala.Mergi undeva unde sa ai tihna, sa poti evolua.Persoane resursa nu ai? (Mama, bunici) Daca lucrurile escalazeaza, suna la 119, unde vei primi suport emotional.

| Vvianna a răspuns:

Îmi pare rău, că locuiești acolo unde nu este liniște, de aici vine și neliniștea ta.
Fii puternic, roagă te Domnului să ți de-a răbdare, sănătate iar lor înțelepciune.
Când vei implinii vârstă de 18 ani te vei putea angaja și te vei muta singur, nu vei mai depinde de părinți.
Până atunci pune bază pe învățătură....vei reuși.
Toate cele bune!