| irinna2002 a întrebat:

Părintii mei divorteaza si ma doare, sunt in depresie am 13 ani plang in fiecare zi gandinduma la ce o sa faca tatal meu daca voi trai cu mama mie mila de el dar si de mama mea vrand sa plece la lucru peste hotare nu sunt singura am si un frate..am avut probleme in familie si inainte certuri si etc.Deci e serios ca divorteaza. Imi iubesc familia foarte mult, sensul vietii mele! Dar ajungand aici nici nustiu ce sa fac?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se vor descurca in viata dar problema e ca tu vei fi afectata si din cauza asta risti sa nu ai baza in cineva pe viitor

| costis a răspuns:

In paradisul romanesc multe familii se dezbina din cauza lipsei unor salarii normale. Un lucru trist, dar care ne depaseste. Poate cei care sufera acum vor invata sa pretuiasca familia in viitor.

| AFR81 a răspuns:

Pur si simplu asa v-a fost voua dat. Alte familii au probleme si mai mari (decese, datorii, etc). Spune multumesc ca iti sunt amandoi parintii sanatosi. Tu la varsta asta, daca decizia a fost luata, nu prea ai ce sa faci. Incearca sa te adaptezi. Va fi bine. Vei creste, vei avea o familie si vei privi in urma si vei spune: uite ca a trecut si necazul ala.

| minrest a răspuns:

Iubesti o familie imaginara, inexistenta in viata reala, parintii tai strangeau din dinti si se suportau pentru copii, iar tu cine stie ce credeai. Daca nu se suporta, ce vrei sa faca? Ce sa faci, e foarte simplu, vezi-ti de treaba ca pana acum.

| Mayar a răspuns:

Doamne iarta-ma! Altii sunt orfani nu fac atata tragedie ca tine! La altii le-au murit toti fratii si nu s-au dat cu capul de pamaant ca tine! Heloo, nu numai tu traiesti ep acest pamant! Nu esti centrul universului! Sa iti para bine ca nu e ma irau si nu fi mereu ci figuri si mofturi!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Mayar):

Vezi ca poate are o depresie. Ii recomand: http://www.telefonulcopilului.ro/.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Irina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ionu?R1995 a răspuns:

Ei au o problema unu cu altul. Dar o sa aiba grija de amandoi. Fiecare parinte tine la copii sai. Si un divort nu va va desparti pentru totdeauna.
Nu intra in depresie. Gandeste-te ca esti un mic copil, ai doar 13 ani. Viata nu se sfarseste la un divort. Asta a fost sa fie. Sper ca ei sa se straduiasca sa va creasca frumos, si sa va faca oameni.
Mult succes in viata Irina. Invata la scoala, ca sa-ti creezi un drum in viata.
Viata e frumoasa, invata s-o traiesti cat de bine poti.
#Hugs.

| madalinamadu a răspuns:

Nu poţi claca în astfel de momente. Gandeste-te că şi ei au nevoie de sprijinul tău şi încearcă să-i înţelegi. Ştiu, este dureros, dar nu imaginează-ţi că ăsta este doar un prim test din viaţa ta, vor veni unele mult mai dureroase. Tu trebuie să ridici capul, să priveşti înainte şi să nu laşi nimic să te doboare.

| Cioccolino a răspuns:

Daca vei fi tot in depresie nu rezolvi nimic, Irina.
Incearca sa fi puternica, viata este plina de greutati da si de lucruri frumoase.
Ai increderere in tine si in viitor.
Tot raul spre bine.
Poate asta este calea vietii tale, nu neaparat o cale rea.
Succes Irina.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Indiferent cu care dintre parinti vei ramane, poti tine legatura si cu celalalt. Iar daca tatal tau te va respinge, sau va fi mai rece cu tine, nu are rost sa iti fie mila de el, daca nici lui nu i este mila de tine.

Nu trebuie sa te simti vinovata pentru divortul parintilor tai. Este decizia lor de a divorta, tu nu aveai cum sa-i influentezi.

| Alexandru_Ionut_1994_beDd a răspuns:

Si eu am patit la fel. Si mam sinucis. Mai bine o faci si tu. E cel mai bine. Crede ma oricum nimanui nu o sa i pese ca mori. JIGODIE.