| PaulaJy a întrebat:

O sa va zic o poveste iar la sfarsit o sa va intreb despre nelamurirea mea. Tata are un prieten care are un frate mai mic si este iubitul meu. Ieri a fost ziua mamei mele si toata gasca de prieteni a fost acolo la ziua ei, printre care si fratele iubitului meu. Nu stiu cum se face dar azi mama mi-a zis ca tata vrea sa il cunune pe prietenul ala al lui. Daca tata si mama vor fi nasii prietenului acela iar eu vreau sa fiu in continuare impreuna cu iubitul meu, mai pot?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

A fi nas, de cununie sau de botez, inseamna a fi un fel de parinte spiritual.Adica iti asumi responsabilitatea de a ajuta cuplul sau copilul respectiv,cu un sfat,cu o idee,poate si cu altele.
La randul lui,respectivul cuplu cununat sau copilul botezat trebuie sa-si respecte nasii ca pe proprii lor parinti(in vremurile de azi nu se mai respecta chestiile astea).
S-ar putea ca de aici sa se creeze acea confuzie de rudenie.
Dar pentru linistea ta,te sfatuiesc, ca si didiDia, sa te duci la un preot sa intrebi.

8 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Pentru a afla un raspuns profesionist, iti sugerez sa vorbesti cu un preot. Din punct de vedere legal, nu ati avea probleme daca v-ati casatori. Religios insa, din ce am citit pe net pe forum ortodox, ar fi probleme. (acum depinde ce religie sunteti voi) Auzi, dar de ce trebuie ca parintii tai sa fie nasii viitorului mire? Daca tu si iubitul tau chiar va iubiti si aveti planuri de casatorie, fratele lui care se casatoreste in curand si-ar putea gasi alti nasi astfel incat sa nu fie nici un fel de problema pentru nimeni. ( Bineinteles, relatie poti avea cu el oricum. Problema se pune cand vine vorba de casatorie.)

| doc69 a răspuns:

Bineinteles

| foxsilver a răspuns:

Poti,pentru ca a fi nas nu inseamna ca vei deveni ruda de sange cu mirii si ca atare poti continua relatia cu acel baiat.

| PaulaJy explică (pentru foxsilver):

Nu stiu ce sa zic pentru ca multa lume spune ca daca cununi pe cineva devii un fel de ruda si din astea... deci numai stiu ce sa mai cred nici eu... as vrea sa stiu daca ai informatiile astea dintr-o sursa sigura

| foxsilver a răspuns (pentru PaulaJy):

A fi nas, de cununie sau de botez, inseamna a fi un fel de parinte spiritual.Adica iti asumi responsabilitatea de a ajuta cuplul sau copilul respectiv,cu un sfat,cu o idee,poate si cu altele.
La randul lui,respectivul cuplu cununat sau copilul botezat trebuie sa-si respecte nasii ca pe proprii lor parinti(in vremurile de azi nu se mai respecta chestiile astea).
S-ar putea ca de aici sa se creeze acea confuzie de rudenie.
Dar pentru linistea ta,te sfatuiesc, ca si didiDia, sa te duci la un preot sa intrebi.

| janeD0oe a răspuns:

Din punct de vedere legal ai voie pentru ca nu veti fi considerate rude nici prin afinitate.nici parintii tai nu vor fi rude cu prietenul ala care se insoara.ai voie sa te si mariti cu el asta e ideea.

| iöиi a răspuns:

Nu prrea cred...

| Babad a răspuns:

Pai cred ca da doar il cununa pe fratele iubitului tau asta nu prea are legatura cu neamurile de sange

| leila74 a răspuns:

Chiar nu are nici o treaba ca parintii tai il cununa pe fratele lui.Nu se creeaza o legatura de sange ca sa afecteze relatia ta. Poti sa consulti si un preot asa cum ti-au recomandat altii dar iti va zice acelasi lucru.Mult succes in relatia ta.