| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face dacă taică-meu vine beat de la muncă?
Povestea este mult mai lungă. Pe scurt, locuiesc doar cu tata, care este alcoolic. Bea acasă, dar se vine și beat mort de la muncă și cade pe stradă, ajunge acasă cu hainele murdare și începe să dea vina pe mine, fiindcă sunt un blestem pentru el, de parcă eu sunt responsabil pentru felul cum își duce traiul.

Dacă am 19 ani, aș putea da în judecată patronul lor pentru că îi lasă să facă așa ceva? Pot merge la Poliție să spun ce se întâmplă?

(Nu-mi spuneți să îl internez la alcoolici, pentru că este și va rămâne mereu în faza de negare.)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pentru ce sa dai firma in judecata? Chiar crezi ca patronul sau seful tatalui ii da de baut sau este de acord sa bea la locul de munca? Ar fi ceva ce n-am mai auzit, decat in cazul unora care erau degustatori de bauturi, nu cred ca este cazul tatalui tau.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sincer nu știu exact ce fac acolo, cum reușesc să vină cu sticle de alcool la locul de muncă, cum pot munci în stare de ebrietate etc. Știu doar că sunt o șleahtă de alcoolici acolo, dar nu îmi dau seama cum de nu îi vede șeful lor. (Ar fi culmea dacă ar bea și el cot la cot cu ei...) Din păcate n-am pe nimeni din familie căruia să îi cer ajutorul. Ba chiar tata mai are două surori, care la rândul lor sunt alcoolice și efectiv îl încurajează să continuie cu băutul. Se întâmplă din ce în ce mai des să vină beat de la servici. Mi-a și așa destul de greu cu el când bea acasă...

| Ara997 a răspuns (pentru anonim_4396):

El are un grup care consuma alcool, cat timp apartine acelui grup nu prea ai ce sa-i faci. nu cred ca bea la serviciu, cel mult la terminarea programului. incearca sa nu intrii in conflict cu el, conflictele si presiunea inclusiv de la locul de munca il pot impinge sa bea mai mult. incearca sa discuti pe alte teme cu el, lasa deocamdata subiectul alcool. unii oameni isi revin partzial atunci cand au un confort psihic minim. te lupti singurel cu un flagel imens - alcoolismul. in nici-un caz nu-l reclama nici pe el nici firma. toata lumea are de pierdut.
nu prea ai sanse daca iei pieptish problema asta. incearca sa reduci conflictele directe cu el.

| katy a răspuns:

Ai incercat sa porti o discutie cu el cand e treaz? Asa ca de la tata si fiu? Ar fi bine daca ai reusi sa faci asta, asa ar afla off-urile tale.In stare de ebrietate nu ai ce discuta cu el, ca nu ar intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
Da, ai putea linistit sa mergi sa reclami firma respectivi pentru asa ceva.
De dat in judecata este mult prea complicat si-ti trebuie prea multi bani...
Incearca sa te porti frumos cu el chiar daca se comporta asa, nu intoarce rau pentru rau ca nu se stinge focul maniei asa ci incearca cat mai mult sa faci bine chiar daca incearca sa-ti faca rau (prin cuvinte sau fapte)
Te inteleg, stiu ca-ti este foarte greu, dar uite daca vezi la ce se ajunge si cum iti poti distruge viata, fa tot ce-i posibil sa nu ajungi si tu asa ca el.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adică cum? Bea în drum spre casă după ce iese de la muncă, sau bea la muncă? Dacă bea la muncă, o face cu știrea patronului (sau șefului) sau fără știrea lor? Dacă bea cu știrea șefilor, vor fi sancționați și ei, și taică-tu, dacă bea fără știrea lor, taică-tu va fi concediat. Nu poți da în judecată firma (că nu-i toarnă cu forța băutură pe gât), poți doar face sesizare la poliție dacă bea cu știrea șefilor, dar oricum, taică-tu va ieși rău: sancționat/concediat. Îți convine? Dacă nu va mai avea salariu din cauza ta, pe tine te va trimite să-i faci rost de bani pentru băutură, altfel te va scoate afară din casă că ești major.