| GodWhy1234567890 a întrebat:

Hei TPU nu stiu cu ce sa incep.
Cred ca sunt cea mai norocoasa persoana din lume
Am 15 ani.
In fiecare zi ma trezesc,ma uit in oglinda si ma intreb ce naiba am facut?
Nu mai vreau sa traiesc,mi-as fi dorit sa nu ma fi nascut.

Parintii mei se certau mereu si la un momentdat au decis sa divorteze,sora mea a plecat cu mama iar eu am ramas cu tatal meu pentru a fi langa "prietena mea".

Nu era bine dar nici rau.
Pana cand intr-o zi m-am trezit si am vazut un mesaj de la "prietena mea" in care spune ca m-a parasit,ghiciti cu cine e acum?
Cu singurul meu prieten,cu care ma cunosteam din gradinita
Eram impreuna de un an jumate si o iubeam mult.
Eu stiam ce e aia sa iubesti dar nu stiam ce e aia sa fi iubit.
La scoala toti colegi isi bateau joc de mine si imi spun cum am putut sa fiu asa fraier sa o iubesc iar pe ea o interesa bani.
Chiar si tatal meu imi spune de cate ori are ocazia :
Ce prost am fost ca am iubit-o pe mama ta, la fel de prost cum ai fost tu cand ai iubit-o pe fata aia.
Nu am pe nimeni sa ma inteleaga, stau singur toata ziua si ma gandesc sa imi tau venele.
M-am apucat sa i-mi inec amarul in fumat si in alcool si cred ca o sa trec la nivelul urmator.
In plus am aflat ca sora mea sufera de nu stiu ce boala
Chiar nu mai vreau sa traiesc

Nu vreau sa primesc raspunsuri de genul du-te la psiholog sau raspunsuri de la Asociatia Telefonul Copilului

Răspuns Câştigător
| Lexy ♥ a răspuns:

Problemele trebuie sa le rezolvi nu sa fugi de ele.Degeaba bei si fumezi ca problemele tot nu dispar raman asa cum le-ai lasat."Prieteni" ca astia tot o sa intalnesti in viata, ca nu sunt ei singurii asa.Chiar daca ti-ar da-o cineva inapoi pe prietena ta iti spun din propia exerienta ca nu o sa o mai vrei tu, dupa ce ti-a facut.Probabil ea erea refugiul tau si acum te simti singur, abandonat si tradat.Iar tatal in loc sa te ajute cu o vorba buna mai rau te-a bagat in depresie spunandu-ti ca ai fost la fel de prost ca el cand ai iubit-o pe prietena ta, ceea ce este total gresit.Pe o parte te inteleg ca nu ai avut ce sa inveti de la parintii tai, care mai rau te-au traumatizat dar daca vrei sa te sinucizi nu rezolvi nimic, decat sa "fugi" ca un las mai bine stai si iti rezolvi problemele si iti demonstrezi tie in primul rand ca esti in stare de ceva. Daca renunti la bautura si la gandurile negre cu siguranta cu timpul o sa iti gaseti o alta prietena mult mai buna ca ea, ca sa ii demonstrezi ca poti fi fericit si fara ea.Ai grija de sora ta, ca banuiesc ca are nevoie de tine. Dupa ce a aflat ca sufera de cine stie ce ii mai provoci si tu un soc cu ideile tale de a te sinucide.Sa sti ca toti avem probleme unele mai grave altele mai putin grave dar cu toate astea reusim sa ne taram cum putem.Ptr ca viata este ca un joc, scapa doar cine este mai puternic.Numai bine! happy

| GodWhy1234567890 explică (pentru Lexy ♥):

Mersi inseamna mult, voi incerca sa ma las de baut si fumat si cred ca o sa ma mut la mama mea si la sora mea, nu mai am nevoie de oameni de nimic

| Lexy ♥ a răspuns (pentru GodWhy1234567890):

Ma bucur sa aud asta, sora ta chiar are nevoie de tine la fel si mama ta. Tine minte ca in viata trebuie sa fi hotarat si sa stii ce vrei, altfel te calca altii in picioare. happy

| GodWhy1234567890 explică (pentru Lexy ♥):

Se pare ca nu e asa cum credeam :'( am sunat-o azi pe mama mea si a spus ca nu ma mai primeste acasa deoarece trebuia sa ma gandes atunci, imi pare rau dar va trebui sa raman la alool si fumat.Am realizat inca o data ca lucrurile nu stau asa cum vreau eu.Imi doresc ca nimeni sa nu treaca prin ce am trecut eu.O zi buna

| numedeutilizator a răspuns (pentru GodWhy1234567890):

Odata roata o sa se intoarca! si atunci o sa ai putere sa treci peste toate. dumnezeu te incearca acum sa vada cat poti sa duci. te chinui singur acum si asta doar pentru greselile parintilor tai. incearca sa privesti altfel lucrurile. sa te gandesti ca vrei sa le dai peste nas toturor si o sa reusesti sa te descuri. las te de baut si de fumat ..mai ales de baut si angajeazate. o sa iti prinda bine un loc de unde sa vii si unde sa mergi. o sa cunosti oameni, o sa iti treaba timpul altfel. o sa ai activitate si asa o sa o ajuti si pe sora ta cu bani. nu poti sa stai in starea asta asa mut. o sapt, 2 3 dar apoi trebuie sa te imbarbatezi si sa te gandesti la viitorul tau. demonstreaza ca esti puternic si ca nu esti doar un ratat care din cauza problemelor bea, bea, bea, bea si apoi se sinucide! multa sanatate sa ai

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Imi pare rau pentru necazul tau dar si altii au trecut prin asta.Si nu aveau gandurile tale.Au trecut peste necaz si gata.Nu inteleg un lucru.De ce spui ca esti cea mai norocoasa persoana din lume? Nu ai scris nimic pe aici care sa dovdedeasca asta.

| GodWhy1234567890 explică (pentru darrio2007):

Sti ce e aia Ironie?

| GodWhy1234567890 explică (pentru darrio2007):

Vrei sa spui necazurile, multe dintre ele din cauza "iubitei mele" cat ca am mai si altele dar sunt jenante, ma intreb ce sti tu? Nimic

| darrio2007 a răspuns (pentru GodWhy1234567890):

Te inseli.Nu am varsta pe care o crezi.Sunt casatorit a doua oara. Dupa o prima casnicie de 10 ani.Asa ca las-o mai moale.

| darrio2007 a răspuns (pentru GodWhy1234567890):

Stiu.Dar altii poate nu stiu.

| GodWhy1234567890 explică (pentru darrio2007):

Si? Tu ai fost nevoit ca mine sa iti cauti de munca la 15 ani findca tatal tau nu iti dadea nimic din salariul lui mare si gras
Tiai luat "batuta" de la gasca fostului iubit al "prietenei mele"?
Sti cum e sa iti fie ziua de nastere si nici macar o persoana sa nu iti zica "la multi ani" nici macar tatal meu?
Nu sti chiar totul despre povestea mea

| AtateaConditii a răspuns:

Si pentru o fata o sa iti pui capat zilelor? O sa vina momente mai frumoase in viata decat sa stai cu fata aceea. Tine minte ca daca esti prea bun cu fetele si lasi totul dupa ele pari un ratat in fata lor. Trebuie sa impui respect si sa ii arati ca nu iti pasa, altfel o obligi sa ii para rau de tine si sa o faci sa se simta vinovata de depresia ta si chiar ca nu mai ai nici-o sansa la ea deoarece mila in iubire nu se transforma, adica ce fata ar vrea sa stea cu cineva de care ii este mila? E doar o fata si te mai asteapta altele dupa colt, nu e sfarsitul lumii. Si in legatura cu sora ta ajut-o sa isi cumpere medicamente sa se faca bine. Altii nu au nici familie si tot lupta ca sa supravietuiasca.

| GodWhy1234567890 explică (pentru AtateaConditii):

1.Frate,pun pariu ca tu nu ai iubit niciodata o fata cu adevarat si ca stai toata ziua pe RTube, YouP, PTube
2.Cum vrei sa o ajut daca sta la 200 km distanta?

| AtateaConditii a răspuns (pentru GodWhy1234567890):

1. Normal ca nu am iubit vreo fata pentru ca nu sunt lesbiana.
2. De unde sa stiu ca sta la 200 de km distanta nu sunt medium dar chiar si asa poti sa ii trimit bani, scrisori sa vada ca te interesezi de ea. Si daca tot zici ca nu am iubit niciodata si chiar nu am iubit si nu inteleg cum e sa iubesti, dar daca e chiar asa de rau incat sa nu aiba solutie sinucida-te daca iubirea asta e asa MARE.

| GodWhy1234567890 explică (pentru AtateaConditii):

Poate ca asta o sa si fac

| AtateaConditii a răspuns (pentru GodWhy1234567890):

Buna gluma.

| numedeutilizator a răspuns:

De unde esti >? eu ma ofer sa vb cu tine pe calculator sa te ajut. sa nu te gandesti la sinucidere! doamne fereste!

| GodWhy1234567890 explică (pentru numedeutilizator):

Sunt din Bistrita, dar cu ce mai putea ajuta tu? Imi dai prietena inapoi?