| Lauraelena01 a întrebat:

Ce ati face in situatia mea? Tatal meu nu e de acord ca am un prieten si nu mai vorbeste cu mine, iar astazi i-am spus ca daca nu vorbeste deloc cu mine o sa plec si el mi-a zis ca ori daca raman acasa ori daca plec tot nu va mai vorbii cu mine. ce sa fac in situatia asta? Mentionez ca am 20 de ani si sunt intr-o relatie serioasa de 4 ani. Prietenul imi spune mereu sa ma mut la el pentru k lucrurile vor lua alta perspectiva. Ajutati-ma Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| anka89 a răspuns:

Bun...tu ce alegi? la urma urmei nu o sa ramai cu parintii tai toata viata, tot asa o sa pleci. Tatal tau trebuie sa inteleaga ca nu mai esti un copil, esti deja majora si poti sa iei o decizie.In caz ca esti la vreo facultate, poate ti-e frica, ca in caz ca pleci nu o sa iti mai plateasca scoala, dar totusi...ai de ales.
Deja aveti 4 ani impreuna, eu in locul tau ma mutam la el.mai ales cand el iti spune sa va mutati impreuna.
Decat sa fi toata ziua suparata si sa nu sti ce sa faci, muta-te cu prietenul tau si viata merge mai departe, nu o sa depinzi de tatal tau o viata.
La un moment dat sunt sigura ca o sa isi revina si tatal tau si o sa isi dea seama ca ai crescut deja.Si intreba-l ce vrea de fapt sa faci? Dupa ce s-a intamplat cu mine(eu locuiesc singura de la 17 ani) s-ar putea sa faci tu la fel, eu si in ziua de azi le scot ochii la ai mei pentru cearta avuta acum 8 ani(motivul plecarii mele de acasa) si i sigura ca nu le e totuna cand aud, dar sincer mi-a fost foarte bine si inca imi estewinking

24 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Unde să pleci?
Loc de muncă ai? O să stai doar cu el?
Cu chirie sau ce?
Viața este extrem de complicată, nu este totul roz.
Nu ai niciun drept, absolut niciunul să-ți ameninți tatăl, bun rău, este tatăl tău.
Pa, pa.

| Lauraelena01 explică (pentru Legiuitoarea):

O sa stau la el singuri si da avem amandoi un loc de muncaa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Lauraelena01):

Bună din nou.
Ești pregătită pentru viața de cuplu?
Aveți grijă de voi și nici pe tatăl tău nu-l neglija. Sângele apă nu se face.
Pa, pa.

| Lauraelena01 explică (pentru Legiuitoarea):

Bunaaa! Multumesc de sfat :*.Da sunt foarte pregatita dar parca nu am curaj plec ma tine cevaa... tinand cont k vorbesc cu prietenul de 4 ani cred ca ar fi si timpul sa ne mutam impreuna, pentru ca vrem sa ne intemeiem o familie impreuna, dar tati nici nu vrea sa auda sad

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Lauraelena01):

Bună.
Este ruptura de familie, de aceea nu poți rupe totul dintr-o dată.
Pe tati ia-l cu binișorul și o să-l ai de partea ta.
Succes!
Pa, pa.

| victor333 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

In primul rand tatal Laurei este un bou nici un parinte intreg la cap nu i zice copilului care nu mai e copil are 20 de ani ca daca pleaca si se muta cu un baiat pe care ea il place ca el nu o sa o mai primeasca inapoi daca relatia nu merge.Laura cel mai bine e sa faci pasul asta o sa te ajute sa te maturizezi sa incerci sa ti iei viata in mainile tale si sa l lasi pe -tati- in pace el are viata lui cu mami nu trebuie sa se bage el pe viata ta, vad ca u esti asa in cumpana...pentru ce? el e fraierul si tu stii asta de ce ai vrea sa traiesti cu un astfel de tiran? Fa pasul asta chiar daca nu te simti pregatita o sa merite!

| mona a răspuns:

Te muti cu prietenul tau si gata

| sabin89 a răspuns:

De mami nu ne-ai zis nimic...

| Lauraelena01 explică (pentru sabin89):

Mami stie absolut tot si ea e de acord doar in fata mea. atunci cand e cu tati nu prea se baga

| horia2012 a răspuns:

- Ai pus o intrebara dar fara sa dai anumite informatii care sunt importante.
- Care e relatia ta cu tatal tau?
- De ce nu-l place pe iubitul tau?
- Nimeni nu place o persoana fara un motiv (ascuns, la vedere, ca-l spune sau nu). Din cauza asta toate raspunsurile pe care le-ai primit sunt RELATIVE. Spui ca vorbesti de 4 ani cu el. Asta inseamna ca de la 16 ani. Poate tatal tau vroia altceva pentru tine.
- Nu spui nimic de mama. Poate nu ai si pentru asta imi cer scuze. Si asta poate fi un motiv pentru care nu vrea
sa pleci. Ceea ce vrei sa faci se cheama "concubinaj". Relatiile dintre oameni se schimba cand se muta impreuna. Din gura spui ca vrei si esti pregatita, dar practic?
- Singura care poate sa raspunda la intrebare ESTI TU.
- Singurul lucru pe care pot sa ti-l spun, sub toate rezervele, e sa vorbesti cu tatal tau, sa te lase sa te muti
2 saptamani - 1 luna. Vezi ce se intampla si i-a decizia corecta.

| EdwardTeach a răspuns:

Mie mi se pare că te-ai grăbi dacă te-ai muta la prietenul tău de pe acum, ai doar 20 de ani. Cât despre tatăl tău... Nu acceptă să ai o relaţie în general sau pur şi simplu nu îl acceptă pe prietenul tău?

| Lauraelena01 explică (pentru EdwardTeach):

Nu vrea sa auda de nicio relatie are conceptiile lui. dupa facultate am voie sa am un prieten... sincer astea sunt conceptii de comunist straight face

| EdwardTeach a răspuns (pentru Lauraelena01):

Hmmm... Poate ar trebui să ai o discuţie lungă cu el şi să-i spui că nu trebuie să se mai comporte cu tine de parcă ai avea 12 ani, poate o să înţeleagă, cine ştie.

| Lauraelena01 explică (pentru EdwardTeach):

Am incercat de nu stiu cate ori si degeaba, acelasi comportament mereusad

| EdwardTeach a răspuns (pentru Lauraelena01):

Uhm... Rămân fără idei aici xD. Ai vreo rudă mai apropiată(cumnat, soră, frate, unchi, etc.) care te înţelege? Mai poţi vorbi cu persoana aia şi să-i spui să discute cu tatăl tău, eu asta aş face...

| Lauraelena01 explică (pentru EdwardTeach):

Tati nu asculta de nimeni chiar zice ca nimeni nu il poate schimba are propriile lui opinii. am incercat prin diferite moduri sa ill schimb dar degeaba de fiecare data a fost un esec

| MayanMistica a răspuns:

Poate tatal tau face parte dintr-o familie unde imaginea conteaza iar tu ca sa te muti cu un barbat fara a fi casatorita e o rusine. La asta te-ai gandit?!

| xXPandaXx a răspuns:

Puei sincer, nici eu nu as sti ce as face, dar ai vorbit cu mama ta? Adica ea e de acord cu tatal tau sau are alta parerepuppy dog eyes? Oricum nu cred ca este drept pentru ca presupun ca baiatul cu care ai o relatie te face fericita, iar tatal tau ar trebui sa te lase sa fii cu el. Incearca sa vorbesti cu el si daca nu vrea spune-i ca e important, sa-ti explice de ce nu poti fi cu el sau ceva de genul pentru ca daca te lasa fara raspuns nu e binepuppy dog eyes Roaga'l sa-ti spuna motivul lui. si daca tot nu reactioneaza cumva, vorbeste cu mama ta si spune'i sa vorbeasca cu tatal tau sa'i explice...adica mna la 20 de ani esti destul de mare si ar trebui sa inteleagapuppy dog eyes acum totul depinde de tinepuppy dog eyes e greu, dar incearca sa faci ceea ce iti spune inima ta, o sa ajute, dar in acelasi timp gandeste'te la posibilitatile pe care le ai si riscurile pe care ai putea sa ti le asumi....So bafta cu ceea ce vei alege puppy dog eyes Si sper ca iti vei rezolva problemele cu tatal tau puppy dog eyes

| anonim9552 a răspuns:

Mama ta ce spune? Eu am prieten de 2 ani (dar am 18 ani ). si tata nu este de acord cu el ( cu fostii nu a avut nimic), dar i-am explicat mamei ce inseamna el pentru mine, i-am spus ca avem o relatie serioasa, l-am prezentat ei si i-a explicat tatualui meu ca nu ar trebui sa fie distant, ca ar trebui sa imi dea sfaturi sa ma sustina sa nu ma faca sa o iau pe drumuri gresite, pentru ca parerea unui tata conteaza foarte mult.

| danutzalove a răspuns:

Orice s-ar intampla parinti vor ierta, pentru ca sunt parinti, mutate o saptamana cu prietenu tau si sa vezzi ca va acepta si tatal tau.pana la urma ai o varsta.

| Lauraelena01 explică (pentru danutzalove):

Problema e k eu chiar vreau sa ma mut cu el, dar a zis tati k daca plec plecata sunt si nu ma va mai primii acasa niciodata decat in vizita. am ajuns intr-o stare in care nu stiu ce sa mai fac sincer

| danutzalove a răspuns (pentru Lauraelena01):

Draga incearca sa il prezinti pe baiat.sa ii arati ca e manierat, cuminte...etc...si sa ii zici ca ai o varsta j ca trebuie sa te inteleaga. oricum parinti vor ierta mereu copii, doar suntem copii lor.

| Lauraelena01 explică (pentru danutzalove):

L-am prezentat dar nici macar nu a vrut sa vorbeasca cu el. a avut un comportament foarte ciudat

| Alison95000 a răspuns:

Buna. Poti sa vorbesti cu tatal tau si sa cadeti la o intelegere aman 2.