| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, parintii mei sunt divortati de vreo 10 ani si eu mereu mi-am dorit sa stau la mama mea dar din pacate nu s-a putut,pana acum o luna cand mama mea a vorbit cu tatal meu si am avut ocazia sa merg la ea dar nu stiu de ce am spus ca nu stiu, chiar daca mi-o doream mult m-am gandit si ca nu imi va fi usor in Germania. Acum ca am auzit conversatia dintre ea si matusa mea mi-am dat seama ca este prea tarziu sa mai zic ca vreau la ea dar este asa dezamagita ca chiar daca nu o spune, am auzit cum a spus ca anul viitor nu ma va mai primi, eu chiar ma simt ingrozitor si distrus pentru ca stiu cat este de dezamagita, dar acum am ratat ocazia vietii mele, ce pot sa fac?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca ai ranit-o pe mama odata ce i-ai respins propunerea prin "nu stiu"-ul fara sens.
Acum inveti din greseala si suferi, fiindca o alta sansa nu cred ca vei mai avea.
Daca ti-ai fii dorit cu toata inima, cu siguranta era un "DAAAAA" de zile mari, nicium un "nu stiu".

| CosminBoss22 a răspuns (pentru Violleta2022):

A fost un nu stiu doar pentru ca m-am gandit la tatal meu care e singur si cu probleme de spate, dar pe langa asta tatal meu mereu a stiut cum sa ne intoarca impotriva mamei si cum a fost chestia cu corona si nu a mai fost in tara 2 ani m-am lasat din ce in ce mai mult influentat de el sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru CosminBoss22):

Este evident ca nu ti-ai dorit atat de mult sa fii cu maica-ta odata ce gasesti altora vina, ca te-au influentat.
Nu-i nimic, ramai unde esti si pui mana serios sa inveti, ca macar la scoala sa excelezi luand note foarte bune si cine stie, poate in cativa ani vei avea ocazia sa pleci singur afara si sa muncesti.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând habar nu am cum doamne tu, copil nu ai ramas cu mama după divorț.Ce mama nu s-ar strofoca sa sa ia copilul la ea in loc sa il lase tatălui.Defapt,aceias mama ce ii spune copilului "aaa, pai daca nu vi acum de la anul nu te mai iau". Frate, e mama ta, asta ar trebui să îi spui tu.Sa o întrebi de ce nu te-a luat in grija ei de la bun început și după de ce nu vrea sa ii fi aproape.

Nu iti mai bate capul, o sa crești mare si vei face ce vei dori tu, vei pleca unde vei vrea doar sa înveți bine si sa te ti de scoala si de munca mai tarziu.

| anonimg a răspuns:

Dacă mama ta a spus că de la anul viitor nu te va mai putea primi, atunci să nu îți pară rău că acum ai spus "nu știu".
Un părinte care își iubește pe deplin copilul, îl va aștepta o viață întreagă.
De multe ori Dumnezeu ne descoperă într-un fel sau altul ce să facem în viață. Chiar și în cazul tău Dumnezeu ți-a arătat caracterul mamei tale. Nu cred că ai fi rezistat cu ea mai mult de un an de zile; ți-ai fi dorit și mai mult să te întorci în țară la tatăl tău.
Mama ta are un grav defect de caracter: este lipsită de dragoste. Un părinte nu poate să pună limită copilului său în a-l iubi. Dacă un adult (tatăl tău) nu a putut conviețui cu ea, cu cât mai mult nu va putea sta cu ea un copil!
Deci să nu îți pară rău că nu mergi la ea. Dumnezeu dorește să te ferească de suferință. La El trebuie să privim, și nu la părinții noștri, oricât de mult am ține la ei.

| zilog a răspuns:

Să îți faci familia ta copii tăi și gata!

| Sophieka a răspuns:

Nu ai ratat nimic... E femeie in toata firea, ar trebui sa realizeze ca nu iti este usor.
Nu se poate daca te iubeste si te vrea cu adevarat, sa spuna ca la anul nu te va mai primii.

Am patit si eu in urma cu ani buni...Am fost "primita si dorita" dar de fapt nu.Cu toate ca eu am fost cea care a spus ca vrea sa ramana si mi s-a spus ca sunt bine primita, dupa ce am plecat sa imi pregatesc bagajele etc, mi s-a spus telefonic ca nu se poate.

Nu fi dezamagit... Vei merge in Germania sau in oricare alta tara cand vei fi mare si iti vei face viata frumoasa.Nu te lasa atat de afectat ca nu ai de ce sau poti spune scurt si la obiect ca ai putina teama de schimbare, de aceea ai raspuns cu "nu stiu" si e firesc... Daca nu ai mai locuit cu ea de ani de zile si nu o cunosti prea bine pe mama, e si mai firesc sa iti fie si mai teama.

| Sophieka a răspuns:

Oricum nu mi se pare normala reactia ei si nici faptul ca s-a pus sa-i povesteasca matusii si sa ii spuna ca nu te va mai primii... Eu i-as da naibii sincer..Si pe mama, si pe matusa si pe oricine mai are mama de partea ei.

Eu mereu am fost mai directa.

Răspuns utilizator avertizat