| anonim_4396 a întrebat:

Sint o fata comunicativa, dar si prietenului meu ii place sa vorbeasca mult.de ceva timp am inceput sa ne certam pentru ca eu ma simt sufocata ca numai el vorbeste,eu ii cunosc toata viata,tot trecutul,al lui si al altora(e asa doar cu mine,cu altii e mai tacut).simte placere doar cand vorbeste el,pe mine nu ma lasa deloc. aproape ca nici nu cunoaste nimic de trecutul meu. Eu incep sa ma enervez si sa ma comport aiurea,pentru ca i-am explicat ca mi-as dori sa povestesc si eu cate ceva,iar el,suparat de ceea ce-i reprosez,cind incerc sa vorbesc,parca nu are niciun interes si se plictiseste! ma enerveaza la culme,nu-l suport citeodata. un an acest lucru mi-a placut, dar pe urma am realizat ca nu e chiar bine asa! Ce sa fac? Baietii inteleg doar dupa ce pierd! De ce nu inetelege din cuvint?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca nu are nici un interes pentru tine, daca nu vrea sa afle despre tine, chiar crezi ca te iubeste, sau doar esti o confidenta pentru el, adica cineva caruia sa ii spuna tot ce doreste, tot ce il doare? Eu, dupa ce mi-am cunoscut sotia, prieteni fiind, ea din Bucuresti, eu din Timisoara, stateam cu ea in gradina Cismigiu, si ea tot imi povestea, eu ascultam, si trecea timpul, si trebuia sa plec la tren ca sa ma intorc acasa, si eu ascultam, si trecea timpul, si nu imi pasa, ca eu tot o ascultam vorbind ( e una din cele mai frumoase amintiri pe care le avem impreuna), si cind am plecat, stiam ca nu voi mai prinde trenul, ea se agita ca nu il mai prind, insa eu eram linistit, o facusem intentionat, caci nu doream sa plec cu trenul, doream sa o mai ascult, si cind i-am zis, a ris bine!happy Am plecat a doua zi de dimineata (fusese seara), si m-am mai bucurat inca citeva ore de vorbit, dar mai ales ascultat cu ea.
Nu cred ca ai ce face, si e pacat, ca de regula intr-o relatie, fata vorbeste mai mult. Trebuie sa vezi ce insemni tu pentru el, ii esti prietena sau doar confidenta. Daca i-ai fi prietena, ti-ar acorda mai multa atentie, te-ar asculta, chiar de ar vorbi el mult, dar tot ar vrea sa afle despre tine, despre ce gindesti, despre ce vrei. Cind iubesti, atentia ti-e concentrata asupra celuilalt. De aceea si tu ai reusit sa il tot asculti un an de zile, ca il iubesti. Insa nu e normal, trebuie ca si tu sa vorbesti, si daca nu ai facut-o pina acum, o simti, si imi dau seama ca nu e usor. Incearca sa discuti serios cu el si sa ii spui ca e o problema grava, iar daca nici asa nu realizeaza, atunci nu prea mai ai multe de facut, ori stai si doar asculti, ori renunti la el.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Foarte interesanta povestioara. O citesc a patra oara deja. ) ai perfecta dreptate.multumesc pentru sfat. Intr-adevar e foarte greu numai sa asculti. Mi-as dori sa fie egalitate. Daca ma iubeste eu cred ca isi va da seama.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru DracuIa):

Mulțumesc!
happy

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| horia2012 a răspuns:

Din pacate putini stiu sa asculte. Si toti ne dorim sa fim ascultati. Stiu ca suna cam dur, dar lasa-l. 2 guralivi nu fac casa buna. Cauta unul caruia ii place sa te asculte. Si nu-l scapa, ca sunt "pasari rare". Dar nu genul "mutulica".
(stii cum se spune"mutu tace si face").

| CristiB93 a răspuns:

Ai nevoie de cineva sa te asculte, nu stiu daca el este potrivit pentru tine, amandoi aveti de spus multe, dar nici unul nu-i place sa asculte, nu prea e bine asa. Cand eram eu cu iubita mea, doar ea vorbea mai mult si eu ascultam, mie nu imi placea sa spun atatea despre mine, asa ca ea vorbea cel mai mult si eu ascultam, eu zic ca era bine, ne simteam amandoi bine, asa trebuie sa gasesti si tu pe cineva care s ate asculte mai multwinking

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Problema este că nu toate persoanele sunt compatibile, chiar dacă nu sunt rele în sine. Dar nu toate combinaţiile ies bine. Gândeşte-te: aşa cum nu orice încălţăminte îţi poate veni, chiar dacă a ri frumoasă, nu oricine te poate face fericită, chiar dacă ar fi vorba de cineva frumos şi interesant.
Din păcate, prea puţini tineri se gândesc la compatibilitate înainte de căsătorie. Însă destul de rapid resimt efectele care deseori şi cu regret se sfârşesc prin divorţ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult tuturorrr. :*

| Kamiichu a răspuns:

Spune-i ca vorbeste prea mult, si ca iti place sa-l asculti, dar sa te lase si pe tine sa mai scoti cateva cuvinte, ca simti nevoia sa te asculte cineva..pnm, nu stiu. incearca asapuppy dog eyes baftaaa.

| Andreea2013 a răspuns:

Spune-i ca iti place cand vorbeste si ca e chiar interesant, dar sa te lasa si pe tine sa vorbesti pentru ca de multe ori ai lucruri importante de spus. Spune-i cu calm si nu te rasti... daca tu vei vorbii calm, si el va vorbi la fel! happy