| ℓσνє a întrebat:

Buna TPU.
Va rog sa nu radeti. Deci am probleme si nu stiu ce sa mai fac.
S-ar putea ca eu si familia mea (eu, mama si tatal meu) sa pierdem casa, ei doi se cearta si am aflat ca stau amandoi pentru mine si nu stiu cat va mai tine. Eu nu am nicio ruda apropiata, decat o prietena buna care incearca sa ma consoleze, dar sunt la pamant.
Nu stiu ce sa mai fac crying... simt ca morcrying.
Mai ales ca tatal meu n-a venit acum nici la ora asta acasa de la munca, el care venea pe la ora 20 sau poate mai devreme.
Nu stiu unde e, nu stiu ce face, cu cine si sa-l sun nu indraznesc, apoi zice ca m-a pus mama sa-l sun sa il urmaresc.
Va rog ajutati-ma! crying

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din nefericire asa este in asemenea situatii, copiii sufera cel mai mult si, din pacate, nu prea au ce face.
Tot ce poti face este sa discuti cu amandoi, sa le spui ca-i iubesti si doresti nespus de mult sa se inteleaga si sa fie armonie in familie. Incearca sa vorbesti si cu rudele apropiate, care au influenta asupra lor, sa-i sfatuiasca tot in aceasta directie.
Se pare ca tot mai multi soti ajung sa nu se mai inteleaga si sa divorteze, pe zi ce trece si multi copii sunt in situatia ta. Succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai ce face, ei nu pot sta cu forta impreuna si sa se urasca. Mai bine se despart si fiecare isi reface viata cum poate mai bine. Decat sa fie mereu tensiune in casa, mai bine un sentiment de usurare.
Tu incearca sa nu te bagi intre ei, pentru ca ei isi stiu problemele. Totusi, daca vrei sa faci ceva, va trebui sa dai dovada de maturiate. Sa le spui ca ai crescut si ca ei nu trebuie sa stea impreuna pentru tine - asa se vor certa la nesfarsit.
Oricare ar fi deznodamantul, tu trebuie sa iti vezi de viata ta, de rostul tau. Stiu ca va fi o perioada in care simti ca pica cerul pe tine, insa gandeste-te cate alte familii se destrama asa... Vremurile moderne ne sufoca pe toti!
Daca se vor desparti, te vei maturiza si tu profund.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Nu eşti singura, crede-mă! Mai sunt copii a căror părinţi stau impreuna doar de dragul lor şi crede-ma, nu e deloc bine.
Poate problemele nu erau in casnicie ci erau de natură finaciara. Ştiu, sună ciudat dar se mai pot întâmpla şi chestii de genul ăsta.Fi tare! Daca chiar o să fie nevoie ca ai tăi să se desparta gândeşte-te că lama cuţitului a ajuns la os şi nu ar mai putea sa o mai ducă mult aşa şi să sufere,atâta timp cât nu mai exista iubire.
Poate părinţii tăi săteau impreuna de dragul banilor şi al tău,acum, in situaţia asta, când tu probabil ai crescut şi cel mai probabil o să rămâneţi pe drumuri, ei bine poate acum probleme au ieşit la iveala.Nu te îngrijora! Propune-i mamei tale să vă mutati la aceaprietena a ta in caz de divorţ.Iar fata, dacă îţi e prietena adevarată sigur va accepta.O sa fie mai greu la început dar o să fie bine.Şi o să vă puteti ajuta la greu.

| Lex169 a răspuns:

Suna-l baietas.

| denymar a răspuns:

Poi ai putea face o intalnire de familie unde sa discutati cum puteti pune bani deoparte pentru o casa noua.Fiecare va pune cate ceva marunt pe acolo pana se va strange ceva.Cat despre tatal tau, stiu si eu cum te simti, dar stiu ca daca nu mai apare acasa, s-ar putea sa stea mai mult la serviciu din cauza asta..Sa nu crezi niciodata ca ii s-ar fi putut intampla ceva...Acum pot sa iti spun doar bafta

| vnvrgvskjdv a răspuns:

vorbeste cu ambii parinti sau lasa o scrisoare pe masa si spune-le ca te doare gandul despartirii lor.Dar stai linistita! Eu cred ca se cearta dion cauza casei nu a relatiei dintr ei.Si intre parintii mei au fost certuri si am plans foarte mult dar am inteles ca nu erau din cauza relatiei ci a situatiei financiare. Iar eu ma bagam intotdeauna intre ei 2. Cu toate ca eram cea mai mica eram mediatoarea si chiar daca nu ma ascultam plangeam si le faceam morala si asa si-au dat seama ca suferea si pana la urma nu se mai cearta asa des si iau si eu parte la discutii.FII TARE!

| ilovei a răspuns:

Pai suna-l. cu siguranta nu se va supara daca il suni tu. intr-adevar, foarte multi parinti stau impreuna pentru. copii, chiar daca ei nu isi dau seama ca mai rau fac. de vorbit cu ei stiu foarte bine ca este aproape imposibil, insa trebuie sa fi tare. D-zeu te va ajuta si iti va da putere.

| Anonim187 a răspuns:

Suna-l, apoi o sa creada ca nici macar tie nu-ti pasa de el si asa se departeaza mai tare. cunosc un caz care tot la fel era

| Rollwo a răspuns:

Fii tare! Nu te lasa calcat de tristete! Crede in bine!

| Sen7iment a răspuns:

Suna-l pe tatal tau pentru linistea ta..alt sfat nu am ce sa iti dau..stiu cum cand te aflii intr-o situatie disperata nu stiu ce sa iti zic

| Bybi23 a răspuns:

Fii puternica! Cearta dintre doi oameni maturi nu este o pedeapsa, un necaz, care sa te doboare, e doar o problema pe care si-o fac ei cu mana lor, dar e adevarat, uita de ce e mai important! Uita, ca tu suferi, si ca tu ai luat nastere candva dintr-o dragoste adevarata. Vei vedea ca totul va reveni in mare parte la normal. Chiar daca parintii tai vor decide sa se indrepte spre doua drumuri diferite, nu-i lasa sa uite de unde au plecat, si mai importat, ceea ce i-a unit mult timp. Daca te iubesc -iar eu sunt sigura ca amandoi te au minte si suflet mereu- vei vedea ca nu vor inceta niciodata sa iti fie parinti! Dar pana atunci, gandeste-te bine la ce ai auzit. Eu nu cred ca te-ar putea minti, poate e doar o parere de a ta. Poate parintii tai au ceva probleme care mai devreme sau mai tarziu se vor rezolva. Dar, nu uita, fii puternica!

| Mentorr a răspuns:

Da un add la cosmin_gabyy sa vorbim daca ai nevoie