| DubstepQueen a întrebat:

Tata iar vine beat acasa.
Mereu se intampla ceva rau cand o face sad. Tipa la mama, sparge ceva. Credeti-ma ca m-a epuizat psihic si mi-a lasat niste rani in suflet care vor ramane acolo mereu sad.
Ce as putea sa fac sa il suport cand e beat?

11 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Da o cautare pe google si suna la telefonul copiului... ei se pot ocupa de asta...
daca nu mergi pana la directia pentru protectia copilului.

| andrei a răspuns:

Hai ba ca ma enervati cu intrebarile astea si povestile astea. Rani in suflet. Ce dracu simteau aia in Evul Mediu cand nu mancau cate 3, 4 zile si dormeau printre sobolani? Nu aveau si aia sufletul sfasiat?

Maturizeaza-te naibii odata si o sa vezi ca se imbata dintr-un motiv.

| Kodokuna a răspuns:

Incearca sa ramai calma, sa te gandesti ca va trece, ca va fi bine... Daca ai cum, incearca sa-i explici delicat ca nu e bine ca se imbata, sa-l rogi sa n-o mai faca si sa nu mai tipe la mama ta. Poate ati putea incerca sa faceti ceva impreuna seara, ca sa nu mai plece, sa luati cina, sa va uitati la un film. Trebuie sa ramai puternica si sa te gandesti ca asta nu se va intampla pentru totdeauna happy Poate niste mici rugaciuni, doar cuvintele tale, te-ar ajuta. Eu sunt alaturi de tine si iti doresc sa fie totul bine >big grin

| AtateaConditii a răspuns:

Dai un pumn si baga-l la culcare. Si cand e treaz ameninta-l ca pleci de acasa daca mai bea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Desigur nu e uşor şi îmi pare rău că trebuie să treci prin aşa ceva, sper că următoarele informaţii te vor ajuta cu ceva:
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008123

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poartă o discuție serioasă cu el.

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Pai nu ai ce sa faci.Ori se opreste ori nu. Daca o sa te loveasca pe tine sau pe mama ta fara suparare dar asa nu se poate discuta.Incearca sa te bagi in camera ta, ia-ti si mancare, uitate la televizor, stai pe calcu si asculta muzica sau peneti castle in urechi si asculta muzica.Asa o sa uiti.Trebuie sa il suporti.

| Karmesytta a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine!sad Incearca sa porti o discutie cu el si sa ii zici ca nu ii ok si ca tot raul facut de el lasa urme asupra ta si a viitorului tau. Explica-i ca tu nu suporti sa-l vezi asa si spune-i sa incerce sa lase treptat bautura ca este rusine.Chiar daca va continua tu sa te pui pe primul loc si sa nu lasi scoala ca sa iti poti crea un viitor si o viata mai buna!

| alexadeea a răspuns:

Da`l afara din casa, eu asa o sa faclaughing)

| Peter920 a răspuns:

Nu-i trage atentia, prefate ca nici nul auzi(daca poti aplica forta)