| color a întrebat:

vreau sa va povestesc despre problemele mele cu parintii. am foarte multe certuri cu mama. si acum si cu tata. parintii mei acum divorteaza si eu sunt vinovata. adica ma simt vinovatasad. si am incercat sa repar lucrul asta.sad dar nu am resitsad nu mai vreau sa ma cert cu mamasad ce pot sa fac?sadajutati-ma va rog.sad

3 răspunsuri:
| Pupily92 a răspuns:

Buna. nu stiu cum sa spun, dar nu cred ca parintii se despart din cauza copilului lor. straight face parintii stau "legati" pentru binele copilului.eu zic ca orice ai fi facut, nu esti tu de vina.stii,parintii au problemele lor. si parintii mei au vrut sa divorteze cand am fost eu mica(nici la scoala nu am fost). straight face si au ramas impreuna pentru binele meu. apoi, apele s-au limpezit si totul a revenit la normal:o familie fericita, iubitoare, intelegere :X

incearca sa vorbesti cu fiecare in parte si sa le spui ca ti-ar fi greu fara ei, adica sa stii ca tu vei sta la unul din ei si va trebui sa stai departe de celalalt.mergi la fiecare in parte, si cere-ti
iertare pentru toate greselile pe care le-ai facut, si sa te ierte daca le-ai gresit vreodata.si incearca sa-i intelegi pe amnadoi:nu te mai certa nimic si ajuta-i pe amandoi la ORICE au nevoie.
poate nu vor divorta. poate se vor induiosa cand te vor vedea tot timpul trista si plangand.straight face

| cristy_4404 a răspuns:

Nu cred ca tu esti de vina ca parintii tai divorteaza probabil ca nu se mai inteleg si ei considera ca nu mai simt nimic unul pentru celalalt si decat sa traiasca intr-o tensiune continua si cearta mai bine fiecare sa mearga pe drumul lui.Eu cred ca in aceste momente nu ar trebui sa te certi cu mama ta ci sa fii alaturi de ea sa o sustii sa stie ca esti alaturi de ea si ca nu trece singura prin aceasta faza incearca si tu sa lasi de la tine chiar daca uneori mai greseste sau incearca sa discuti cu ea calm si fa in asa fel sa inteleaga ca nu e corect ce a zis dar cu calm si nu izbucni atunci cand mai zice ceva gresit raspundei cu calm si arata-i ca esti alaturi de ea si ca intelegi prin ce trece.Si e normal ca atunci cand treci printr-o situatie ca asta sa mai fi si nervoasa si sa se mai descarce si cateodata pe tine dar daca ai sa fii alaturi de ea o sa treceti cu bine peste situatia asta si pe viitor poate o sa fie bine si pentru voi.Nu te invinovati ca parintii tai divorteaza ca nu esti tu de vina singuri au luat decizia asta.Succes

| Bitzy a răspuns:

Nu cred ca tu esti de vina ca parintii tai divorteaza.